Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Girişimin Yeni Adresi: Meslek Akademileri

Girişimin Yeni Adresi: Meslek Akademileri

Girişimin yeni adresi: MESLEK AKADEMİLERİ

Güzellik sektöründen aşçılığa, basım yayımdan ağırlama hizmetlerine modadan aşçılığa kadar çok çeşitli alanda eğitim veren akademilerin sayısı her geçen gün artıyor. Sektörlere nitelikli eleman yetiştiren bu akademiler, sağladıkları iş ve staj olanaklarıyla da dikkat çekiyor.

Türkiye’de istihdam alanında yaşanan sıkıntıların temelinde işgücünün eğitim ve bilgi seviyesinin, dolayısıyla üretim düzeylerinin yeterli olmaması yatıyor. Uygulamadan uzak bir mesleki eğitim anlayışının yanı sıra uygulama pratiği de önemli sıkıntılar arasında yer alıyor. Teknolojiyi anlayan ve uygulamayı bilen, verimli ve kaliteli mal ve hizmet üretebilen vasıflı işgücüne duyulan talep bugün daha da öne çıkmış durumda.

Zira işverenler de vasıflı, iyi eğitilmiş eleman bulamamaktan şikâyetçi. Bu anlamda nitelikli eleman yetiştiren meslek akademileri giderek önem kazanmaya başladı. Güzellik sektöründen aşçılığa, basım yayımdan ağırlama hizmetlerine kadar çok çeşitli alanda eğitim veren akademiler var. Bu akademiler hem nitelikli eleman yetiştiriyor hem de istihdam garantisi sağlıyor.

Bu akademileri sizler için araştırdık…

Mutfağa nitelikli eleman yetiştiriyor 2004 yılında Mehmet Aksel tarafından kurulan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), senede 750’nin üzerinde mezunu ile yiyecek içecek sektörüne nitelikli, eğitimli personel yetiştiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve uluslararası mesleki yeterlilik sertifikası veren dünyaca ünlü City & Guilds’e Türkiye’den akredite ilk ve tek profesyonel aşçılık okulu MSA, Dünya Şefler Birliği (WACS) tarafından profesyonel eğitimde üstün kalite ödülüne layık görülmüş.

MSA bünyesinde profesyonel aşçılık, profesyonel pasta-ekmekçilik, yiyecek-içecek işletmeciliği ve profesyonel barmenlik eğitimleri veriliyor. Profesyonel mutfaklarda sekiz ay süren profesyonel aşçılık ve pasta-ekmekçilik eğitimlerinin dört ayı profesyonel mutfaklarda uygulamalı eğitim, dört ayı da otel ve restoranlarda staj olarak gerçekleşiyor.

MSA kampüsünde, profesyonel mutfaklar, seminer odaları, Türkiye’nin ilk ve tek mutfak oditoryumu, Yeme – İçme Konulu Uzmanlık ve Nadir Eserler Kütüphanesi, yiyecek – içecek müzesi, AR-GE mutfak laboratuvarı ve Okulun Mutfağı isimli restoran yer alıyor.

ABD ve Avrupa’da çalışma şansı MSA bünyesinde bir IK departmanlarının olduğunu söyleyen Mutfak Sanatları Akademisi Kurucusu Mehmet Aksel, “Tüm öğrencilerimize, eğitimleri devam ederken insan kaynakları konusunda eğitim veriyoruz. Mezuniyetleri sonrasında da bir kariyer danışmanı olarak onlarla beraber kariyerlerine yön veriyor, takip ediyoruz. Üstelik bu hizmet MSA mezunları için tamamen ücretsiz olarak yapılıyor. Ayrıca kurduğumuz MSA Mezunlar Derneği çerçevesinde mezunların birbirilerini bulmasına, bir networking sistemi kurmasına yardımcı oluyoruz” diyor.

MSA mezunlan City & Guilds akreditasyonuna sahip MSA’ dan aldıkları Europass geçerliliğine sahip diplomalarıyla Avrupa’da herhangi bir ülkede rahatlıkla çalışma ve yaşama izni alabiliyor. MSA öğrencileri ve mezunlarına sunduğu Amerika’da maaşlı staj imkanı ile hem kariyerlerini uluslararası bir platforma taşıyabilmelerine hem de maddi birikim sağlamalarına yardımcı oluyor. Department of State’in temsilci kurumunun özel izniyle düzenlenen maaşlı staj programı çerçevesinde şef adayları 8 aylık eğitimin 4’ııncü ayından itibaren başlayan mecburi staj dönemini Amerika’da geçirerek hem kurumsal bir mutfak ortamında staj yapabilecek hem de İngilizce düzeylerini yükseltebiliyor.

Servis ve lezzet akademisi Dünyada 25 yıldır ağırlama ve mutfak sektörlerinde kariyer gelişimi odaklı eğitim veren ve dört kıtada okulları bulunan American Hospitality Academy International Hospitality Management Schools’un (AHA-IHMS) Türkiye haklarını alan Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) Türkiye’nin ilk ağırlama akademisi olarak açıldı.

2 bin m2’lik sekiz kattan oluşan USLA’da farklı büyüklüklerde olan sınıflarda teori eğitimleri verilirken, ön büro, bar ve barista dahil olmak üzere yiyecek ve içecek servis, misafir odası gibi uygulamalı eğitimlerin verildiği sıruflarda mevcut. USLA Genel Müdürü Korkut An ıç, “USLA AHA-IHMS’in dünyada bulunan tüm okullarında okuyan öğrencilerle ve eğitmenlerle buluştukları ‘e-campus’ ile öğrencilerine eğitim konularında konuşma, fikir alışverişi, beyin fırtınası, video konferens ve birlikte proje yapabilme imkanı sunuyor” diyor.

Yurt dışında staj imkanı Uluslararası Mutfak Sanatları Programı ile geleceğin şeflerine profesyonel yemek pişirmenin temellerini, farklı yemeklerin hazırlanmasında gerekli olan prensipleri, prosedürleri ve teknikleri sunarak, onlara gerekli olan profesyonel yetkinlikleri kazandırılıyor. Profesyonel Aşçılık Temel Seviye Programı ile American Hospitality Academy’nin sekiz aylık uluslararası akredite sertifika programı gerek mutfak sanatlarında uluslararası geçerli yetkinliklere sahip olmak isteyenlere gerekse bu dalda yeni bir kariyer adımı atmak isteyenlere özel hazırlanan bir program.

Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik Programı sekiz aylık uluslararası akredite sertifika programı öğrencilere profesyonel pasta ve ekmekçiliğin temellerini, tüm hazırlık süreçlerinde gerekli olan prensipleri, prosedürleri ve teknikleri sunarak, onlara gerekli olan profesyonel yetkinlikleri kazandırıyor. Uluslararası Ağırlama Hizmetleri Programı ise ağırlama hizmetleri içerisinde bulunan tüm operasyonel akışı detaylı bir şekilde sunuyor, yurtiçi ve yurtdışı staj imkanlarıyla alınan eğitimi gerçek hayat deneyimi ile birleştiriyor.

Odalar Bölümü Uzmanlık Programı, resepsiyon, rezervasyon, danışma ve santral operasyonu gibi odalar bölümünün farklı bölümleri ile ilgili gerekli olan profesyonel yetkinlikleri kazandırıyor. Yiyecek ve içecek Hizmetleri Uzmanlık Programı, resmi veya resmi olmayan bir yiyecek

ve içecek işletmesinde misafirlere toplam deneyim yaşatacak, onları memnun edecek ve fark yaratacak bir servis verebilmeleri için gerekli olan profesyonel servis tekniklerini ve becerileri sunuyor.

Güzellik sektörüne istihdam Özel meslek akademisi MC Akademi ise güzellik sektöründe yer almak isteyenleri meslek sahibi yapıyor. MC Akademi’de, kuaförlük, estetisyenlik, lazer epilasyon, manikür ve pedikür, protez tırnak, profesyonel makyaj, kalıcı makyaj, plastik makyaj ve klasik masaj eğitimleri veriliyor.

MC Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Akademimizde uyguladığımız programla kursiyerlerimizi, güzellik sektöründe başarıya ulaşmaları doğrultusunda eğitiyoruz. Akademimizde teorinin yanı sıra pratiğe de önem veriyoruz ve her branşta ileri teknikleri öğretiyoruz. Kursiyerlerimiz altı aylık kurs bitiminde kendi salonlarını açabilecek deneyim ve donanıma ulaşmış oluyor” diyor. MC Akademi, mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlerine dünyanın her yerinde geçerliliğe sahip Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim sertifikası da veriyor. Koç şunları söylüyor:“Alanında uzman eğitim kadromuzla profesyoneller yetiştirmek, akademik düzeyde eğitim vermek, kurs bitiminde her kursiyeri kendi salonunu açabilecek yeterliliğe getirmeyi amaçlıyoruz. Akademimize yurtdışından bile büyük ilgi var. Şu ana kadar 40’a yakın ülkeden birçok kursiyeri meslek sahibi yaptık. Verdiğimiz sertifikayla kendi ülkelerinde salon açma imkânı sunduk. Özellikle İran, Almanya, Rusya, Portekiz, Amerika ve Finlandiya’dan yoğun katılım oldu. Bu kursiyerlerin birçoğu kendi salonlarını açtı, açılan her salonu temsilcimiz olarak görüyorum. Çok yakında Almanya’da Türk gençlerine yönelik eğitimler vermeye de başlayacağız.”

Makyaj uzmanları yetiştiriyor Alan derslerinin yanı sıra iletişim, müşteri ilişkileri, girişimcilik, mesleki İngilizce, kişisel gelişim, salon yönetimi, iş organizasyonu, iş güvenliği, işletme-iktisat ve zarafet gibi dersler de veriliyor.

Özellikle dizi, sinema, televizyon ve katalog çekimlerinde kuaförlük, makyaj, plastik makyaj ve masaj gibi konularda profesyonel hizmete ihtiyaç duyulduğunu belirten Koç, “Akademimizde verdiğimiz eğitimlerle güzellik sektörüne uzmanlar yetiştiriyoruz. Bu uzmanlan özellikle yoğun çalışılan ve çok sayıda güzellik uzmanına ihtiyaç duyulan setlerde ekip olarak görevlendiriyoruz. Çekimlerin büyüklüğüne göre iki kişiden başlayan ve ihtiyaca göre sayıyı arttırdığımız ekiplerimiz var. Bu ekiplerde kuaförler, makyöz/makyörler, plastik makyaj uzmanlan, estetisyen-ler ve masör/masözler bulunuyor” diyor.

Basın yayına eleman Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından açılan VOC-TEST Merkezleri Hibe Programı kapsamında İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından hazırlanarak sunulan ve hibe almaya hak kazanan VOC-Test Merkezi projesi de basım yayım sektörüne nitelikli istihdam sağlamayı hedefliyor.

Proje ile İTO bünyesinde, matbaa sektörüne yönelik olarak gerekli akreditasyonlarm yapıldığı bir test ve sınav merkezi oluşturulacak. Proje ile belirlenen meslek dallarında, meslek standartları ve ulusal yeterlilik taslağı hazırlanacak, kurumsal bilgi sistemi bilişim altyapısı oluşturulacak merkez ile “Personel Belgelendirme Akreditasyonu” ve Mesleki Yeterlilik Kurumu “sınav ve belgelendirme kuruluşu” konusunda yetki alınması hedefleniyor. Bu sürecin sonunda Türkiye’de basım yayım sektöründe sertifı-kasyon konusunda yetkilendirilmiş ilk merkez oluşturulacak. İTO yetkilileri, bu sertifikanın, hem işi yapacak kişiye hem de işi yaptıracak işverene güven verecek bir sertifika olacağını söylüyorlar.

Çıtır Usta’dan eğitim Akademilerin dışında artık şirketlerin de kendi içlerinde nitelikli iş gücü yetiştirmeye yönelik projelerine rastlıyoruz. Bu firmalardan biri de Çıtır Usta… Firma, İstanbul Aydın Üniversitesi ve İŞKUR işbirliği ile kurduğu Çıtır Usta Eğitim Akademi’sinde “Çağrı Merkezi ve Servis Elemanı” sertifika programı uyguluyor. 2012 sonuna kadar 500 kişinin mezun olması planlanan Akademi’den sertifika alacaklara şirket bünyesinde ve sektördeki uygun pozisyonlarda yüzde 51 oranında iş garantisi sunulacak.

HACCP gıda güvenliği, ürün eğitimleri, iş sağlığı ve güvenliği, 21’nci yüzyıl beş yıldızlı müşteri servis programı, kişisel bakım ve hijyen, İngilizce, etkili ve düzgün konuşma, iletişim ve ikna, müşteri ilişkileri ve stres yönetimi gibi derslerin verildiği Çıtır Usta Eğitim Akademisi Çağrı Merkezi ve Servis Elemanı Sertifika Programı’nda dersler, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin eğitim kadrosu tarafından veriliyor.

Çağrı merkezi ve servis elemanı Çıtır Usta Eğitim Akademisi’nin sektöre nitelikli personel kazandırmak adına önemli bir oluşum olduğunu anlatan Çıtır Usta Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Külekçioğlu, şunları söylüyor:

“Çıtır Usta Eğitim Akademisi ile yemek sektörüne nitelikli eleman sağlamak fikri ile yola çıktık. Başlattığımız ‘Çağrı Merkezi ve Servis Elemanı Sertifika Programı’yla standardı gittikçe yükselen servis sektöründeki eğitimli personel açığını kapatmaya; ülkemizin en hızlı büyüyen alanlarından biri olan çağrı merkezi sektörüne de nitelikli eleman kazandırmaya yardımcı olmayı hedefliyoruz. Amacımız akademimizdeki sertifika programından mezun olacak kişilere iş güvencesi sağlamak. Yalnızca kendi şubelerimizde değil, sektör genelinde personel eğitimini yükseltmek bizim için çok önemli.”

Bir usta bin usta Anadolu Sigorta da ‘Bir Usta Bin Usta’ projesiyle kaybolmaya yüz tutan mesleklerin yeniden canlanmasını sağlamayı hedefliyor. Proje, Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Müdürlıığü’nün teknik danışmanlığında yapılıyor. Proje süresince Kültür Bakanlığı, iller ve illerdeki kaybolma riski olan meslekleri öneriyor, STK’ları belirliyor ve II Kültür Müdürlükleri’ni yönlendiriyor.

Proje kapsamında her yıl Kültür Bakanlığı’nın önerdiği iller arasından beş il ve meslek seçiliyor ve her meslek için 15 ile 20 arasında kursiyer eğitiliyor. Proje ile 10 yıl boyunca 50 mesleğin ve toplam bin usta adayının desteklenmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında 2012 senesi içerisinde ise Ankara’da sedef kakma kursu, Kars’ta kilim ve heybe yapımı, Muğla’da cam üfleme, Nevşehir’de çömlek yapımı ve Tokat’ta yazma baskı kursları başlatılacak.

Moda fabrikası LaSalle, Türkiye’nin ilk moda, tasarım okulu olarak açıldı ve bugüne değin sektöre binlerce eleman yetiştirdi. 1993’te İstanbul şubesi açılan Kanada merkezli LaSalle İstanbul, 6 ülkedeki 18 şube arasında dünyadaki en iyi 5 okuldan biri seçildi. Bu başarının arkasında Hugo Boss, Roberto Cavalli, Mavi Jeans, Park Bravo, İpekyol gibi önemli markalara tasarımcı yetiştiren büyük bir moda fabrikası gibi çalışması yatıyor.

La Salle İstanbul’da Türkiye’de nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için dizayn ve finans konularına yönelik diploma ve sertifikalar veriyor. Bilgisayar operatörü, marka temsilcileri, pazarlamacı, grafik tasarımcı, stil ve trend uzmanları gibi branşlarda uzmanlar yetiştiriliyor. Eğitim sistemi iki aşamadan oluşuyor. Birincisi, uluslararası diploma programlarını kapsıyor. Bu program moda işletmesi ve markalaşma ağırlıklı. İki yıl yoğun süren eğitim programlarının ardından mezunlara diploma veriliyor.

Bir diğeri ise sertifikalı eğitim programı. Burada pozisyona göre eleman yetiştiriliyor. Örneğin stilist, mode-list, bilgisayarlı grafik tasarım, moda pazarlaması, stil, trend ve koleksiyon bilgisine yönelik eğitimler veriliyor. Sınıflar ise 16 kişiden oluyor. Eğitmenlerin tümü La Salle mezunu. Dünyanın dört bir yanından eğitmenler geliyor.

Çocuk gelişimi, saç bakımı Hızlı gelişen iş yaşamı ve ortaya çıkan yepyeni sektörler meslek yüksekokullarına olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Üniversitelere nazaran daha kısa süreli eğitim programlarıyla iş yaşamına yetişmiş insan gücü kazandıran meslek yüksekokulları dünyasına geçen yıl iddialı bir isim katıldı. İstanbul’un merkezi kabul edilen Nişantaşı’nda faaliyete geçen Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu (NMYO), yükseköğrenim camiasının lider kuruluşları arasında kendini gösterecek.

İş dünyasının beklentileri doğrultusunda nitelikli, uygulama ağırlıklı eğitim almış öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu, dokuz bölümden oluşuyor. Çocuk Gelişimi, Bilgisayar Programcılığı, Moda Tasarımı, Dış Ticaret, Lojistik, İşletme Yönetimi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Uygulamalı İngilizce ve Türkçe Çevirmenlik, Saç Bakım ve Güzellik bölümlerine kayıt yaptıracak öğrenciler, Türkiye’nin en etkin ve iş yaşamına hakim akademik kadrolardan eğitim alıyor.

Staj ve iş olanağı Okulun temel misyonu, teorik eğitimin yanı sıra uygulama olacak. İşadamları ve üst düzey profesyonel yöneticilerinin de devrede olduğu Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu’nda uygulamalı eğitim temel alınıyor. Her bir öğrenci bulunduğu bölümle ilgili periyodik olarak şirketlerde uygulamalı pratik eğitime tabi tutuluyor. Staj ve iş yaratma olanakları da yüksekokulun diğer iddialı olduğu alanlardan.

Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu, özellikle staj ve iş edindirme misyonu ile öne çıkıyor. İş dünyasının ulusal ve uluslararası güçlü şirketleri ve gruplarıyla ortak hareket eden Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu, öğrencilerin staj ve iş konularına alternatifli çözümler üretecek, yine nitelikli ara eleman ihtiyacına dönük yaklaşım geliştirecek.

Burcu Tuvay
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir