Anasayfa / Ekonomi-Finans / Global Menkul Değerler Ekonomi Raporu

Global Menkul Değerler Ekonomi RaporuGlobal Menkul Değerler, gelecek üç yıllık ekonomik tahminlerine yer verdiği raporunda iyimser bir tablo çizerek, enflasyonun gelecek yıllarda yüzde 5 seviyelerine düşeceğini, büyümenin ise yüzde 4,5 olarak gerçekleşeceğini açıkladı. Rapora göre Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notuna ulaşması beklentisi ile birlikte İMKB’nin 77 bin 500’e yükselmesi bekleniyor, Dolar ise 1,45-1,62 TL aralığında seyredecek.

Türk finans sektörüne yön veren kurumlardan Global Menkul Değerler, “2011 Yılı Beklentilerimiz” adlı raporla, Türk ekonomisinin geleceğine ilişkin tahminlerde bulundu. Rapora göre, 2011 yılı büyüme oranı, yüzde 4,5 olarak gerçekleşecek. Kamu açıklarındaki hızlı toparlanmaya karşın, cari açıkta tehlikeli bir yükseliş öngörülen raporda, şu beklentilere yer verildi:

• Gıda fiyatlarında yaşanacak bir düşüş ile birlikte Türkiye’de enflasyonun yüzde 5 sınırına düşeceği öngörülüyor.
• Bankacılık sektöründe kar büyümesinin 2011 yılı içinde yüzde 8 düşmesi beklenirken, İMKB’de genel kar büyümesinin yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Enflasyonun yüzde 5,5 seviyesine gerilemesi sonrasında sanayi şirketleri ve temettü verimliliği daha önemli bir hal alacaktır.
• Bütçe disiplininin sürmesiyle birlikte bütçe açığının gayri safi yurt içi hasıla içindeki payının gelecek yıllarda yüzde 2,1’e gerilemesi bekleniyor.
• Kamu kesimi borçlanma gereğinin azalması ve piyasada Hazine’nin gelecek yıllarda daha az borçlanıp, piyasaya daha fazla likidite bırakması öngörülüyor.
• Dış ticaret açığında yaşanan artışın önlenememesi ya da finansman kalitesinin artırılmaması durumunda cari açık Türkiye’nin zayıf noktası olmayı sürdürecektir.
• 2011 yılında dış ticaret açığının finansmanında bir sorun yaşanması beklenmiyor.
DOLAR 1,45 – 1,62 TL ARALIĞINDA SEYREDECEK
Raporun, piyasa enstrümanlarına ilişkin tahminleri ise şöyle:
İMKB-100: Likidite destekleri ve düşük faiz oranları, borsalarda yükselişin devamını sağlayacaktır. İMKB’de seçim öncesi ve sonrasında not artırımı beklentileri ve seçimde siyasi istikrarın devamının satın alınması ile birlikte, İMKB 2011’in ilk yarısında ön plana çıkabilir. 2011 yılı içinde İMKB beklentisi 77 bin 500 seviyesinde.
Tahvil-Bono: 2011 yıllık enflasyonunun yüzde 5,5 olarak gerçekleşmesiyle, Merkez Bankası haftalık faiz oranı yüzde 6’ya düşer. Bu beklentiler paralelinde gösterge tahvillerde yüzde 7,5 seviyeleri, alım fırsatı oluşturur.
Döviz: Dolar, 1,45-1,62 TL aralığında hareket gerçekleştirebilir.

AGRESİF YA DA ORTA DERECEDE RİSKLİ PORTFÖY SEÇİLMELİ
Raporda, yatırımcılara portföy tercihleri konusunda şu tavsiyelerde bulunuldu:
“Ne kadar risk taşımak istendiğine karar verilmeli, risk derecesine göre portföy stratejisi belirlenmeli. Haziran’ın ikinci haftasında gerçekleşecek seçim ve devamında Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke kredibilitesine ulaşacağı beklentisi ile ‘Agresif’ ya da ‘Orta Derecede Riskli Portföy’ seçilmeli. Mayıs ayı sonunda şirketlerin 2010 yılında elde ettiği kar payları dağıtıldığı için, portföylerde ilk 6 ayda ‘Global A Tipi Kar Payı Fonu’ ağırlıklı olarak bulunmalıdır.”

İş Kurmak İçin Bayilik Veren Firmalar


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir