Anasayfa / Şirket Haberleri / GoldMaster nasıl küçük ev aletleri markası oldu?

GoldMaster nasıl küçük ev aletleri markası oldu?GoldMaster nasıl küçük ev aletleri markası oldu?

Uydu markası olarak akıllarda yer alan GoldMaster bu yıl küçük ev aletleri pazarına da girdiğini duyurdu. Bir yandan Seda Sayan’ın “GoldMaster şaşırtır, şaşırtır GoldMaster” diye söylediği cıngıl hafızalarımıza kazınırken, diğer taraftan marka bu kısa sürede pazarın önemli oyuncularından biri haline geldi.

GoldMaster

Küçük ev aletleri sektörü rekabetin yoğun olduğu ve çok sayıda markanın bulunduğu bir alan. Her markada çok sayıda seçenek var ve bunu tanıtmak için herkes bir şeyler söylüyor. Dolayısıyla pazarda dikkat çekmek zor.

Ancak uydu markası olarak öne çıkan GoldMaster, kısa sürede bunu başardı. M.A.R.K.A’nın hazırladığı ve Seda Sayan’ın yer aldığı reklamlarıyla 2013’ün ilk çeyreğinde hayatımıza giren marka, aradan geçen kısa sürede pazarda yüzde 2-2.5 pay aldı. Bu süre içinde 500 bin ürün sattıklarını ve yıl sonunda 1 milyon adetlik satış hacmine ulaşmak istediklerini anlatan GoldMaster Pazarlama Müdürü Gaye Öner, “2014 yıl sonu hedefimiz ise toplam 200 çeşit ürün grubunda 3-5 milyon ürün satmak ve pazarda yüzde 5-7 pay sahibi olarak lider üç marka arasında yer almak” ifadesini kullanıyor.
Peki, kısa sürede elde edilen bu başarının altında nasıl bir strateji yatıyor? Zira, GoldMaster’ı uydu, oto teybi-aksesuar gibi ürünlerle özdeşleşmişken küçük ev aletlerinde kullanma fikri birçok kişi gibi bana da doğru gelmemişti. Ancak Öner, bunun kendilerine nasıl fayda sağladığını anlatarak başlıyor konuşmasına. Öner’in açıklamalarında değişimi iyi ifade eden şu satırlar önemli:

“GoldMaster markası ile yola çıkmamız; var olan güçlü bayii kanalını etkin olarak kullanmak, marka bilinirliğine yapılan yatırım maliyetlerini düşürmek, tüketicinin satın alma esnasında markaya duyabileceği güven riskini minimize etmek içindi. Yapılan iletişim yatırımıyla GoldMaster markalı diğer ürün gruplarının da tercih edilmesini sağlama ve marka imajını canlandırma konularında bize fayda sağladı.” Küçük ev aletleri pazarının alt köşelerinde, kalabalık içinde bir yerlerde kaybolmamak için dikkat çeken, şaşırtan tüketicinin beklediği soruların tamamına cevap veren bir iletişim stratejisi izlemeyi tercih ettiklerini anlatan Öner, iletişim stratejilerini “Kalitesine ve marifetlerine kıyasla fiyatı ile şaşırtan ürünler” üzerine inşaa ettiklerini hatırlatıyor.

  Karamehmet'in Yeni Ortağı Nat Rothschild

Başarıyı getiren iletişime ne kadarlık bütçe ayrıldığını da merak ediyoruz. Öner bu merakımızı ise şu sözlerle gideriyor:

“Reklama ayırdığımız rakamlar satış bütçesi ile doğru orantılı olduğu için üç aylık periyotlar ile revize ediliyor. Bu sebeple net rakamlar olmasa da toplam ciromuzun yaklaşık yüzde 5’ini reklam bütçesine ayırdık.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir