Anasayfa / Şirket Haberleri / Google Motorolayı Kaç Paraya Satın Aldı

Google Motorolayı Kaç Paraya Satın Aldı

Bilişimin yeni mücadele alanı olan akıllı telefon pazarında önemli bir gelişme yaşandı. Android işletim sistemiyle cep telefonu alanına adım atan arama motoru Google, cep telefonu mucidi Motorola Mobility Holdings şirketini nakit 12,5 milyar dolara satın aldı. Google, mobil telefon konusunda birçok patenti bulunan şirketi alarak akıllı telefon pazarında söz sahibi olmak istiyor.

Apple’ın iPhone ve Google’un Nexus ile akıllı telefon işine girmesi; Nokia, Motorola gibi markaların yer aldığı ligde taşları yerinden oynatmaya başladı. Apple, birçok modelle özellikle üst sınıf piyasasında pazara hâkim olsa da, üretim işini Samsung’a bırakan Google için bunu söylemek zor. Ancak hızla büyüyen milyar dolarlık pazarı elinden vermek istemeyen arama devi, telefon üreticisi Motorola’nın mobil kısmını almak için 12,5 milyar doları gözden çıkardı. Google, şirketin yüzde 63’ü için 12 Ağustos Cuma günü New York Borsası kapanışındaki hisse fiyatı olan 40 dolar ödemeyi kabul etti. Google, mobil telefon konusunda birçok patenti bulunan şirketi alarak akıllı telefon pazarında söz sahibi olmak istiyor. Satınalma işlemlerinin bu yılın sonu ya da en erken 2012’nin başlarında tamamlanması bekleniyor.Anlaşmayı kendi resmi blogunda açıklayan Google CEO’su Larry Page, halen 150 milyondan fazla Android’li cihaz olduğunu ve dünya çapında her gün 550 bin Android’li cihazın aktif edildiğini kaydetti. Page, Google’ın Android sistemini güçlendirmek istediğini ve Motorola’nın bunu yapmak için en iyi şirket olduğuna karar verdiğini vurguladı. Page, bu satınalmanın, açık bir platform olarak Android konusunda bir değişikliğe sebep olmayacağını söyledi. Yani, Samsung, HTC ve diğer birçok akıllı telefon üreticisinin tercih ettiği ücretsiz işletim sistemi olan Android, yine bedava olacak. Motorola’nın da lisanslı Android üreticisi olacağını belirten Google CEO’su, bu şirketin ayrı bir işkolu olarak devam edeceğini söyledi. Android başarısına katkı sağlayan birçok donanım üreticisi ortaklarla ise çalışmayı sürdüreceklerini aktardı. Motorola, ev telefon cihazları ve video çözümleri konusunda pazar lideri olmakla birlikte, Google’ın Apple ve diğer rakiplerine karşı fikri mülkiyet haklarını savunmak için çok değerli geniş bir patent portföyüne de sahip.

Motorola Mobility CEO’su Sanjay Jha da, Google’ın Android platformunu güçlendirmek için verimli bir ortaklık paylaştıklarını dile getirdi. Jha, bu birleşme sayesinde mobil cihazlar ve ev sistemleri konusunda daha yenilikçi ve olağanüstü çözümler geliştireceklerini kaydetti. Motorola’nın Google’a geçmesi yalnızca Android güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda piyasaya rekabet, tüketicilere yenilik ve daha fazla seçenek imkanı sağlayacak. Uzmanlar, Microsoft ve Apple ile Google’ın mobil telefon işine girmesini tavsiye ediyordu, ancak kimse arama devinden böyle adım atacağını tahmin etmiyordu. Dünyanın taşınabilir ilk cep telefonunu 30 yıl önce tanıtan Motorola’nın iletişim konusunda 80 yıllık birikimi var. Şirket, Open Handset Alliance (Açık Ahize Birliği) kurucu üyelerinden biri. Ayrıca Droid modeliyle akıllı telefon pazarına adım atmıştı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir