Anasayfa / Emlak Haberleri / Görme Engelliler İçin Taban Tuğlası

Görme Engelliler İçin Taban TuğlasıGörme Engelliler İçin Taban Tuğlasıİhtiyaca uygun ürün geliştiren Işıklar, görme engelliler için taban tuğlası üretti Türkiye’de tek üretici oldukları Architon ürün grubunda piyasanın talebine uygun olarak ürün geliştirdiklerini vurgulayan Levent Demirer, taban tuğla grubunda ise görme engelliler için takip tuğlası ve yağmur sularının yüzeyden akmasını önleyen ‘hidrotaban’ tuğlasının üretimini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Işıklar Klinker Tuğla Grubu, inşaat sektörü için iç ve dış cepheye yönelik ürün geliştirmeye devam ediyor. Klinker tuğla pazarının yüzde 70’ine sahip olduklarını vurgulayan Işıklar Klinker Tuğla Grubu Genel Müdürü Levent Demirer, yeni dönemde Architon üretiminin ön plana çıkacağını belirtti. Türkiye’de tek üretici oldukları bu üründe piyasanın talebine uygun olarak değişik ebat ve renklerde ürün geliştirmeye devam ettikleri bilgisini veren Levent Demirer, taban tuğla grubunda da ‘görme engelli tuğla’ ve ‘hidrotaban’ tuğlasının üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Işıklar Klinker Tuğla Grubu’nun, pres tuğla, taban tuğla ve kaplama tuğla grubu ürünleri ve detaylarıyla birlikte 1974 yılında üretim ve pazarlama faaliyetlerine başladığını belirten Demirer, zaman içinde bu ürün gruplarına ilave olarak ‘İzoklinker’ mantolama sistemleriyle binaların dış cephelerinde ısı yalıtımlı paneller oluşturulduğunu ifade etti. Cotto yer ve cephe kaplamalarıyla ürün çeşitlerini artırdıklarını vurgulayan Demirer, Architon Terracotta Havalandırmalı Cephe Sistemleri ile de dış cephelerde mekanik sistemlerde yer aldıklarını dile getirdi. Demirer, “Böylelikle Işıklar Klinker Tuğla Grubu ürünleri, iç cephe dekorasyonlarında, bahçe duvarlarında , İzoklinker ısı yalıtım sitemi ve Architon Terracotta Havalandırmalı Cephe Sistemleri ile dış cephelerde, inşaat sektörüne ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uygun ürünler üretmekte ve bunun gururunu yaşamaktadır” diye konuştu.
200 bin metrekare açık, 36 bin metrekare kapalı alandan oluşan fabrikalarının Bartın’da üretim yaptığını aktaran Levent Demirer, klinker tuğla üretimine en uygun toprağın bu bölgede bulunması nedeniyle Bartın’ın seçildiğini dile getirdi. Ekonomik krizle birlikte 2008 yılının son çeyreğinde inşaat sektöründe daralma hissedilmeye başladığını vurgulayan Demirer, bu sektöre yapılan satışların da olumsuz etkilendiğini söyledi. Bu bağlamda 2009 yılında kapasite kullanımlarında azalma yaşandığını belirten Demirer, “Ekonomik krizin etkilerinin azalmaya başlaması ve inşaat sektöründeki büyümeye paralel olarak 2010 yılı üretim ve satışlarımızda geçen yıla göre yüzde 30 civarında artış görülmüştür. Ürünlerimizin binaların dış cephelerinde ve çevre düzenlemelerinde, yani inşaatın bitim aşamasında kullanıldığı düşünülürse, artışın daha yüksek bir ivmeyle devam edeceğini öngörmek mümkündür” şeklinde konuştu.

Klinker tuğla pazarının yaklaşık yüzde 70’ine hakim olduklarının altını çizen Levent Demirer, ayrıca Architon markasıyla ürettikleri Terracotta dış cephe panellerinde ise Türkiye’nin tek üreticisi olduklarına dikkat çekti. Firmalarının Türkiye’nin çevresindeki komşu ülkelere ihracat yaptığını ifade eden Demirer, özellikle uluslararası standartlarda ürettikleri Architon ve kaplama tuğla başta olmak üzere tüm ürün gruplarının ihracatını gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Demirer, ihracatın toplam satışları içindeki oranının yüzde 25 olduğunu belirtti.

Yeni dönemde ürün olarak Architon üretiminin ön plana çıktığını vurgulayan Demirer, şunları söyledi: “Türkiye’de tek üretici olduğumuz bu ürünümüzde piyasanın talebine uygun olarak değişik ebatlar ve değişik renklerde ürün geliştirmeye devam ediyoruz. Bu grupta ‘akustik Architon’ ve ‘güneş kırıcıları’ da piyasaya arz ettik. Ayrıca ‘taban tuğla’ grubumuzda, görme engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için kaldırımlara döşenen ‘görme engelli tuğla’ ve ‘görme engelli takip tuğlası’ üretimini, Avrupa Birliği normlarına uygun olarak gerçekleştirdik. Yağmur sularının yüzeyden akmasını önleyerek depolanmasına ve bu suların tekrar kullanılmasına imkan veren, bunun yanında sel sularının oluşmasını engellemeye katkıda bulunan ‘hidrotaban tuğlası’ da üretimini gerçekleştirdiğimiz diğer ürünümüz. “

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.