Şirket Haberleri

Günaydın Et Biyogaz Tesisi Kuracak

Günaydın Et, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Alman Çevre Bakanlığı’nın işbirliğiyle biyogaz tesisi kuracak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, restoranlarının tüm et ihtiyacının karşılanması için Balıkesir Gönen’e bağlı Çınarpınar Köyü’nde kurulan Günaydın Tarım Çiftliği’nde, doğal çevrenin ve biyo çeşitliliğin korunması, hayvansal atıkların yönetiminin sağlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Almanya Çevre Bakanlığı işbirliği ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destekleriyle kurulacak Türk-Alman biyogaz tesisine ilişkin protokolün imzalandığı bildirildi.

Açıklamada, 2010 yılından beri incelemelerini sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Alman Çevre Bakanlığı yetkililerinin yaklaşık 30 başvuru arasından biri Balıkesir Gönen, diğeri Kırşehir illinde bulunan iki çiftliği pilot proje için seçtiği, 42 bin hektar tarım alanı bulunan Gönen’de 39 bin adet hayvanın beslendiği, günlük 180 bin ton süt üretimi yapılan ilçede 500 ton sütün işlendiği, günlük 850 ton hayvansal atık elde edildiği belirtildi.

10 milyon dolar yatırımla kurulan Günaydın Tarım Çiftliği’nde günde 11 bin ton sütün üretildiği, bin 200 büyükbaş hayvanın bulunduğu kaydedilen açıklamada, çiftlikte hayata geçirilecek Türk-Alman Biyogaz Projesi’nde sığır gübresinden elektrik, su buharı ve gübre üretimi yapılacağı, proje ile sera gazı emisyonu ve su kirliliğinin azaltılması, toprak verimliliğinin arttırılması hedefleniyor.
Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Alman Çevre Bakanlığı desteğiyle hayvancılığın öne çıktığı Balıkesir bölgesinde biyogaz üretiminin modern ve verimli kaynak kullanımını gözeten bir tarıma entegre edilmesi ile ”hayvan haklarını gözeten ve çevre dostu” bir hayvancılık yapılmasının destekleneceği vurgulanan açıklamada, 2013 sonu 2014 başında hizmete girmesi planlanan tesiste ilk etapta 500 kw/s üretim yapılacağı, ilerleyen dönemde kapasitenin arttırılacağı bildirildi.

Günaydın Tarım ortaklarından Sevim Yalçın, geçmiş yıllarda düşen süt fiyatı nedeniyle büyük miktarlarda damızlık inek ve düvenin kesime sevk edildiği, bunun sonucunda Türkiye’de ciddi bir et açığının bulunduğuna dikkati çekerek, et fiyatlarının son yıllardaki hareketlerinde dengesizlikler başladığını, buna yüksek fiyat nedeniyle kaçak canlı hayvan ihracı da eklenince hükümetin et fiyatlarını durdurabilmek ve dengeleyebilmek için kasaplık hayvan ithal etme kararı almak zorunda kaldığını ifade etti.

Türkiye’de hayvansal üretimin büyük ölçüde küçük ölçekli işletmelerden sağlandığını, bu işletmelerin krizlerden çabuk etkilendiğini, üretimde dalgalanmalar oluşturduğunu belirten Yalçın, bu projede olduğu gibi endüstriyel hayvancılık işletmelerinin planlı ve istikrarlı bir üretimle ülkenin hayvansal üretiminde de istikrar sağlayacağını vurguladı.

Almanya’da 7 bin 800 çiftliğin biyogaz tesisi mevcut olduğunun altını çizen Yalçın, Türkiye’de de bu sayıya ulaşmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Günaydın Et ortaklarından Cüneyt Asan ise son yıllarda üst üste gelen kuraklıklar ve ekonomik krizlerin süt ve besi sığırı yetiştiriciliğinde büyük sorunlara neden olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”Günaydın Tarım olarak yıllardır modern koşullarda besicilik yapıyor, halkımıza kaliteli ve sağlıklı et sunuyoruz. Bu etler ile Bakü, Ankara, İstanbul, Kıbrıs’ta bulunan 30 kasap ve restoranımızda müşterilerimize hizmet veriyoruz. Günaydın olarak birinci önceliğimiz olan kaliteli, güvenilir ve iyi hizmet ile sektörümüze örnek teşkil ediyoruz. Sadece et üretiminde değil çevreye, Balıkesir’e ve Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Avrupa’da ve dünyada çok fazla örneği olan biyogaz tesisi ile Türkiye’de bu projeyi yapmak isteyen tüm çiftlik sahibi dostlarımıza da iyi bir örnek olmayı hedefliyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu