Anasayfa / Şirket Haberleri / GSM’in en dominant CEO’su

GSM’in en dominant CEO’suVodafone’nun son üç yıldır pazar payı kazanımı ve abone artışında etkili olan CEO Serpil Timuray, uyguladığı strateji planında hedeflerine önceden ulaştı. Önümüzdeki dönemde pazardaki rekabetçi yapıyı yapacaklarıyla tetikleyeceğe benziyor.

serpil timurayGSM pazarındaki agresif rekabette, Telsim’i alarak Türkiye pazarına giren Vodafone’nun etkisi büyük. Vodafone’daki, Telsim’den yapılmaya çalışılan gerçek dönüşüm ise CEO olarak Serpil Timuray’ın gelmesiyle başladı. Değişimle birlikte Vodafone, yeni kampanyalarla müşteri bazındaki algısını değiştirdi ve numara taşıma uygulamasının başladığı 2008 yılından bugüne kadar 2.5 milyon net abone kazandı. Bunda Serpil Timuray’m katkısı tartışılmaz.

DÖNÜŞÜM BAŞLATTI

İlk göreve geldiği 1 Ocak 2009’da GSM sektörü dışından olmasından dolayı şaşkınlık yaratan bu değişim, üç yıl içindeki sonuçlarla birlikte takdir edilir boyuta ulaştı. Serpil Timuray, bu konuda hızlı tüketim sektöründe deneyim sahibi olmasını avantaja dönüştürdüğünü söylüyor.

Vodafone’nun başına geçtiğinde finansal sonuçlarda geçmiş yıllara göre ciroda yüzde 18 gibi bir daralma vardı. Bunun, U dönüşü programı ile geri dönmesini başardı ve kalıcı sürdürülebilir büyüme sağlayacak bir strateji programı oluşturdu. Burada hedefleri beklenenden önce yakaladı. Serpil Timuray stratejilerini şöyle açıklıyor:
“3-5 yıldır sürdürdüğümüz istikrarlı bir stratejimiz var. Burada seğmeni odaklılık, bütünleşik telekom hizmetleri, akıllı kapsama teknolojisi, dağıtım ağı ve müşteri deneyimine odaklandık. Vodafone Türkiye, büyüme ve pazar payı artışını sürdürürken kârlılığını da artırdı. Yüzde 28.9 pazar payına ulaştı. Bu oran göreve başladığında 18.6 idi. Böylelikle koyduğumuz hedeflerin daha önceden gerçekleştirmiş olduk. Önümüzdeki yıl da benzer bir performans göstermeyi planlıyoruz.”

KURUMSAL PAZAR ÖNE ÇIKIYOR

2013 yılı için Serpil Timuray üç konuya dikkat çekiyor ve bu alanlarda etkili olacaklarının ipuçlarını veriyor. Bunlardan ilki mobil data. Mobil datada potansiyelin devam ettiğini söyleyen Serpil Timuray, data iletişiminde başlangıç noktasında olduğumuzu ve yeni yılda data artırıcı kampanyalar ve programlar sunacaklarını söylüyor.

  Akınsoft Şirketi Yerli Robot Geliştirdi (Akıncı 1)

Timuray’m dikkat çektiği bir başka alan ise kurumsal pazar. Kurumsal sektörün mobil iletişimden alacağı payın artacağını söyleyen Serpil Timuray, makineler arası iletişimin burada öne çıkacağını ifade ediyor. Bulut bilişimin de bu pazarda artan bir trend olduğuna dikkat çeken Serpil Timuray, “Verimli data yönetimi öne çıkacak. Güvenli bir alternatif çözümü olarak sunuluyor. Bu gelişmeler kurumsal tarafta yeni ürünlerin çıkmasına neden olacak” diyor.

U dönüşü programını lanse ettikleri 2009-2010 mali yılının 12 aylık toplamında 2.8 milyar TL gelir kaydeden Vodafone Türkiye, 2012’nin Nisan-Eylül dönemini kapsayan ilk mali yarı yılında ise 2.8 milyar TL gelir seviyesine ulaştı.

ÖNE ÇIKACAK NEDENLER

■    Pazara getirdiği hızlı tüketim sektöründeki deneyimi, GSM’deki rekabeti artırmaya devam edecek.

■    Mobil internet kullanımını artırmak için kendi markasıyla ürünleri ve kampanyaları sunacak.

■    iki satın alma yaparak güçlendiği kurumsal pazarda sunduğu farklı çözümlerle rekabetçi olacak.

■    Gerçekleştirdiği U dönüşümü programında hedefleri önceden yakaladı. Daha büyük hedefler için agresif olacak.

■    Aldığı pazar payını kaybetmemek için rekabetçi kampanyaları ve ürünleri sürdürecek.

■    Kârlılığı artırmaya çalışacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir