Anasayfa / Haberler / GÜMRÜKLERDE otomobil yolsuzluğu soruşturması başlatıldı

GÜMRÜKLERDE otomobil yolsuzluğu soruşturması başlatıldı



BMW, Mercedes, Porsche ve Ferrari markalı pek çok otomobil “şüpheli”olarak incelemeye alındı

GÜMRÜKLERDE son yılların en büyük otomobil yolsuzluğu soruşturması başlatıldı. BMW, Mercedes, Porche ve Ferrari marka 1400 lüks otomobil, ikinci el olduğu halde gümrük kapılarından yeni gibi gösterilerek yurda sokulduğu şüphesiyle mercek altına alındı.




Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’ya gelen bir ihbarla başlatılan soruşturmada, geçen yaz aylarında Türkiye’ye sokulan 7 Mercedes otomobilin ikinci el olmasına rağmen gümrük kapılarında sıfırmış gibi gösterildiği belirlendi. Bakan Yazıcı’nın bu şekilde Türkiye’ye sokulan başka otomobil olup olmadığının araştırılması talimatı üzerine inceleme başlatıldı. 2010 yılında durumlarından şüphe duyulan 1400 lüks otomobilin şase ve seri numaralarının, ithal edildikleri ülkelerdeki servis kayıtlarıyla karşılaştırılması kararlaştırıldı.
Bu ülkelerden gelecek yanıta göre, Türkiye’nin en büyük otomobil kaçakçılık soruşturmasına başlanacak. Servislerde bakım gördüğü saptanan otomobillerin ikinci el olduğu anlaşılacak. Otomobilleri sıfırmış gibi satın alan müşterilere adli bir işlem yapılmayacak, ancak otomobillere el konulacak. İthalatçılar için ise kaçakçılıktan dava açılacak.
Bazı otomobil ithalatçılarının, Avrupa ülkelerinde az kullanılmış otomobilleri, düzenledikleri sahte belgelerle sıfırmış gibi gösterip ithal ettikleri ve bunları müşterilerine yeniymiş gibi pazarladıkları ileri sürüldü.

  Kalbi boynunda geziyor!



Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir