Anasayfa / Sağlık Haberleri / Gülleme (rozasea) Cilt Hastalığı

Gülleme (rozasea) Cilt HastalığıStres, menopoz, güneş gibi sebeplere bağlı oluşan ‘gülleme’, mide rahatsızlıklarıyla da paralellik gösteren bir cilt hastalığı.

Gülleme (rozasea), daha çok 40 yaş ve üzeri kadın ve erkeklerde görülüyor. Burun üzeri ve yanaklarda kırmızılık, iltihaplı ve iltihapsız kırmızı kabartılar ile yüzdeki yanma hissi en belirgin bulguları. Helen Harper Medikal Danışmanı ve Pediatrik Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ümit Ukşal, güllemenin reflü ve mide ülseri ile eşzamanlı olarak ortaya çıkabildiğini söyledi.
Prof. Dr. Ümit Ukşal, bazı hastalarda gözlerde kızarıklık, yanma veya migren benzeri baş ağrısının da cilt belirtileri ile birlikte olabileceğini belirtti. Belirtiler yazın, güneşle, sıcak banyo yapmakla ve stresle alevleniyor. Hasta zaman zaman yüzünün aşırı yanarak kıpkırmızı olmasından yakınırken, bu durum hastanın günlük sosyal hayatını da etkiliyor. Ukşal, “Çalışan bir kadın iş ortamında, ev hanımı ise toplum içinde kendini kötü hisseder; yalnız kalma isteği ile depresif bir ruhsal duruma düşer. Bu ruhsal durum ve moral bozukluğu da hastalığı olumsuz etkilediği için durum giderek kötüleşir.” diyor.

Beslenmeye dikkat edilmeli

Midede helikobakter mikrobunda artışla birliktelik saptandıysa bazı mide ülseri ve reflü ilaçları tedaviye katkı sağlar.

Aşırı çay, kahve, sıcak yiyecek-içecek, baharatlı yiyecekler, sigara, alkol ve asitli içeceklerden uzak durulmalı.

Sıcak banyo, kaplıca, sauna, solaryum ve güneş banyosu hastalığı kötüleştirir.

Yaz aylarında öğle saatlerinde güneşe çıkılmaması tavsiye edilir. ZAMAN

  Türkiye, medikal turizmde büyüyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir yorum

  1. Arkadaşlar malumunuz bu hastalık toplum tarafından fazla bilinen bir hastalık değildir. Bu sebepten her karşılaştığımız kişi veya kişilere bu hastalığı açıklamak zorunda kalıyoruz. Tabi bundan oldukça rahatsızlık duymamıza , rağmen yinede karşımızdaki kişilerin bizi tam olarak anlayabildiğini zannetmiyorum. Ancak bu hastalığı iyi bilenler vede bu hastalığa sahip olanlar birbirlerini daha iyi anlayabilirler. Ancak hastalarında aralarında bilgi paylaşacağı yada dertleşebileceği aktif bir ortam bulunmamaktadır. Çok araştırdım ancak böyle bir ortam bulamadım. Sonrasında bu ortamın facebookta oluşturulabileceğini , bunun piskolojik açıdan rahatlamayla birlikte faydalı bilgilere ulaştığımız anda aramızda paylaşarak birbirimize desdek olabileceğimizi düşündüm. Boyle bir sayfayı oluşturmak bizim elimizde. Hepimiz birlik olabilirsek sıkıntılarımızı daha gür sesle iletebilir ve tedavisinin bulunmasını hızlandırabiliriz diye umuyorum. Her rozasea hastasının veya hastalıkla bir şekilde ilişkisi bulunanın bu yazacağım (akne.rozasea) adrese arkadaşlık teklif ederek o adresin bir ferdi olmasını diliyorum. Hepimiz için hayırlı olması dileğiyle , rabbim bütün hastalara yapdımcısı olsun.
    facebook ismi : akne rozasea
    e_posta : akne.rozasea@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir