Ekonomi Haberleri

Girişimciye Akkuyu’dan 50 milyon $’lık iş çıktı

Girişimciye Akkuyu’dan 50 milyon $’lık iş çıktı

Altyapı çalışmaları devam eden Akkuyu Nükleer Santral’in inşaatına 2014 yılında başlanması ve ilk reaktörün 2019 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. 20 milyar dolarlık yatırımın yüzde 45’i Türk şirketleri tarafından karşılanacağını söyleyen Akkuyu NGS yetkilileri, “Proje için önemli olan ekipman ve yüksek teknoloji ürünlerinin çoğu Rusya’dan temin edilecek, inşaat-montaj işleri içinse Türk firmalarından destek alınacak” diyor.

Türkiye’nin nükleer macerası dünyayla aynı dönemde yeşermişti… Hatırlanacağı gibi 1977 ila 2009 yılları arasında Türkiye’de nükleer güç ünitelerinin inşaatı için ihale çalışmaları yürütüldü. Ancak bir türlü sonuç alınamadı. Mayıs 2010’a gelindiğinde ise ‘Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde ‘Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralin Tesisine ve işletimine Dair işbirliği Anlaşması imzalandı.Santral, her biri 1200 MW olan, 4 güç ünitesinden oluşacak. Akkuyu NGS’nin inşaatı tamamlandıktan sonra yılda yaklaşık 35 milyar kWh elektrik enerjisinin üretilmesi planlanıyor. Akkuyu NGS Rusya, Voronej Bölgesi’ndeki AES-2006 projesi referans alınarak hazırlanan bir seri nükleer santral projesi olarak gösteriliyor. İşletme ömrü 60 yıl olan santralin fizibilite çalışmaları devam ediyor. Santralin hazırlık çalışmaları ve inşaat aşaması 2010 – 2021 dönemini kapsıyor. Birinci güç ünitesinin işletmeye alınması ise 2019 yılında olacak şekilde planlanıyor. Sonrasında ise her yıl birer reaktör yapılacak.

Nükleer santralin hizmete gireceği on yıl sonra 10 – 15 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirten Akkuyu NGS Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Başkanı Eyyup Lütfi Sancı, “Geçen mart ayından bu yana 300’e yakın iş başvurusu aldık. Ayrıca vinç, taşıma, inşaat, yemek sektörlerinde faaliyet gösteren şirket sahipleri ve özellikle de KOBI’ler taşeron olarak projeye iş yapmak için bize başvuruyor. Anlaşmada şöyle bir madde var: 20 milyar dolarlık projenin yüzde 45’i Türk şirketleri tarafından karşılanacak. Bu da Türk şirketlerine çok iş düşeceğini gösteriyor” diyor.

50 milyon dolarlık iş hacmi

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu beklediklerini ve Atom Enerji Kurumu’nun ön analiz raporunun onaylanmasından sonra 2014 yılında temel atmayı planladıklarım söyleyen Akkuyu NGS AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov ise, santralin modern ve son teknoloji kullanılarak 9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı yapılacağını belirtiyor.
Sahada geçen yıl 40 sondaj deliği açıldığını bu yıl ise 529 sondaj deliği açılacağını söyleyen Kasumov, toplam yedi Türk şirketine projede iş verildiğini ifade ediyor ve ekliyor: “Projede şimdilik 200 teknik personel çalışıyor, bunların içinde sadece 20 Rus bulunuyor. Türk şirketleri geçen yıl ve 2012’nin bu dönemine kadar 50 milyon dolarlık iş yaptı. Bu hacim artarak devam edecek. Proje hayata geçtiğinde santrale yakın bir bölgede 5 bin 500 kişilik bir ‘yaşam merkezi’ de kurulacak.”

Özlem Bay Yılmaz/ EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu