Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Gezi’nin ‘kaybeden’ markalarına öneriler

Gezi’nin ‘kaybeden’ markalarına önerilerGezi’nin ‘kaybeden’ markalarına öneriler

Gezi Parkı protestoları sırasında halkın tepkisini çeken markalara, genel bir açıklama yapmak yerine, tüketiciyle birebir kişisel ilişki kurmaları öneriliyor.

CBA DesignDünyada 30 yıl önce kurulan ve 2006 yılından bu yana Türkiye’de de faaliyet gösteren CBA Design, şirketler için yeni markalar yaratan, marka hikayeleri üreten ve tüketiciyle temasın olduğu her noktada yaratıcı çözümler sunan bir marka hikayesi ve tasarım ajansı. Bugüne kadar Eczacıbaşı’ndan Ülker’e kadar pek çok markaya hizmet veren ajansın genel müdürlüğünü Müge Ceyhan Tandogan yürütüyor.
Teknolojiyle beraber tüketicilerin birbirleriyle kolayca iletişim kurabildiğini hatırlatan Tandoğan bugün tüketiciyle ilişki kurmak isteyen şirketlerin ya kişisel ilişki kurması, ya onlara bir servis sunuyor olması, ya da ödül vermesi gerektiğinin altını çiziyor. Sosyal sorumluluğun ise Türkiye’de de giderek önem kazanmaya başladığını belirten Tandoğan, Türkiye’deki en büyük sıkıntının markaların beğenilen hikayelerini değiştirmekten korkmalan olduğunu söylüyor.

Türkiye’de kişisel ilişki kuran, iyi servis veren ve kendini yenileyen çok marka olmadığının altını çizen Tandoğan, bu anlamda THY ve Coca Cola’nın başanlı markalardan olduğunu ifade ediyor.

Dünyada şirketler için empatinin daha da önem kazanacak bir kavram olacağını söyleyen Tandoğan, Gezi Parkı protestoları sırasında halkın tepkisini çeken markalara da empa ti kurmalarını öneriyor. Bu olaylar süresince farklı nedenlerle tepki çeken markaların bunun nedenini anlamalan ve kendilerine tepki gösteren müşterileriyle kişisel ilişki kurmalarının önemine vurgu yapan Tandoğan, “Böyle durumlarda genel açıklamalar başarılı olmaz. Tüketicinin ne hissettiğini anlayıp, ona bir şey sunması gerekiyor. Hizmet veren şirketlerin ise bu noktada işi daha kolay. Zira kişisel ilişki kurulması çok önemli” diye konuşuyor.

  Satış Sonrası HizmetlerYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Günümüzde Pazarlama

‘Post marketing’ süreci değişim ve yenilenme demektir. Her aşama sürecin sonlanmasına değil yeni bir başlangıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir