Anasayfa / Şirket Haberleri / Grupanya İntel Capital’den Yatırım Aldı

Grupanya İntel Capital’den Yatırım AldıGrupanya ceo'su esra sertoğlu

Grupanya ceo’su esra sertoğlu, İstanbul Kanyon’daki Le Pain Q.uotidien’de otururken iddialı konuşuyor: “Sekiz aydır birlikte çalışıyoruz. Ürünü kadar markası ile de tanınmak isteyen bu yerlerin genel tavrı, grup satın alma siteleri ile çalışmamaktır. Bizim farkımız burada ortaya çıkıyor.” Sertoğlu’nun iddialı tavrı rahatsız edici olmaktan uzak. Yüzde 90’a varan indirimler uygulanan kampanyalara imza atarak hızlı bir büyüme stratejisi uygulayan çok sayıdaki grup satın alma sitelerinden bir diğeri olmak yerine e-ticaret odaklı bir sosyal ağ oluşturma hedefine tavizsiz bağlı kalması, Grupanya’nın ayrışma noktasını oluşturuyor. Bu yaklaşım Grupanya’nın önde gelen markalarla birlikte anılmasını getirirken, Intel Capital tarafından da e-ticaret kategorisinde yatırım yapılacak şirket olarak seçilmesini sağlıyor. Grupanya’nın Intel Capital yatırımını almasında önemli rolü olan Sertoğlu, kasım ortasında bu sözleri sarf etmesinin bir hafta öncesinde ulaştıkları noktayı özetliyor sadece.

Türkiye’nin tek ofis müzesi Borusan Contemporary’nin birlikte çalışmak için Grupanya’ya başvurması, şirket tarihinde yatırım alması kadar dikkat çekici bir köşe taşına işaret ediyor.

Borusan Holding Kurumsal İletişim Müdürü Şule Yücebıyık, “Borusan Contemporary Perili Köşk İstanbul, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nu daha geniş kitlelerle buluşturmak ve Türkiye’de çağdaş sanata olan ilgiyi artırmak amacıyla kuruldu. Grupanya ile işbirliği fikri ise ‘Borusan Contemporary’yi genç ve geniş bir kitleyle nasıl buluşturabiliriz?’ sorusundan çıktı ortaya” diyor. Grupanya’nın 1,5 milyon aktif üyeye sahip olmasının da bu işbirliğinin kararlaştırılmasında önemli bir etken olduğunu söyleyen Yüce-bıyık, “Sonuçtan memnunuz. 511 kişi kampanyadan yararlanarak Borusan Contemporary’i gezme fırsatını yakalamış oldu” şeklinde konuşuyor.

Daha önceki işleyişte, Grupanya bu tür prestijli yerlerle çalışmak istediğinde, başvurular daha çok tanınmak isteyen markalardan geliyordu. Sertoğlu, “Bundan önce işbirliği nedenlerini biz masaya koyarak ilerliyorduk. Prestijli markalar bize geldiği noktada iş değişmeye başlayacak. Biz o dönüşüm noktasındayız” diyor. Daha açık tanımlamasıyla bu dönüşüm, indirim sitesi olarak değil sosyal ağ ile e-ticareti birleştiren bir marka olarak algılanmaya geçiş anlamına geliyor.

Bu aynı zamanda, Mayıs 2010’da Alp Saul ve Cem Sertoğlu’nun yön verdiği Young Turk Ventures konsorsiyumunun Grupanya’ya yüzde 50 oranında ortak olmasının ardından yaşanan hızlı profesyonelleşme sürecinin de meyvelerini vermeye başlaması anlamına geliyor. Ekibe temmuz ajanda CEO olarak katılan Esra Sertoğlu’nun 13 yıl ABD’de büyük şirketlere danışmanlık vermiş biri olması, profesyonelliğin sınırlarına işaret ediyor.

“Çiçek Sepeti” ile yapılan ilk kampanyanın ardından House Cafe, Luca, Haagen Dazs ve son olarak da Dükkan Burger’in eklendiği kampanyalar listesi, bu profesyonel yaklaşımın sonucu. Bu şekilde büyümek, yüzde 90’a varan indirimler verilerek hızlı iş büyütme örneklerine göre daha yavaş ilerlemeye neden olsa da, bu vizyon sosyal ağ tarafında oluşturduğu alım gücü yüksek kitle ile “yavaş büyüme” tercihinin sonuçlannı telafi etmiş durumda. Aslında Grupanya’nm 2010-2011 döneminde yıizde 400’e varan büyü-rnesi, hiç de mütevazı bir oran değil. Ekim 2011 itibariyle Grupanya’nın birlikte çalıştığı 4 bin 500 marka için ürettiği kupon sayısı ise 1,3 milyon adede ulaşmıştı.

Böylesi bir kitle tanımlandığında servis kalitesinin de buna uygun olması gerekiyor. Operasyonel tarafin kalbinde yer alan çözüm merkezi ve reyting sistemine, müşteri memnuniyetini volkanda tutmanın araçları olarak büyük önem veriliyor. Grupanya Intel’den alınan yatırım, şirket segmentasyonu ve veri işleme tarafında derinleşmek için kullanılacak. Bu, tüketiciye daha yakın durmak ve daha özelleştirilmiş teklifler oluşturmak anlamına geliyor.
Grupanya, böylelikle Intel Capital’in belirlediği dört kategoriden e-ticaretteki ilk yatırımı olmasının hakkını daha iyi vermiş olacak. Eylül 2010’da başlayan görüşmelerin ardından yaklaşık bir sene devam eden sürecin sonunda alınan yatırım kararı, bu konuda konuşulmadık nokta bırakılmadığını gösteriyor.

Bu tür yatırımlar Intel’in düzeni bozucu rekabet tarafında önemli adımlan olsa da, teknoloji dünyasının devi kendi tarafında düzenli ordu taktikleri ile ilerliyor. Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Intel Capital’in Türkiye’de yapacağı yatırımlar için dört ana alan belirlediklerini ve bu alanlan tarayarak yatının yapılabilecek şirketleri bulduk-lannı söylüyor. Aydın, “Intel Capital, bu alanlardaki şirketleri radanna alıyor ve sonrasında seçtiği şirkete yatırımı gerçekleştiriyor” diyor.

  IBC Solar Konya'da güneş santrali fabrikası kurdu

Şu ana kadar Mart 2011’de çevrimiçi içerik tarafında Nokta.com’a ve ardından Grupanya’ya olmak üzere iki yatırıma karar alan Intel Capital’in listesindeki diğer iki alan ise, altyapı ve araştırma-geliştirme (Ar-Ge).

Nokta ve Grupanya’ya yapılan yatırım miktarlan ile ilgili bir açıklama yapılmasa da, Intel Capital’ın şimdiye kadar bin 100 şirkete 9,8 milyar dolar yatırım yapmış olması, en azından ortalama yatınm rakamını hesaplamayı kolaylaştınyor.

Her şeyin bu kadar belirli olması, işlerin kolay yürüdüğü anlamına gelmiyor. Intel Capital Türkiye, Ortadoğu ve Afrika bölgesi için 50 milyon dolarlık fon oluşturduğunu açıkladığında takvimler 2006 yılını gösteriyordu. Aradan geçen sürede yatırım yapılacak şirket bulunamamış olması, Türkiye’de internette iş yapmak üzere kurulmuş şirketlerin planlan başta olmak üzere ya-tınmcılara mesajlannı net bir biçimde vermelerini sağlayacak araçlardan yoksun olmasından kaynaklanıyordu. Teknoloji tarafına odaklanmış bu yapıların yatınmcılann ilgisini çeker hale gelmesinin sağlanmasında, girişim sermayesi tarafının gelişmesi önemli rol oynamış durumda. Bu dünya artık çok daha yakından izleniyor.

Webrazzi’nin mart ayında Intel Capital ile Grupanya arasındaki görüşmelerin başladığını ve daha sonra temmuz ayında dananın kuyruğunun koptuğunu bildirmesi, bu yakından izlemenin bir boyutu. Yeni kurulan şirketleri değerlendirme ve büyümelerine yardımcı olma amacıyla oluşturulan Etohum’un kurucusu Burak Büyükdemir, “Son dört-beş sene içinde Türkiye’de girişimci ekosistemi başarılı örneklerin çıkmasıyla hızla gelişiyor. Hem yatırımcıların hem bu işe girişeceklerin sayısı ve kalitesi her sene daha da artıyor. 2008’de Etohum’u kurduğumuzda başvuran proje sayısında inanılmaz artışı gözlemliyoruz” diyor.

2009’da Etohum tarafından seçilen projelerden biri olan Grupanya’nm birkaç sene içinde girişimcileri ve yatırımcıları ile pazarın önde gelen şirketlerinden biri haline gelmesinden ve Intel Capital’dan yatırım alarak yerini güçlendirmesinden ayrı bir zevk duyan Büyükdemir, bu alanda herkesin aynı derecede şanslı olmadığım vurguluyor.

“2011 yılı içinde malzemem.com veya değişen adıyla evidea.com da Emre Kurttepeli ve Tiger Global’dan yatırım alan Etohum girişimlerinden biri oldu ve hızla büyümesine devam ediyor” diyen Büyükdemir’in uzun bir başarı listesi olsa da büyük resim, Etohum’un son üç senede seçtiği 100 un üzerindeki girişimin yüzde 50’sinin kapandığını, proje değiştirdiğini veya girişimine devam etmediğini gösteriyor. Diğer vaizde 50, melek yatırım veya girişim sermayesi yatırımı alan yüzde 20 ve kendi yağıyla kavrulmayı sürdüren yüzde 30’dan oluşuyor.

Gelecektekiler daha mı şanslı olacak? Büyükdemir, “2011’de Türkiye’ye gelen yatırımcıların çoğu internet projeleriyle yakından ilgilendi ve yabancı sermayenin ilgisinin önümüzdeki yıllarda artacağını düşünüyorum” diyor. Son iki senede Türkiye’de gözlemledikleri kadarıyla yaklaşık 30 projenin yatırım almış olduğunu düşündüklerini söyleyen Büyükdemir, “Gelecek senelerde 100 girişimin üzerinde yatırım yapılacağını öngörmek mümkün” diyor.

O günler geldiğinde Grupanya’nın nerede olacağını veya oradan geriye bakıldığında bugünün nasıl görüneceğini kestirmek zor. Ancak bugünkü durumda Grupanya’ya yatırım yapan Intel Capital’m Grupanya CEO’su Esra Sertoğlu’nu kasım ayında ABD’de düzenlediği zirveye konuşmacı olarak çağırması, ilişkinin ciddiyetini gösteriyor. Intel’in Avrupa’daki yatırım savasının 400 olması da Grupanya’ya ciddi bir ağa dahil olduğunu gösteriyor.

Esra Sertoğlu’nun bundan sonraki dönem için seçtiği hedef ciddiyeti zorunlu kılıyor. 2000’den beri herkesin 2 ila 2,5 milyon şirket olduğunu söyleyerek hedeflediği ama teknoloji kullanmalarını sağlama yönünde önemli mesafe katedemediği KOBİ pazan. Bu gerçek bir marka, strateji ve değişim sınavı olacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir