Anasayfa / Şirket Haberleri / gittigidiyor.com Açık Artırmada

gittigidiyor.com Açık Artırmadagittigidiyor.com AÇIK ARTIRMADA

Açık artırma sistemini talepler üzerine tekrar hizmete sunan gittigidiyor.com’un Genel Müdürü Cenk Angın, satıcı işlem komisyonu üzerine de bir takım çalışmalar bulunduğunu açıklıyor.

gittigidiyor.com, 2001’de yayın hayatına başladı, 2007 yılındaysa eBay’dan aldığı yatınmla adından söz ettirdi. Daha sonra hisselerini artıran eBay, şu anda şirketin yüzde 93’ü hissesini elinde bulunduruyor. İnternet üzerinden ürün saüalanru ve alıalannı buluşturan platform olan gittigidiyor.com’un Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Angın ile yeni ofislerinde buluştuk ve sektörü masaya yatırdık Angın, yaklaşık 16 ay kapalı tuttukları, Mayıs ayında tekrar hizmete sundukları açık arttırma sisteminden, satıcılardan alınan komisyon ücretlerine kadar pek çok konuya açıklık getirdi…

Sektördeki çerçeveyi nasıl yorumluyorsunuz? 2008’in sonundan itibaren, global ekonomik krizden çıkış dönemiyle birlikte internet, oyuncu sayısı açısından kalabalıklaştı. Dünyada başardı olan modeller Türkiye’ye adapte edildi. 2009, 2010 ve 2011’de bu alanın çehresi değişti. Artık sadece yerel oyuncular değil, dünyadaki büyük oyuncular da Türkiye’ye ayak basmış durumda.
Bir dönem açık artırmadan uzak kaldınız, Mayıs ayında ise tekrar bu sistemi açtınız. Açık artırma dışındaki fiyatını ödeyerek hemen satın alman formatunızm toplam ticaret, işlem hacmi içerisinde payı giderek artıyordu. Diğer bir ifade ile açık artırma giderek küçülüyordu. Bu trendi gördüğümüz için açık artırma formatma gerek olmadığını düşünerek sürece son verdik ve açık artırmayı yaklaşık 16 ay boyunca kapalı tuttuk. Bu süre içerisindeki geri bildirimlerde açık artırma ile ilgili talep hiç eksilmedi. Talep neredeyse artarak devam etti ve konuyu yeniden değerlendirerek Mayıs ayının sonunda açık artırmayı tekrar açtık.

Yorumlarda en çok eleştirilen konulardan biri de komisyon bedelleriydi. Satıcının işlem komisyonu..

  Turkcell ile iPad, Televizyon Oldu

Onunla ilgili de bir takım çalışmalar bulunuyor. Oradaki eleştiriler çok da isabetli olmayabilir. Dışarıdan bakıldığında yüzde 10 oram çok gelebilir. Bu brüt bir rakamdır, o rakamın yüzde 8,5’i bize kalıyor. 142 çalışanı olan bir şirketin, bu trafiği taşıyabilmek için altyapı yatırımlarını yapması gereken, tüketiciye belirli hizmetleri vermesi gereken bir şirketin maliyetlerinin yüzde 8,5’e sığması kolay değil.

Aslında her ürün grubundan aynı rakamın alınması da eleştiriliyor.

Satıcı açısından her ürün grubunda kar marjı aynı olmayabilir. Bu doğrultuda neler yapılabileceğine bakıyoruz. Maliyet unsurlarını taşıyan işi kârlı tutmalıyız ki sürdürülebilir olsun. Basiretli davranmamız ve iyi analiz etmemiz gerekiyor. Bakıyoruz ve bu eleştirileri göz ardı etmiyoruz.

Peki, üye ve aktif kullanıcı sayınızın ulaştığı nokta hakkında bilgi verir misiniz? 7,5 milyon kayıtlı kullanıcımız bulunuyor. Bunun içerisinde henüz aktif olmamış bir küme de var. Çünkü ticari alışveriş konumumuzun ötesinde, biraz da fiyat karşılaştırma sitesi olarak konumlanıyoruz. Bunu ziyaret ve işlem rakamlarını karşılaştırdığımızda anlayabiliyoruz. Sitede 4 milyon ürün var. Ayda 10 milyona yakın tekil kullanıcımız oluyor. Mart ayında yaklaşık 23 milyona ulaşan ziyaret aldık, bir kişi ayda 2-2,3 kez ziyaret ediyor gibi görünüyor.

F. EMRE YILMAZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir