Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Grevler sanayiyi çok kötü etkiledi

Grevler sanayiyi çok kötü etkilediTürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜlK) verilerine göre, sanayi üretimi mayıs ayında yıllık bazda sadece yüzde 0,5 artış gösterdi. Aynı ayda takvim etkisinden arındırılmış yıllık artış yüzde 2,4 oldu. Sanayi üretim endeksi mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında ise mayıs ayında önceki aya göre yüzde 2 düşüş yaşandığı ortaya çıkıyor. Her şekilde sanayinin mayıs ayında oldukça kötü bir performans gösterdiği anlaşılıyor.

Sanayide işler zaten uzun zamandır iyi gitmiyor. Yurtiçinde talebin bir türlü canlanamaması ve dış pazarlarımızdaki olumsuz gelişmeler yüzünden ihracatta da düşüş yaşanması, sanayi üretimini negatif etkiliyor. Mayıs ayında bunların üzerine bir de otomotiv sektöründeki grevler gelince, sanayinin performansı iyice düşmüş bulunuyor.

tuik verileri
Otomotivde geçen yılın sonlarından beri oldukça yüksek bir üretim artışı söz konusuydu. Bu sektörde geçen yılın aralık ayı ile bu yılın ilk dört ayını kapsayan beş aylık dönemde yıllık bazdaki ortalama üretim artışı yüzde 23,1’i buluyor. Ancak grevlerin başladığı mayıs ayında otomotiv sektöründeki üretim geçen yılki seviyesinin yüzde 3,4 altında kaldı.

Sanayi üretiminde nisan ayında yaşanan yıllık artış yüzde 3,9 olmuştu. Bu oran mayıs ayında yüzde 0,5’e düşünce, iki aylık dönemdeki ortalama artış yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Gözlemlerimiz sanayide işlerin haziran ayında da pek iyi gitmediği yönünde. Iç talepte bu ayda da bir canlanma yoktu. İhracattaki düşüş bu ayda da sürüyordu. Ayrıca otomotivdeki grevler haziran ayında da hem bu sektördeki hem de sanayinin genelindeki üretimi olumsuz etkilemiş olabilir. Bu yüzden haziran ayındaki üretim artışı da düşük çıkacağa benziyor. Bu nedenlerle ikinci çeyrekteki üretim artışının yüzde 2 dolayında kalacağım düşünüyoruz.

BÜYÜMEYE ETKİSİ

Türkiye’de sanayi üretimindeki değişim ile ekonominin genelindeki büyüme arasında çok yüksek bir korelasyon var. Bu korelasyon sanayinin reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYÎH) içindeki payının yüzde 25 dolayında olmasından ve başta ulaştırma ile ticaret olmak üzere diğer sektörlerdeki faaliyet hacmini de etkilemesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle ekonomideki büyüme genelde sanayi üretimindeki değişime yakın çıkıyor. Bazen sapmalar olsa da bu çok yüksek boyutlara varmıyor.

  Piyasa Dengesi - Piyasa Beklentileri - Piyasa Yorumları

Sanayi üretimdeki yıllık artışın yüzde 1,3 olduğu yılın ilk çeyreğinde, ekonomideki büyüme yüzde 2,3 olmuştu. Eğer ikinci çeyrekte sanayi üretimindeki artış gerçekten yüzde 2 dolayında olduysa, ekonomideki büyüme bu dönemde de yüzde 2-3 arasında çıkabilir. Bu ise ekonominin yavaş büyümeye devam ettiği anlamına gelir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir