Anasayfa / Şirket Haberleri / Goldmaster Uyduyu Android’e Çevirecek

Goldmaster Uyduyu Android’e ÇevirecekGOLDMASTER UYDUYU ANDROID’E ÇEVİRECEK

Goldmaster Genel Müdürü Sinan Bora, 2013 ortalarına kadar android işletim sistemli uydu alıcısı kutularını piyasaya sunacaklarını, 2015’te ise 5 milyon Goldmaster markalı ürünün evlere ulaşacağını kaydediyor. Peki, marka tablet için ne düşünüyor?

Türkiye uydu alıcısı pazarı açısından nasıl bir çerçeve çizebilirsiniz?

1990’lann başında özel bir televizyon kanalının uydudan yayına başlanmasıyla birlikte insanlar evlerinde uydu alıcısı kullanmaya başladılar. Goldmaster markalı ürünlere başlamamız da o yıllara denk geliyor. Uydu alıcısı ile başlamıştık ki 2000’li yıllarda süreç dijitale dönüştü. Uydu alıcısı sektöründe 1993-1994 ile 2002-2003 arasındaki dönemde uydu alıcısı sektöründe yaklaşık yüzde 30 pazar payı aldık.

Kaç hanede uydu alıcısı kullanılıyor?

Hane sayısına bakıldığında 7-10 milyon hane arasında uydu alıcısının kullanıldığını düşünüyorum. Bunların bir kısmında payTV, bir kısmında uydu alıcısı kullanıyor. Zamanla evlerdeki standart uydu alıcıları HD’ye çevrilecek. Zamanla HD yayınlar artacaktır ve o zaman HD uydu alıcısı pazarı da büyüyecektir. Herkes payTV’ye gitmeyecektir. Digiturk ve Dsmart’ın abonelik sistemi var ve Türk halkı bu sistemi sevmiyor ve bizim insanımız televizyon izlemeye para harcamayı sevmiyor. O nedenle Digiturk ve Dsmart abonelik sayısını artırmakta zorlanıyor.

Fakat payTV’de pazarı büyütmeyi hedefliyorlar. O denge nasıl sağlanacak?

Pazarı büyütme konusunda ellerindeki kartlar çok… Bu pazar ne abonelik ile beslenirse içerik de o kadar kaliteli oluyor. Pazarı büyütmek için yatırım yapıyorlar. Hem serbest izlenen yayınlarda hem de payTV’de pazar büyüyor.

Pay TV alanında ¡^birlikleriniz bulunuyor mu?

Dsmart’ın başlangıcındaki iş ortağıydık. Yarım milyondan fazla Dsmart abonesi kazandırdık. Dsmart Türkiye’de platform kurduğunda pazardaki en büyük 5 oyuncu ile yola çıktı daha sonra da bunu 2’ye indirdi. Bunlardan biri de Goldmaster oldu. 600 bin adet Dsmart abonesi Goldmaster ürünlerini kullanıyor. Ardından daha ucuz çözümlere gitmek için daha ucuz kaynaklara yönel-düer. İşbirliğimiz şuan için sona erdi.

600 bin abone halen sizin ürünlerimizi kullanıyor?

Halen aynı aboneler ve de bu ürünleri kullanıyorlar. payTV süreci artık internet üzerinden yayınlara kaymaya başladı. Artık maliyetler nedeniyle uydu platformu kurulması zor, ciddi ya-tınmlar gerektiriyor. İnternet üzerinden yayınlar gelmeye başladı. Bundan sonra payTV daha çok hibrit kutular denilen hem uydu hem de internet üzerinden yayın veren kutulara dönüşecek.

Sizin bu anlamda çalışmanız var mı?

Biz de bu konuda çalışıyoruz. Ar-Ge projemiz bulunuyor. Sadece uydu olarak kalmak anlamlı değil Ürünü bitirmedik ama ilerliyoruz. Hem uydu hem de internet üzerinden yayın alabilen internet alıcıları var ama bunlara biraz daha kabiliyet kazandırmak gerekiyor.
Piyasadakilerden farkı ne olacak?

İnternet odalara ve büyük ekranlara kaydı. Bazı insanlar evlerinde uydu alıcısı ile televizyon izlemek aynı zamanda da internetten kopmak istemiyor. Bu durumda hem uydu alıcısı hem de internete bağlı olan cihazlar olacak. Yaparsak, farkı bu olacak. Pazara bakıldığında çok efektif bir şekilde internette gezebilen, uydu alıcısı olabilen cihaz pek yok. Efektif olarak çalışan cihaz pek bulunmuyor. Yeni uydu alıcısı kutusunu Android işletim sistemi ile sunmayı amaçlıyoruz. Farklılık da içerisine konulacak uygulamalardan oluşuyor. Bu süreç 2013’ün ortalarını bulacaktır. Bu marka açısından da olumlu olacak. Android işletim sistemli uydu alıcısını ilk bizim çıkaracağımızı tahmin ediyorum. Bu ürün ile birlikte; uydu alıcısının üzerine uygulama da yapılabilecek.

  Siirt'te Faaliyet Gösteren Garzan Tekstil'den Zaraya 360 Bin Tişört

İhracat kanallarınızda nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Goldmaster markası ile ihracat yapmak istiyoruz. Çeşitli ülkelerden kendi markalan ile talepler geliyor. 5 ülkede oradaki iş ortaklanınız ile Goldmaster showroom açar hale geldik. Nijeıya ve Türkmenistan’da showroom bulunuyor. Azerbayca, Moldova, Senagal’de de aynı yapılarımız var. Afrika hareketli bir pazar konumunda.

Türkiye pazarında neden kendi mağazalarınız bulunmuyor?

Pazarda hem tedarikçi hem satıcı rolü oynamak mantıklı değil. Bugün tüm zincir mağazalar ile çalışıyoruz. Bin adet bayiimiz bulunuyor. 750 zincir marketin mağazasında satış yapıyoruz. Bin 750 noktada ürünlerimiz satılıyor.

7-10 milyon arasındaki hanede uydu alıcısı bulunduğunu söylediniz, ne kadarında Goldmaster bulunuyor?

Yaklaşık 2-2,5 milyon hanedeki uydu alıcısına marka olarak ulaştığımızı tahmin ediyoruz. Yeni teknolojinin çoğu gençlere hitap ediyor, biz de dinamik bir markayız. Gençlere yönelik ürünler yapmaya başladık. Girdiğimiz hane sayısını artıracağız. Navigasyon ve gençlerin kullandığı teknolojik ürünler pazan evde kullanılan ürünler pazarından daha hızlı büyümeye başladı. Biz de o alanlara yatınm yapmaya başladık. 2013’te 3,5 milyon, 2015’te de 5 milyon haneye ulaşmayı hedefliyoruz. Ürün gamımız buna uygun.

Tüketici elektroniğinde 650 çeşit ürünümüz bulunuyor. Pazarda en önemli volümü; navigasyon pazan, oyun pazan, evde HD sinema sistemleri, akıllı TV ve aksesuarları, otomobü içi eğlence pazan gibi büyüyen pazarlar alıyor.

650 ürün çeşidinin içerisinde yıllık satışlarda uydu alıcılarının payı nedir?

Yüzde 50-60 civannda ki diğer ürünlerin de daha fazla artmasını amaçlıyoruz. Uydu alıcısında pazarda iyi konumdayız ve herkes bizi uydu alıcısı markamızla tanıyor, ama biz diğer tarafi da yükseltmek istiyoruz. Fakat halen yandan fazlası uydu alıcısı konumunda…

Ana ürün hedeflere odaklanacak mısınız? Sadece tablet olabilir. Çalışmamız tabii ki var.

Fatih Projesi nedeniyle mi ilgileniyorsunuz bu ürün ile?

Sadece bu proje değil. Diğer ülkelerde böyle bir proje bulunmasa da tablet pazan büyüyor. Söz konusu pazar büyürken birçok süreç için içerisine giriyor. İlgileniyoruz ama jenerik konuşmak da istemiyorum. Gerçekten tüketicinin tableti alıp evine götürdüğünde memnun kalmayacağı ürün ile piyasaya çıkmak istemiyoruz.

Ne zamana kadar piyasada göreceğiz? Tablet ürününü, 2013’ün sonuna kadar çıkartmamız gerekiyor. Bundan sonrasına kalırsa, geç kalmış olumz. Farklı bir şey ile çıkmamız gerekiyor.

Yerli oranınız ne olacaktır?

Piyasada 299 fe’ye tabletler bulunuyor. Biz öyle bir iş yapmak istemiyoruz. Dış kasası gibi donanımların burada yapılması önemli değil de yazılım gibi unsurların Türkiye’de yapılması kritik… İşin içerisine yazılım katmak istiyonız ki farklılık bu şeküde olur.

F. EMRE YILMAZ / İNFOMAG DERGİSİ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir