İlan, Tanıtım, Ticaret, İş BirliğiKültür Sanat

Gülten İmamoğlu Kişisel Sergisi Solo Exhibition

GULTEN IMAMOGLU/ORGANIK METASTRATA
KİŞİSEL RESİM SERGİ/SOLO EXHIBITION

ADRES : RUMELI CADDESI BIRLIK APT. NO:84 KAT:1 DAIRE:3 NİŞANTAŞI, İSTANBUL
KOKTEYL TARİHİ : 19 NISAN -12 MAYIS 2012
KOKTEYL SAATİ : 19:00Çağdaş Türk Resim Sanatının önemli ustalarından ve uluslararası platformdaki önde gelen temsilcilerinden Gülten İmamoğlu, son dönem çalışmalarından oluşan önemli bir seçkiyi 19 Nisan 2012’ de sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Kişisel Resim Sergisi olarak Organik Metastrata Koleksiyonu ile göz alıcı uyarlaması beklenen ilgi ve övgüyü şimdiden alıyor.

En son 2012 Şubat ayında Los Angeles’ da kişisel sergi açan sanatçı, eserlerini İstanbul’un Rumeli Caddesi’ndeki mimari dokusu ile hayranlık uyandıran, tarihi mekânlarından birinde yer alan atölyesinde, gerçekleştiriyor.

Yirmi beş civarında eserin yer aldığı sergi, aslında sanatçının atölyesini izleyicileri ile paylaşımı niteliğinde. Sergide Gülten İmamoğlu’nun “Organik Metastrata” adını verdiği özgün tekniğinin yanında sanatçının değişik dönemlerine ait resimleri ve özel koleksiyonundan eserleri de yer almaktadır.

Bu sergi, Amerika ve Avrupa’nın değişik sanat merkezlerinde önemli sergiler gerçekleştiren sanatçının yirmi ikinci kişisel sergisi. Ayrıca, sergide yer alan eserlerin fotoğraflarının ve sanatçının özgün tekniğinin de yer aldığı sanatçının 6. kataloğu da ilgililere sunulacaktır.

Bu metne göre sanatçının eserlerinde;

“insanoğlunun zaman karşısında yaşadığı çaresizliği ve zamanı kontrol altına alma arzusu, varoluşa dair bitmek bilmeyen sorgulama ve göndermeler, evrenin sonsuz döngüsü, irdelenmektedir. Buna ilaveten başlangıcından günümüze anadolu toprakları üzerinde yaşanan medeniyetlerin çok renkli yapısı, mitolojisi, kültürü ve inançları sorgulanmaktadır.

Ayrıca soyut figürlerin gizemli duruşunu ve değişkenliğini renklerin etkileyici sağlamlığı ve gerçekliği ile somutlaştıran sanatçının kompozisyonlarındaki gizli figür yapısında kimi zaman heykelsi duruşlar ve biçimlerindeki derinlik ile kendine özgü oluşun ötesinde Klasizm’in güçlü desen hissi kolayca sezilebilir. Bu şaşırtıcı tezatlık soyut ile somut arasında bir aykırılık ve gelgitler yaratabilir. Bu da Klasizm akımının figüratif yaklaşımına yeni bir soluk getirmektedir.”

Gülten İmamoğlu bugünlerde bir taraftan akademik çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde profesör olarak devam ederken bir taraftan da İstanbul’un en nezih semtlerinden olan Nişantaşı’nda Rumeli Caddesi’ndeki tarihi bir binada bulunan atölyesinde resimlerini yapmaktadır.
İmamoğlu, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere (“Los Angeles, New York, Las Vegas, San Francisco, Florida, Chicago”), İngiltere, Bulgaristan, Pakistan ve Türkiye’de pek çok kişisel ve karma sergiler açmıştır. Prof.İmamoğlu “International Association of Art” ve “American Association of Art Therapy”nin üyesidir.

ALDIĞI ÖDÜLLERDEN BAZILARI

2011“2011 Gold Medal Turkey Passion, Courage, Commitment, Success, Excellence, Virtue, Spirit, ABI-ABD

2011 American Biographical Institute, “Woman of the Year 2011”, ABD

2011 Artslant, Juried Winner, 4th Showcase Winner, “Mandisire”, New York, ABD

2011 Artslant, 1st Showcase Winner, “Fall Harvest”, New York, ABD

2010 Artslant, 5th Showcase Winner, “Forbidden”, New York, ABD

2009 London International Creative Competition (LICC), Painting Finalist Award, “Exile into Loneliness”, Londra, İngiltere

2009 Artslant, May Showcase Winner, New York, ABD

2009 Crimson Kaie, Artist of the day, 4 April, Londra, İngiltereBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu