Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Görme Engelliler İçin Akıllı Eldiven

Görme Engelliler İçin Akıllı EldivenGörme Engelliler İçin Akıllı Eldiven

Görme engellilere akıllı eldiven

Sonar özelliği sayesinde nesnelerin yerini saptayan akıllı eldiven, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak. ABD’nn San Francisco kentindeki Grathio Labs’te geliştirilen ‘Tacit’ adlı cihaz, engellilerin yanı sıra görme zorlukları yaşayan hastaların da güvenli bir şekilde hareket edebilmelerini sağlayacak. Karışık çevresel şartlarda dahi kolayca hareket edebilme imk’nı veren Tacit, el bileğine rahatça yerleştirilebiliyor.
Kullanıcı, eldiveni giydikten sonra kolunu çevirdiği yöndeki minimum 2,5 santimetre, maksimum 3,5 metre uzaklıktaki engellere ultrasonik sinyaller yolluyor. Çarptığı yerden eldivene geri dönen sinyaller, Tacit’in üzerindeki hassas sensörler tarafından alınıyor ve cihazın içerisindeki mikroişlemci saliseler içinde mesafeyi hesaplıyor. Nesnelerin konumuna ve yakınlığına göre eldiven üzerinde bulunan iki servo motor kullanıcıyı uyarıyor. Eğer motorlar bileğin üzerine çok baskı uyguluyorsa objelerin yakında olduğu anlaşılıyor. Bileğin sağına ve soluna hizalanan motorlar sayesinde kullanıcı, hangi taraftan baskı geliyorsa, karşılaşacağı engelin o tarafta olduğunu anlıyor.

Akıllı eldivenin mucidi Steve Hoefer, cihazda lazer de kullanılabileceğini, ancak bunun fiyatı artıracağını söyledi. Pille çalışan Tacit’in prototipinin şu anki maliyeti 65 dolar. Aynı teknolojiyi bir kafa bandında da uygulamak istediğini, bu sayede görme engellilerin başlarını tehlikeli darbelerden koruyabileceğini kaydeden Hoefer, “Ancak insanın kafasına sürekli titreşim gönderen bir makine onu çılgına çevirebilir” diye konuştu. Prototipleri daha da geliştireceklerini aktaran Hoefer, önümüzdeki aylarda Tacit’in seri üretimine geçebileceklerini ifade etti.Sabah

  Canon’dan, Cebe Sığan Büyük Güç: PowerShot S95Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir