Anasayfa / Şirket Haberleri / Güllüoğlu, S.Arabistanlı prens ile ortak oldu

Güllüoğlu, S.Arabistanlı prens ile ortak oldu

Nejat Güllü

Yurt içinde 17, yurt dışnıda 7 mağaza ile hizmet veren Güllüoğlu, yurt dışı yatırımlarına hız verdi. Bu yıl Düsseldorf, Brüksel ve Miami de şubeler açacak olan Gülliioğlu, Riyad’ta açmaya hazırlandığı yeni şube içinse bir Suudi prens ile ortak oldu. Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkam Nejat Güllü, Urfa’da 5 milyon dolarlık bir yatırım ile süt işleme tesisi kuracaklarını da söylüyor.

baklavaları, oğulları Ahmet ve Mahmut’a sattırır. Bir buçuk asırlık aile geleneğini koruyan ve değişmeyen kalite ve lezzetiyle tüm yurda yayılan Güllüoğlu, bugün Mustafa Güllü’nün dört oğlunun üç ayrı işletme halinde sürdürdüğü girişimleri ile başarı ile hizmet yürütüyor. Kardeşleri Nadir ve Faruk Güllü gibi yoluna bağımsız olarak devam eden Nejat Güllü, 1996 yılında dünyanın en büyük baklava üretim tesislerinden birini faaliyete geçirdi. Bugün teknoloji ile el emeğinin buluştuğu tesislerde baklava ve su böreği çeşitleri yanında, pasta, lokum, yufka, poğaça ve simit üretimi de yapılıyor.

5 TON BAKLAVA

Günde beş ton baklava ve iki ton lokum kapasitesi ile dünya çapında bir marka olma yolunda hızla ilerleyen Güllüoğlu’nıın, Türkiye’deki 17 şubesine ek olarak yurt dışında da yedi şubesi bulunuyor. Gülliioğlu çok yakında ABD, Almanya, Belçika ve Arap ülkelerinde de açacağı yeni noktalarla geleneksel Türk tatlarını tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Bunlar arasında Suudi Arabistan/Riyad’ın açılışına öncelik verdiklerini söyleyen Giillü-oğlu Yönetim Kumlu Başkanı Nejat Güllü, bu kararlarının gerekçesini şöyle anlatıyor:

“Biz Mekke’de şube açmayı düşünürken Riyad’tan teklif aldık ve buraya karar verdik. Burada Suudi ArabistanlI Prens Muhammet! Al-Zahid ile ortak olduk. Restoran ve baklavanın birarada satılacağı lüks konseptte bir şube açacağız. Şu anda tadilat yapılıyor. En az 2 milyon doların üzerinde bir yatırım olacak. Et ve yemekler orada yapılacak, tatlı, pasta, dondurma, lokum gibi ürünleri ise buradan şoklayarak göndereceğiz. Türkiye’den 3-4 usta götüreceğiz Riyad’a. Eylül sonu gibi açmayı planlıyoruz.”ABD’DE 50 ŞUBE HEDEFLİYOR

Yurt içinde İstanbul, Bursa, Gebze, İzmit ve Malatya’da tamamı kendine ait olan şubelerinde en özel lezzetlerini tüketicilerin beğenisine sunan Gülliioğlu, yurtdışında ise ABD’de Manhattan, Brighton Beach, Astoria, New Jersey, Kaliforniya’da Los Angeles, Hollanda’da Amsterdam ve Libya’da Trablusgarp’ta geleneksel tatları dünya ile buluşturuyor. Şirket, ABD’de bu yıl Floricla/Miami’de de yeni bir şube açmaya hazırlanıyor. ABD pazarına 2006 yılında giriş yapan şirket, büyüme potansiyeli gördüğü bu pazarda daha da büyümeyi planlıyor. Amerikalıların yemek yemeye çok önem verdiğini, farklı lezzetleri denemeyi sevdiklerini söyleyen Güllü, şöyle devam ediyor:

“ABD’de New York Times’a rahmetli Turgut Özal’dan sonra haber olan ilk Türk biziz diyebiliriz. Baklava ve simidimizle haber olduk. Elinde New York Times ile şubelerimize gelip bu tatları deneyen çok Amerikalı oldu. ABD hala bakir bir pazar. Böyle etnik tatlara meraklılar. Bu nedenle oradaki fırsatları değerlendiriyoruz. 2015’te ABD’de 50 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Öte yandan bu yıl Düseldorf ve Brüksel’de de şube açacağız. Avnıpa’da da 2015’te 15, Arap ülkelerinde 10, yurtiçinde ise 25
Güllüoğlu şubesi planlıyoruz.”

SUT TESİSİ KURDU

Güllüoğlu, şubeleşmenin yanı sıra hammadde üretimine geçmeye hazırlanıyor. Markanın efsane baklavasına kokusunu ve tadını veren Urfa sadeyağı ve diğer süt ve süt ürünlerini Güllüoğlu artık kendi üretecek.

Şanlıurfa’da yaklaşık 5 milyon lira değerinde yatırım yapacak olan Güllüoğlu, AB normlarında süt işleme tesisi kuracak. İki dönümü kapalı olmak üzere beş dönümlük arazi üzerine ku-rulacak tesiste, Urfa sadeyağın yanı sıra beyaz peynir, yoğurt, kaşar peyniri, örgü peyniri, Urfa peyniri ve ayran gibi ürünler de “Güllüoğlu” markasıyla üretilecek.

HİBE ALINDI

Bölgede hayvancılığı da canlandıracak olan bu proje, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından organize edilen, ‘Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı’nın yüzde 50 oranında hibe desteği desteğiyle gerçekleşiyor. Günlük 35 ton kapasiteli süt ürünleri işleme tesisi yatırımlarının ürünlerindeki kalite ve standarda verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu anlatan Güllü, şöyle devam ediyor: “Şanlıurfa’daki endemik bitkilerin olduğu meralarda beslenen tveysi cinsi koyunun sütünden elde edilen Urfa sade yağının kokusu ve lezzeti dünyanın hiçbir yerinde bulunmuyor. Yatırım bize hammadde standardizasyonu getirecek. Üretim ancak bizim ürünlerimize yeteceği için dışarıya satışımız olmayacak. Ayrıca ‘Koşer Sertifikası’ da almak için çalışacağız. Bu sadeye Yahudi nüfusunun yoğun olduğu ABD’de satışlarımızın çok daha artacağını düşünüyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir