Anasayfa / Şirket Haberleri / Google’a Türkiye’de büyük rakip geliyor

Google’a Türkiye’de büyük rakip geliyor

Google’a Türkiye’de büyük rakip geliyor

Rusya merkezli arama motoru Yandex, geçen hafta yönetim kadrosuna güçlü bir ismi kattı. Medya sektörünün deneyimli ismi Mehmet Ali Yalçındağ’ı yönetim kurulu başkanlığı görevine getiren Yandex, Türkiye’de şirket olarak faaliyet gösterecek. Şirket, Google’a büyük bir rakip olarak geliyor.

Geçen yıl Eylül ayında Yandex Türkiye’de faaliyete başladığından bu yana bir temsilcilik ofisi olarak çalışmalarını sürdüren ve bir süredir Türkiye’de yatırım yapmak üzere adımlar atan Rusya’nın lider arama motoru Yandex, geçen hafta yönetim kadrosunda yeni bir atak yaptı. Mehmet Ali Yalçındağ’ı Yandex Türkiye Yönetim Kumlu Başkanı olarak göreve getiren şirket, Yalçındağ’ın Yandex.Türkiye’nin stratejik gelişimini yöneteceğini ve marka algısının gelişimine katkıda bulunacağını açıkladı. Bu yeni oluşumla Türkiye’de resmi faaliyetlerine başlayan Yandex.Türkiye, bir yerel şirket olarak, vergi kuralları dahil olmak üzere tüm yerel kural, kanun ve yasalara uygun olarak faaliyetlerini sürdürecek.Türkiye’de arama motoru pazarında Google’ın payı yüzde 99 düzeyinde bulunuyor. Yandex’in hedefi bu pazardan pay almak ve Türkiye’de büyük oyuncu olmak. Bu nedenle yeniden yapılanmayla atak yapacak şirketin Google’a büyük bir rakip olması bekleniyor.

TÜRKİYE’YE ÖZEL ÜRÜNLER

Yandex’in Kurucu ve CEO’su Arkady Volozh, “Türk iş dünyasının tecrübeli ve başarılı isimlerinden, özellikle medya ve eğlence sektörünün gelişmesinde büyük katkıları bulunan Mehmet Ali Yalçındağ ile güçlerimizi birleştirmiş olmamızdan memnuniyet duyuyorum. Bu işbirliğinin, Yandex’in Türkiye pazarı konusundaki bilgisinin artmasında ve dolayısıyla Türkiye’deki kullanıcılarımızın ihtiyaç ve beklentilerine uygun ürünler sunmamız konusunda önemli bir rol oynayacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı.

Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise Yandex.Türkiye ekibinin, geçtiğimiz yıl faaliyetlerine başladığından bu yana Türkiye’deki internet kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik çok kaliteli ürün ve hizmetler sunmayı başardığına dikkat çekiyor.

440 MİLYON DOLAR CİRO

2010’da yaklaşık 440 milyon dolar gelir beyan eden Yandex, Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Ukrayna’da faaliyet gösteriyor.

Aynı zamanda bir internet porta-lı olan Yandex, ülkeye ve konuşulan dile göre yerelleştirilmiş web tabanlı arama hizmetlerinin yanı sıra popüler haber sitelerinden toplanan güncel bilgiler sunuyor, görsel ve video arama gibi spesifik arama seçenekleri sağlıyor. Ana gelir kaynağı içeriğe bağlı reklamcılık olan Yandex’in Türkiye ofisindeki 50’den fazla uzman çalışanı Türkiye’ye özel ürünler geliştiriyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir