Anasayfa / Şirket Haberleri / Genç Makina Hava Tapası Üreten Dünyadaki 3 Firmadan Biri

Genç Makina Hava Tapası Üreten Dünyadaki 3 Firmadan Biri
Genç Makina’nın kaderi Demirdöküm ve ECA’dan gelen, “Bize panel radyatör ve kombi hava tapası üretin” teklifiyle değişti. Bugün hava tapası üreten dünyadaki 3 firmadan biri. Son olarak dünyada benzeri olmayan yeni bir pres makinesi geliştiren firma, yatırımını leasing ile finanse etti…

hava tapasiBU topraklardan dünya çapında firma çıkması çok sık rastlanan bir durum değildir. Ancak İstanbul’da küçük bir atölyede temelleri atılan Genç Makine, bugün kendi alanında dünyanın ilk üç firması arasına girerek bu durumu değiştirdi. 1997 yılında iki kardeşin kurduğu ve başlangıç dönemlerinde yalnızca iki işçi çalıştırabilen Genç Makina’nın kaderi Demirdöküm ve ECA ile değişti. O güne kadar otomotiv parçaları üreten Genç Makine, kombi devlerinden gelen “Bize panel radyatör ve kombi hava alma tapası üretin” teklifiyle karşılaştı.

Bu teklifi hemen değerlendirdiklerini söyleyen Genç Makina’nın kurucularından Miicahit lngenç, “Türkiye panel radyatör ve kombi ile 1994 yılında tanıştı. Büyük üreticilerden Demirdöküm ve ECA, 1997’de o güne kadar yurtdışından ithal edilen hava tapasını üretmemiz için teklifte bulundu. Ağabeyim Feridun lngenç ve iki işçimizle işe koyulduk. Yurtiçi ve yurtdışından gelen yoğun talep nedeniyle çok hızlı büyüdük. Bugün Tuzla’daki fabrikamızda 125 kişi, Manisa’da yeni açtığımız Ferrad Rad-yatör’de ise 45 kişi çalışıyor. Dünyada hava tapası üreten üç firmadan biri haline geldik” diyor, lngenç dünyada sadece üç firmanın üretim yapmasının nedenini ise “Bu fiyat ve bu kalitede kimse üretemiyor. Rekabet şansları yok” diyerek özetliyor.100 BİNDEN 16 MİLYONA ÇIKTI

Panel radyatör ve kombi pazarının son 20 yılda hızla büyümesi Genç Makina için büyük fırsat doğurmuş. Artan talebe bağlı olarak firma da hızla büyümüş. İşe başladıkları 1997’de 100 bin adet hava tapası ürettiklerini söyleyen lngenç, bugün sadece Türkiye pazarının büyüklüğünün 16 milyona ulaştığına dikkat çekiyor. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada söz konusu pazarda hızlı bir büyüme var. Bu nedenle yurtdışına da mal satan Genç Makina ağırlıklı olarak Almanya, İngiltere, Belçika ve Rusya pazarına yönelmiş. Bugün toplam satışlarının yüzde 65’i ihracattan geliyor. Geçen yıl faaliyete başlayan Ferrad Radyatör ile grubun geliri içinde ihracatın payının 10-15 puan daha artacağı tahmin ediliyor.

“ÜRETİMDEN KOPAMIYORUZ”

Feridun ve Mücahit Ingenç’in tek işi hava tapası üretimi değil. “Üretim öyle bir şey ki ne kadar dert yanarsanız yanın yine de kopamıyorsunuz” diyen Mücahit lngenç, diğer yatırımlarını ise şöyle özetliyor:

“1994 yılında hava tapasının yanı sıra panel radyatörler için tel bağlantı ve su dağıtım parçaları da üretmeye başladık. Geçen yıl ise üretimimiz için büyük önem taşıyan ve dünyada eşi benzeri bulunmayan bir pres makinesi geliştirdik. İtalya orijinli üç dört firmanın katkısıyla geliştirilen bu makine sayesinde üretimde bir adım öne geçtik. Makinemizin patentini de aldık.”

Esin Çetinel / Para

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir