Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Gezi Parkı olaylarını iş dünyası nasıl algıladı?

Gezi Parkı olaylarını iş dünyası nasıl algıladı?

Gezi Parkı olaylarını iş dünyası nasıl algıladı? Ekonominin önemli aktörlerine sorduğumuz hu soruya çok farklı yanıtlar aldık. Kimi demokratik hak arayışının iş dünyasını korkutmaması gerektiğini söylerken, kimi sağduyuya davet eden açıklamalar yapıyor. işte Gezi’nin iş dünyasındaki birkaç izdüşümü…

gezi parki olaylari

AHMET NAZİF ZORLU
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“Bu bir demokrasi imtihanı”

“Herkes sağduyulu olmalı. Haklı olabilirler ama kırmadan, çatışma ortamına dönüşmeden görüşler dile getirilmeli. Gösteri yapmak demokratik bir hak tabii ve başta yöneticiler bazı hatalar yapmış olabilirler. Fakat sonrasında hükümet kanadından gelen sağduyulu açıklamalar ortamı daha normalleştirdi.

Polis meydanlardan çekildi ve belki de bu bizim için bir demokrasi imtihanı.”

ABDULKADİR KONUKOĞLU
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“Gösteriler demokrasinin gereği”

“Gezi Parkı olaylarına bakıldığında hükümet adına Bülent Arınç, güzel bir yaklaşımla açıklama yaptı. Artık insanların da başka emellere alet olmadan evlerine dönmeleri gerekiyor. Türkiye hepimizin, herkes sağduyu ile hareket etmeli. Cepheleşmeye varmamalı olaylar. Ben olayların biteceğini diişünüyoaım. Iş dünyası da bu olaylardan endişelenmez, endişelenmemeli. Demokrasinin bir gereğidir gösteriler. Bizim de demokrasimiz bir sınav veriyor.”

ERSİN ÖZİNCE
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı
“İyi bir sınav vermedik”

“Türkiye içeride ya da dışanda olsun siyasi risklerin devamlı çalkantı yaratacağı bir sermaye piyasası gibi görülmemeli. Ülkemizde işler pamuk ipliğine bağlı gibi görünmemesi gerekiyor. Türkiye’nin sadece bizim vatandaşlarımıza değil herkese cennet gibi görünmesi gerekiyor. Ben bu durumda Türkiye’nin ne siyasal ne fınansal ne de demokratik anlamda iyi bir sınav verdiğini düşünmüyorum.”

MUHARREM YILMAZ
TÜSİAD Başkanı
“Terörü bile silahla susturamadık”

Gezi Parkı ile başlayan toplumsal direniş tüm kesimlere önemli mesajlar verdi. Hükümet bu süreci iyi değerlendirerek üslubunu yumuşatmalı. Güven tesis edecek bir üslup kurulmalı. Ekonomide Türkiye’nin itibarı arttı. Bunu demokraside de yapabiliriz. Taksim direnişi ile birlikte Türkiye’de gençlerin demokrasi reflekslerini gördük. Bireylerin onurlarının zedelendiğini hissettiğini görüyoruz.

En ağır şekilde 30 yıldır mücadele ettiğimiz terörü bile silahla susturamadık”.

CEMAL ÖZGÖRKEY
Özgörkey Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“Şimdi düşünme zamam”

“Yaşanan gençlik hareketi hepimize yeni bir şeyler öğretti. Buradan çıkan mesajı toplumun tüm kesimleri anlamaya çalışmalı. Bizler de mesajı aldık fakat artık sağduyulu olmak gerekiyor. Verilen mesajı daha iyi analiz edebilmek için zaman tanınmalı. Herkes şapkasını masaya koydu ve şimdi düşünme zamanı.”

NAHİT KİLER
Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“Hükümeti kusurlu görmüyorum”

“Taksim Gezi Parkı olaylarından kim kazandı? Ortaya çıkan çok ciddi boyutlarda, Türkiye’nin yıllar içinde ortaya koyduğu imaja bakılırsa, son olaylar yurt dışında çok farklı algılandı. Sanki Türkiye büyük yangın yeriymiş gibi algıladılar. Burada bir oluyor, onlara 10 kat daha büyük gibi geliyor. Çıkan olayların ekonomiye çok ciddi şekilde zarar verdiğini düşünüyorum. Kazanan ise yok. Ortada bir şey yokken, olaylar uzlaşma ile halledilebilecekken kaba kuvvet ve illegal yollara başvurulunca büyüdü. Açıkçası hükümeti çok kusurlu görmüyorum.”

BENDEVİ PALANDÖKEN
TESK Başkanı
“Esnaf iyi bir smav verdi”“Perakende sektörü 250 milyar liralık bir pazar ve maalesef son bir haftadır iş yapılamıyor. Bu nedenle ciddi sıkıntı var. Taş veya içeriye sıkılan biber gazları nedeniyle ciddi zararlar da söz konusu. Esnafın sıkıntılarını bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e iletebildik. Başbakan’dan da randevu istedik. Bu arada olaylar sırasında esnafın çok iyi bir sınav verdiğini düşünüyorum. Esnafın önemli bir kısmı polis şiddetinden kaçan gençlere kapılarını açtı ve destek oldular. Neticede bu genç çocuklar esnafa sahip çıkıyorlar. Esnaf bir yerde uzlaştırıcı rol üstlendi, bu da atlanmamak.”

MEHMET BÜYÜKEKŞİ
TİM Başkanı
“Huzur adası algısına zarar gelmemeli”

“Türkiye’nin çok önemli yapısal sorunlarını çözdüğü bir on yılı geride bıraktık. Başarılı olduk ve şimdi en büyük sorunumuz olan barış meselesini başarıyla çözmeye yöneldiğimiz, tüm dünyaca bir huzur ve istikrar adası olarak algılandığımız ve alkışlandığımız böy-lesi bir dönemde, Türkiye algısını olumsuz yönde etkileyecek tavır, davranış ve eylemlerden kaçınılmalıdır.”

VURAL ÇAKIR
Ipsos KMG CEO
“İktidar da muhalefet de şirketler de anlamadı”

“Sadece iktidar değil, muhalefetin ve şirketlerin de bu tepkinin sosyolojik analizini yapabildiğine, anladıklarına emin değilim. Konu Gezi Parkı protestolarına sempati veya kaygı ile bakmak meselesinden daha geniş. Bütün bu aktörler, alıştıkları eski terminolojiyle, eski güç ilişkileri, geleneksel müşteri ve çalışan ilişkileri ile, particilik anlayışı ile sürece baktılar. Gezi bir ağaç dikme, ağaç kesme meselesi değil. İktidar böyle bir birikimli tepki oluştuğunu görmekte gecikti.”

SÜLEYMAN ONATÇA
TÜRKONFED Başkanı
“İnsan onuru herşeyden önemlidir”

“Türkiye genelindeki protestoları sadece çevreci bir eylem olarak görmek büyük bir yanılgıdır. Çağdaş demokrasiler parmak hesabına göre işletilemez. Reel ekonomi de etkilenmeye başladı. Maliyetler artıyor ekonomi zarar görüyor, işlerimiz düşüyor ama bunların hiçbiri insan onurundan daha önemli değildir. Siyasetin son benimsediği üslup önemli zararlara neden oldu. Toplumsal muhalefet de demokrasinin bir parçasıdır. Apolitik olarak görülen gençler demokrasi konusunda önemli mesajlar ve dersler verdiler. Toplumsal hassasiyetlere göre hareket edilmeli. Bu alkol düzenlemelerinde de böyle Gezi Parkı protestolarında da böylediı”.

KEREM GÖZALAN
Gözalan Group Yönetim Kurulu Üyesi
“Yumuşak konuşmalar lazım”

“Yaşanan olaylar Gezi Parkı’ndan çıkıp tüm Türkiye’ye yayıldı. Gezi Parkı’na AVM yapılsa da biz girmezdik. Gezi Parkı nın korunması gerektiğinden değil bu kararımız. Protestolar olmasa bile iş yapamazdı bence. Şimdi her şey, gidişatın ne olacağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisine bağlı. Pazartesi sabahı dolar kuru aniden yükseldi. Biz ithalatçı olduğumuz için anlık yükseliş bizi etkiliyor. Kamuoyunu yumuşatacak konuşmalar lazım. Uzun dönemde yaşananların ekonomiye negatif etki edeceğini düşünmüyoaım.”

AHMET SAİT KAVURMACI
Aydınlı Grup Yürütme Kurulu Başkanı
“Tansiyon düşürülmeli”

“Türkiye ekonomisi kırılganlığını çoktan attı. Oradaki olay haklı bir yeşili koruma olayı. Bunun Türkiye ekonomisini etkilediğini ne gördüm ne hissediyorum ne de etraftaki arkadaşlardan duruyorum. Bunu da çok konuşmamak gerektiğini düşünüyoruz.

Tansiyonun düşürülmesi ülkenin menfaatine. Halkımız Başbakan’ı seviyor. Bazen Karadenizliliği tutuyor ama ülkeyi 11 yıldır yöneten, ülkeyi bu noktalara getirecek kadrolarla yöneten biri. Onun da bir insan olduğunu düşünmemiz lazım. Başbakan kimi zaman fevri hareket ederek binlerini incitmiştir ama sonrasında incittiği kişilerden özür dilemiştir.”

SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU
Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı
“Haklı kalabilmek gerekir”

“Tepkilerimizi g ortaya koyarken kendi hassasiyetlerimiz var. Bu önemli ancak bunun ülkenin istikrar, ekonomi ve imajına olumlu olumsuz katkılarını düşünmeliyiz. Haklı olmak ayrı bir şey, haklı kalabilmek ayrı bir şey. Haklı kalabilmek erdemi de çok önemli. Demokrasinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Enerjimizi gerilimi artırmaya kullanmak yerine herkes buradan nasıl bir ders çıkarmalı ona bakmak gerekiyor. Aynı zamanda ifade şekli de önemli. ”

EKREM AKYİĞİT
Collezione Yönetim Kurulu Başkanı
“Diyalog ortamı sağlanmalı”

“Şu anki ortamın fotoğrafını çektiğiniz zaman talebi olan bir grup olduğunu görüyoruz. Bu talebi olan grubun ne söylemek istediği sosyolojik açıdan iyi incelenirse sorun demokratik platformda çözülür ve ekonomiye zarar gelmez. Hatta bundan tüm taraflar kazançlı çıkabilir. Bilinmeyen şeyler tehlikelidir, bir sorun bilinirse ona göre çözüm üretilebilir. Ortam rahatlarsa ekonomiye bir zararı olmaz faydası olur. Bunu bir test gibi düşünebiliriz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir