Anasayfa / Emlak Haberleri / Girne’nin Kumsal Bölgelerinde Satılık Arsa Fiyatları

Girne’nin Kumsal Bölgelerinde Satılık Arsa FiyatlarıGirne’nin Kumsal Bölgelerinde Arsa Yatırım Fırsatları

Girne’nin Beyaz, Lefkoşa ’nın Yeşilköy ve Kumsal bölgelerinde arsa almak için acele edin. İmar ve emsali artırılan arazilere 10 katlı konut projeleri inşa etmek hala mümkün…

KIBRIS’TA 2011 yılında bakanlar kurulu kararı ile Girne ve Lefkoşe’nin bazı bölgelerinde imar değişikliği yapıldı. Yapılan değişikliklerle Lefkoşa’nın Yeşilköy ve Kumsal bölgelerinde imar artışı, Girne’de “Beyaz Bölge” olarak tanımlanan yerlerde ise hem imar hem emsal artışı oldu. Hükümetin hazırladığı “Girne Beyaz Bölge Emirnamesi” ve Şehircilik Dairesi’nden alman onayla, Girne’de 10 kat yüksekliğinde binalar inşa edilmeye başladı.

Girne şehir merkezinde Bedrettin Demirel Caddesi Gülbahar Sokak’ta tek katlı bir evin yıkılarak yerine yedi katlı bir binanın inşa edilmesiyle başlayan sürecin ardından, beyaz bölgelerde 10 katlı binaların inşa edilmesi ile devam etti. Girne Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası imar ve emsal artışına karşı çıksa da yasa hala yürürlükte. Girne Beyaz Bölge’de yüzde 200 emsal artışı verilen arazilerde çok sayıda yüksek katlı bina inşa ediliyor.

girne

GİRNE DİKEY BÜYÜYOR

“1993 Girne Beyaz Bölge Ön İmar Sınırı ve Bu Alan İçerisinde Uygulanacak Kurallar Ve Koşullar Emirnamesi” ile ‘Tanjant 55’ olarak isimlendirilen yükseklik seviyesinin yol ve tüm parsel hudutlarında uygulanmasının önü açıldı. Ardından da bina yükseklikleri, 10 kat ve 34 metre ile sınırlandırıldı. Devlet Planlama Örgütü verilerine göre, Girne Beyaz Bölge’de 10 bin 367 konut bulunuyor. Bu konutların yüzde 20’si, yani 2 bin 118’i kullanılmıyor. Bölgede, parsellerin yüzde 20’si arsa olarak duruyor.

Dikey büyüme, Girne’nin silueti ve yapı dokusunu da değiştiriyor. İmar ve emsal artışının şehrin siluetini bozduğunu ileri süren şehir planlamacıları, bir türlü çıkmayan Girne İmar Planının sorun yarattığı görüşündeler. Altyapının 10 katlı binalar için uygun olmadığını ifade eden uzmanlar, gelişmelerin Girne’de su, kanalizasyon ve otopark sıkıntısına neden olacağını savunuyor.

YASA HÂLÂ YÜRÜRLÜKTE
Ulusal Birlik Partisi’nin 2011 yılında çıkardığı Girne Beyaz Bölge’de “10 kata kadar apartman yapılabilir” yasası hala yürürlükte. 2013’te yapılan seçimlerde ise iktidara Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) geldi. 2014 Haziranında yapılan yerel seçimleri de CTP’nin adayları kazanınca, Girne’deki imar ve emsal artışları yeniden tartışılmaya başladı. İktidardaki CTP’nin ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün imar ve emsal artışına karşı olduğu söyleniyor.

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

ARAZİ SATIŞLARINA DEVAM

Girne’de 2-3 yıl önce gerçekleşen imar ve emsal artışının hala devam ettiğini ifade eden gayrimenkul danışmanları, Beyaz Bölge’de yüzde 200 imar artışı yapılan araziler olduğunu söylüyor. Son yıllarda bu bölgede arazi satışlarının çok arttığını belirten emlakçılar, “İmar artışından yararlanıp konut projesi yapmak isteyenler bol bol arazi topladı. Arazi elverişli ise 10 kata kadar izin verilebiliyor” diyor. Kıbrıs’ta iktidardaki yeni hükümetin imar ve emsal oranlarım düşürme eğiliminde olduğunu belirten gayrimenkul danışmanları, arazi almak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiğini söylüyor.

kıbrıs-2

İMAR DA, FİYATLAR DA ARTTI

Girne’de Beyaz Bölge olarak tanımlanan yerin kuzeyi deniz, güneyinden ise otoyol geçiyor. Beyaz Bölge’nin hemen arkasında ise villalar bulunuyor. Bölgede 550-650-750 metrekare büyüklüğünde imarlı arsalar bulunuyor. Bölgede imar artışı ile birlikte imarlı arsaların fiyatları da yükselmiş. İmar artışından önce 120 bin sterline satılan arsaların fiyatları 180 bin sterline çıkmış. Bölgede imar ve emsali artan satılık az sayıda arazi kalmış.

Satışların devam ettiğini ifade eden RE/MAX Golden’den Benan Kürşat, ana caddeye 150 metre uzaklıkta yüzde 200 inşaat iznine sahip ellerinde tek bir arazi kaldığını ve fiyatının 300 bin sterlin olduğunu söylüyor.

UYGUN ARAZİLER DE VAR

Girne’de Beyaz Bölge dışında imar artışı olmayan, yüzde 35 inşaat iznine sahip arazilerin fiyatları ise daha uygun. Örneğin, Girne Ozanköy mevkiinde yol kenarında bin 421 metrekare büyüklüğünde bir arsayı 105 bin sterline almak mümkün. Yine Girne Edremit’te dağ ve deniz manzaralı 20 bin 144 metrekare büyüklüğünde villa imarlı araziyi 57 bin sterline alabilirsiniz. Girne merkezine iki kilometre uzaklığında Karaoğlanoğlu bölgesinde yüzde 45 imar izni bulunan 576 metrekare büyüklüğündeki üç parsel arsa içinse 85 bin sterlin isteniyor. Lefkoşa-Gime yeni bypass yolunda iki tarafı yol cepheli yüzde 35 inşaat iznine sahip ticari imarlı 6 bin 959 metrekarelik arsanın fiyatı ise bir milyon 500 bin sterlin.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir