Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Gezi Parkı Eylemleri ve Piyasalar

Gezi Parkı Eylemleri ve PiyasalarArtık borsada hissesi olanlar bence en az birkaç ay beklemede kalmalılar. Şu an fiyatların gerçekten oldukça ucuzladığını söylemek mümkün. BIST 100 endeksinde 70-75 bin aralığı önemli bir destek durumuna geldi…

Gezi ve piyasalar

GEZİ parkında başlayan eylemler önceki hafta sonu bütün Türkiye’ye yayılıp piyasaları derinden etkiledi. Borsa önceki cuma yüzde 1.35 oranında düşüş yapmış ve BIST-100 endeksi 85.990 seviyesinden kapanmıştı. Haftanın ilk günü ise piyasalar açısından “Kara Pazartesi”ydi. Yüzde 10.47 düşüş yapan endeks büyük bir boşluk bırakarak düştü. Piyasalar, önünü göremediği ve senaryolar havada uçuştuğu an, satıp kenara çekilmeyi yeğler. Bu tür zamanlarda tahmin yapmak çok zordur ve destek ya da direnç mefhumu kalmaz.

Sah günü, dış piyasalarda da düşüşler vardı. ABD borsaları yüzde 0.50-0.55 civarında gerilemeler yaptı. Asya cephesinde borsalar geriliyordu ve Japonya’da yüzde 2.02 düşüş vardı. Aynı gün BIST-100 endeksi 76.960 veya 77 bin seviyelerinden boşluk bırakarak sert bir yükseliş yaptı ve 80.733 seviyesinden kapandı. Yaklaşık olarak 3 bin 850 puana yakın artış vardı. Büyük düşüşler sonrasında genellikle ilk tepki güçlü olur. Çarşamba gününe başlarken piyasada durulma eğilimleri vardı. Dışarıya baktığımızda hava kötüydü. Dow Jones endeksi yüzde 1.43 gerilerken, S&P500 endeksi de yüzde 1.38 gerilemişti. Çarşamba sabahı Asya’da Japonya yüzde 1 aşağıda bulunurken Çin yüzde 0.61 geriliyordu.

Haftanın ortasına geldiğimizde, görüştüğüm yabancılar da beklemedeydiler. Son olayların oylar üzerindeki etkisini tahmin etmeye çalışıyorlardı. Fakat siyasi yapıda radikal değişiklik oluşturacak bir sonuç beklenmiyor.
İyi niyetle yazılsa bile, yazılan her şeyin algılaması böyle durumlarda çok farklı olabiliyor. Çünkü bu aşamada toplumsal psikolojide muazzam bir değişim var. Buna da akıl tutulması deniyor. Tek hedef karşısındakini etkisiz hale getirmek ve ne olursa olsun tartışmada galip gelmek. Bu psikoloji bir süre sonra normale dönecektir. Bunda da en büyük katkıyı yine Başbakanımız yapabilirdi. Fakat perşembe günü öğleden sonra Tunus’tan basın toplantısı yayınlanan Başbakan, geri adım atmayacağı izlenimini verince, piyasalar ikinci büyük depremi yaşadı ve endeks 80 bin civarından, ikinci seansta 73 bin seviyelerine kadar geriledi. Perşembe kapanışı ise 76 bin civarında oldu. Tabi ki geçen hafta boyunca hem faiz hem de döviz benzer dalgalanmaları yaptı. Daha düne kadar yüzde 4.60 seviyelerine düşmüş olan gösterge faiz bir ara 7’nin üzerini de gördü. Bu yazı yazılırken 6.61 seviyesindeydi.

  Bitcoin İşlemleri

TERSİNE YATIRIM STRATEJİSİ

Perşembe günü bir ara yüzde 8’in üzerine çıkan sert düşüşte iki saat üst üste işlem miktarı 200 milyon lotu geçti. Bu tür bir satış baskısı ABD’nin notu düştüğünde olmuştu. İki saat art arda bu yoğunlukta satış baskısı çok nadir bir olaydır, iki saatte 2 milyar TL tutarında hacmi de gördük.

Günlük bazda işlem hacmi 4.52 milyar TL olurken, hisse sayısı bazında 800 milyon lot hacim görüldü.

Aslında bu tür zamanlar (yani işlem miktarının rekor kırdığı zamanlar) ister piyasa yükselirken isterse düşerken olsun, panikleri yansıtır. Piyasa yükselirken bu tür bir yüksek alım-satım miktarı daha önce alım yapmamış olup, panikle alıma geçenleri gösterirken, sert düşüş zamanlarında da, beklentilerin en kötü duruma geldiği ve herkesin panik satışa geçtiği yerdir. Yazılarımda zaman zaman vurguladığım üzere “piyasalarda kuyruğa girilmez.” Herkes satış için kuyruğa geçmişse alım cephesinde olmak, herkes alım için kuyruğa girmişse satış cephesinde olmak yani contrarian (tersine) yatırım stratejisi geçerlidir.

Endeksin önemli dönüşler yaptığı yerleri geçmişe bakarak incelediğimizde istatistikler, tepe veya dip dönüşlerinde işlem miktarının rekorlar kırdığını gösteriyor.

Perşembe günü bu işlemler olurken yatırımcılara elimden geldiğince tvvitter’dan mesajlar geçmeye çalıştım. 78.500 aşağı kırıldığında satışların yoğunlaşacağını belirttim ama 75 binin altına geldiğinde de 100 liramın 35 lirasına alım yaptım diyerek, sembolik olarak artık satıştan uzak durulması gerektiğini vurguladım. Daha sonra da endeks 73.500’de iken 25 liralık daha alım yapıyorum mesajını gönderdim. Çünkü istatistik bunu söylüyordu.

Artık borsada hissesi olanlar bence en az birkaç ay beklemede kalmalılar. Şu an fiyatların gerçekten oldukça ucuzladığını söyleyebiliriz ve 70-75 bin aralığının önemli bir destek durumuna geldiğini düşünüyorum.

YASAR ERDİNÇ / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir