Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Gübre sektöründe yatırımlar izlenmeli

Gübre sektöründe yatırımlar izlenmeligubre sektoruHammadde açısından yurtdışına bağlı olan gübre sektörünün tarımın daha fazla öne çıkmasıyla büyümesi bekleniyor. BlST’te işlem gören Gübre Fabrikaları hisseleri için yüzde 15, Bagfaş için yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngören analistler, Ege Gübre içinse “endeks altında getiri” bekliyor…

GEÇEN yıl dünya ve Türkiye pazarlarındaki olumsuz şartlar gübre sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kar marjlarının düşük olmasına neden olmuştu. Bu sektörde faaliyet gösterip de hisseleri BlST’te işlem gören gübre şirketlerinin 2013 yılı ilk üç aylık performansı da pek parlak görünmüyor. Örneğin Bagfaş yılın ilk üç aylık döneminde kar açıklamasına karşın bu kar, 2012’nin eş dönemine göre gerileme olduğunu gösteriyor. Ege Gübre zarar bildirirken, Gübre Fabrikaları haberin hazırlandığı saatlerde henüz üç aylık bilançosunu borsaya bildirmemişti. Sektöre gelen bilançolar durumun çok iyi olmadığını gösteriyor.

Ancak analistler gübre sektöründe faaliyet gösterten bir şirketin performansını değerlendirmek için son üç seneye bakılması gerektiğini belirtiyor. Bunun daha sağlıklı olacağını ifade eden analistlere göre, sektördeki yatırımlar yakından izlenmeli. Bu yıl gübre şirketlerinin daha yüksek üretim, satış ve ciro hedeflediklerini kaydeden analistler, bunun meyvelerinin de alınacağı konusunda hemfikirler.

Türkiye’de tarımın giderek daha fazla önemsendiğini, bu alanda daha bilinçli olmaya başlandığını ve önemli şirketlerin bu alana yatırım yaptığını hatırlatan analistler, bunun gübre sektörüne de olumlu yansıyacağını belirtiyor.

Öte yandan, 2012 yılında yüzde 3.3’lük büyümeyle Türkiye ekonomisinin büyümesine en yüksek katkıyı veren sektör olan tarımın istihdamda da yüzde 25’lere varan bir katkı sağladığına dikkat çekiliyor.

“GÜBRE TÜKETİMİMİZ ARTABİLİR”

Tarım alanında bu ivmenin sürdürülmesi halinde 2023’te dünyanın en büyük beşinci tarım ekonomisine sahip ülke olma hedefimizin mümkün olabileceğini söyleyen Gübre Fabrikaları Genel Müdürü Osman Balta, bunun gübre tüketimine de doğal olarak yansıyacağını belirtiyor.

Son 10 yıldaki verilere bakıldığında Türkiye’deki gübre tüketiminin 5-5.5 milyon ton arasında durağan bir seyir izlediğini hatırlatan Balta, “2013 yılı gübre tüketiminin de 5 milyon ton seviyelerinde olacağını tahmin ediyorum.

Dünyadaki toplam gübre tüketiminin 175 milyon ton civarında olduğunu düşünecek olursak, Türkiye’nin dünya tüketiminin yüzde 3’e yakınını kullandığını görürüz. Dünyanın en büyük yedi tarım ekonomisinden birisi olduğumuza göre daha düzgün bir planlamayla bu oranın artırılması mümkün olabilir” diyor.

Ege Gübre Genel Müdürü Şaban Bülent Çakın ise, 2012 yılına kıyasla uluslararası piyasalarda fiyatları gerileyen fosforlu ve azotlu gübrelerin bu yıl iç ve dış piyasaya hareketlilik getireceğini tahmin ediyor.

ANA GİRDİLER DIŞ PAZARLARDAN
Öte yandan, kimyevi gübre üretiminde kullanılan hammadde kaynaklarına sahip olmamamız, doğal gaz, fosfat kayası, potasyum tuzları gibi ana girdilerin dış pazarlardan temin edilmesi sektörü olumsuz etkiliyor. Bu nedenle uluslararası pazar koşulları ile döviz kurları gübre sektörümüz için önemli unsurlar. Öte yandan, 2011 yılında gübre üretiminin 3.7 milyon ton iken 2012’de bu rakamın yüzde 2.37 azalarak 3.6 milyon tona düştüğünü hatırlatan analistler, üretimin yüzde 37.88’ini kompoze ürünlerin oluşturduğunu belirtiyor. 2011 yılında gübre tüketimi 4.7 milyon ton iken 2012’de yüzde 12.96 artarak 5.3 milyon ton olarak gerçekleşti.

Pazarda büyümenin sınırlı olduğunu ifade eden Ekinciler Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Nalan Özdemir, “Gübre şirketlerinin karlılıkları, hammadde maliyetlerinden ve pazar payı değişimlerinden doğal olarak etkileniyor.

  Büyüme ve İstikrar Arasında Bir Tercih Yapmak Zorlaşıyor

Öte yandan, küresel piyasalarda merkez bankalarının devam ettikleri genişleme desteğinin etkisiyle yılın ikinci yarısında da ekonomilerde büyüme beklentileri korunuyor. Bu durum sektörü de olumlu etkileyebilir” diyor. Özdemir, Gübre Fabrikaları hisseleri için yüzde 15, Bagfaş hisseleri içinse yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngörüyor.

Osman BALTA/GÜBRETAŞ Genel Müdürü
Yurtdışı yatırım arayışlarımız sürüyor

Bu yılki satış hedefimiz 1 milyon 600 bin ton iken konsolide ciro öngörümüz ise 2.4 milyar TL. 2012 yılında 2 milyar 226 milyon TL konsolide ciro elde etmiştik. Öte yandan geçen yıl Türkiye’de 481 bin 533 ton üretim gerçekleştirdik. Razi Petrokimya’da ise 1 milyon 551 bin 822 ton gübre ve gübre hammaddesi üretimi yapıldı. 2013 üretimlerinin de yaklaşık bu seviyelerde olmasını bekliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarımız hızla devam ediyor. 2012’de Yarımca Tesisleri’nde şirket tarihinin en büyük yurtiçi tesis yenileme yatırımı başlatıldı. Yaklaşık 140 milyon TL (59 milyon euro) değerindeki yatırımla yıllık 500 bin ton kapasiteli NPK/DAP fabrikası ve 25 bin tonluk amonyak tankı inşa edeceğiz. 2014’te tamamlanması hedeflenen bu yatırımla Gübre Fabrikaları’nın Yarımca’daki yıllık üretim kapasitesi yüzde 45 artarak 985 bin tona çıkacak. Geçen temmuz ayında İran’da bir yatırım gerçekleştirdik. Bağlı ortaklığımız Razi Petrokimya, bölgede bulunan Arya Phosphoric Jonoob Co firmasının yüzde 87.5 hissesini satın aldı. Öte yandan yeni bir yurtdışı yatırımı daha gerçekleştirmek için arayışlarımız sürüyor. Bu yıl Razi yatırımıyla ilgili son taksiti ödememiz, yeni yatırım arayışları için de önemli bir adımın tamamlanması anlamına geliyor. Bu yıl yüzde 30 civarındaki pazar payımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.

Şaban Bülent ÇAKIN / Ege Gübre Genel Müdürü
İhracat 15 milyon dolara yükselecek

2011    yılı zararımız 175 bin 370 bin TL olmasına karşın 2012’de net karımız 11 milyon 756 bin TL oldu. Ancak bu karın büyük kısmı liman ve tank çiftliği faaliyetlerinden oluşuyor. Şirketimiz

2012    yılında hem üretim hem tedarik gübrelerde muhafazakar bir yaklaşımla pazar payını korumaya çalıştı. 2012’deki şartlar 2013 yılının ilk üç ayında da devam etti. Ancak nisan ayından itibaren fosforlu ve azotlu gübrelerin fiyatları gerilemeye başladı.

Bunların neticesinin -fosforlu gübrelerin ağırlıklı olarak yılın ikinci yarısında tüketileceği varsayılarak- gübre sektörüne olumlu yansımasını bekliyoruz. Öte yandan, limancılık ve tank çiftliği faaliyetlerimizin de 2012 yılına göre daha iyi geçeceğini tahmin ediyoruz. Ege Gübre olarak ağırlıklı Avrupa ülkeleri (Yunanistan, İtalya, ispanya] ile Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz. Son yıllarda Brezilya da bizim için önemli bir pazar haline geldi. 2013 yılında ihracatta mevcut pazarları koruyarak özellikle Yunanistan ve Kuzey Afrika’ya daha fazla yönelmeyi planlıyoruz.

2012 yılında 11 milyon 470 bin dolar olan ihracatımızın bu yıl 15 milyon dolara yükselmesini öngörüyoruz. Öte yandan, Türkiye genelinde yüzde 3’lük bir büyüme hesabıyla gübre tüketiminde büyük bir artış beklemiyoruz. Ancak üretim ve satış hedefimizin 2012’nin üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 2012’ye göre bu yıl ciromuzda yüzde 10 civarında bir artış bekliyoruz. Gelişmeler karımıza da olumlu yansıyacak.

İdil Taraklı
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir