Ekonomi Haberleri

Gıda, Metal ve Enerjinin Hızlı Yükselişi

Eskiden Türkiye’nin tekstil merkezleri olarak bir sıralama yapılsa, herhalde şöyle bir liste çıkardı ortaya. Bursa, Denizli, Gaziantep, Kahramanmaraş… Bugün Anadolu’nun 500 Büyük Şirketi araştırmasının sektörel dağılımına bakıldığında bu resmin bambaşka bir şekle döndüğü görülüyor. Tartışmasız Türkiye’nin tekstil merkezi bugün Gaziantep.

500 listesindeki 56 Gaziantepli şirketin 36’sının tekstil alanında faaliyet göstermesi ve dünyanın en büyük makine halısı üretiminin artık Gaziantep’te yapılıyor olması bunu gösteriyor, iplikte de kumaşta da çok güçlüler.


Bursa ise o eski ihtişamlı günlerinden uzak görünüyor tekstilde. Bursa’dan listeye giremeyen şirketlerin çoğunun tekstilden olması da bunu gösteriyor. Buna karşın Bursa’da otomotiv, gıda ve makine sektörlerinde bir yükseliş olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Zaten genel tekstil şirketlerinin sayısına bakıldığında da son yıllardaki düşüşün devam ettiği görülüyor. 2010 yılında 107 olan şirket sayısı bu yılki araş-tınnada da biraz düşerek 101’e gerilemiş.Buna karşın gıda şirketlerinde bir artış var. 2010 yılında Anadolu 500’e 130 şirket gönderebilen gıdacılar, 2011’de bu sayıyı 137’ye yükseltti. Metal ve enerji sektörleri yükselişlerini sürdürürken demir-çelik, mobilya ve çimento gibi ağırlıklı sektörlerde çok büyük bir değişiklik olmadı.

Sadece otomotiv sektöründeki şirket sayısının azaldığı görülüyor. 2010 yılında 32 olan otomotivdeki şirket sayısı bu yıl 24 olarak kayıtlara geçti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu