Şirket Haberleri

Güneş Enerji Sistemleri Üreticisi Ser-Gün

Ser-Gün’ün Hedefi 100 Ülke

Güneş Enerji Sistemleri denince akla ilk gelen isim olan Ser-Gün, uluslararası pazarlarda da Türkiye’yi başarı ile temsil ediyor. Merkezi Antalya’da bulunan ve uluslararası arenada tanınan bir marka haline gelen Ser-Gün, ihracat yaptığı ülke sayısını 20’den 100’e çıkarmak istiyor.

İnanç ve azimle küçük bir atölyede üretime başlayan Ser-Gün, şimdi 20 ülkeye ihracat yapan, uluslararası bilinirliliği her geçen gün yükselen bir firma haline geldi. 18 yaşında iken büyük bir cesaretle atıldığı ticaret hayatında önemli bir başan yakalayan Tamer Uğurluel, Ser-Gün u her geçen sene daha büyük hedeflerle buluşturuyor. Türkiye’de 25 bölge ve şube müdürlüğü ile yüzbinlerce aileye bedava sıcak su üretme cihazı sağlayan Ser-Gün, 20 ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor. 5. fabrikası için de çalışmalarım sürdüren Ser-Gün, 5 yıllık hedefini de belirledi; Ser-Gün, ihracat yaptığı ülke sayısını 100’e çıkaracak. Sergün, yüzde 100 Türk Malı sloganıyla güneşle su ısıtma sistemlerinin A’dan Z’ye tüm elemanlarını üretmekte ve bunu fabrikadan aracısız Türkiye’de satışa sunuyor. Firma, satış ve montajı yapılan Güneş enerjisi ürünleri herhangi bir anza durumunda yine Ser-Gün elemanlarınca servisi yapılarak müşteri memnuniyetini üst seviyede tutuyor. Çeyrek asırdan fazla tecrübesiyle Ser-Gün, 2010 yılında Türkiye topraklarında kendisine ait yüzlerce araçla 6.884.598 km yol yaparak mevcut kullanıcılarına en iyi hizmeti sağlamaya çalışmış ve onbinlerce yeni aileyi güneşle su ısıtma sistemiyle buluşturarak yaşam konforunun değişmesini sağlamış, onların sağlıklı bedava sıcak suyla kavuşmalarına öncülük etmiş.

Aynı zamanda sadece 2010 yılı müşterilerinin güneş enerjisi kullanması sebebiyle 238.192 ster odun tüketilmesini engellemiş 3965 ha (39.650 dönüm) baltalık meşe ormanı kesilmekten kurtarmıştır. Ser-Gün Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Uğurluel sorularımızı yanıtladı:

Ser-Gün’ün üretim kapasitesinden ve ürün özelliklerinden bahseder misiniz?

Şu an tek vardiyayla günlük 450 talam Güneş enerji sistemi üretmekteyiz. Şu an faal 3 fabrika ve 25 şubede 620 nitelikli çalışanımız bulunuyor. Bizi rakiplerimizden ayıran özellikleri inanç, azim ve kararlılık olarak sıralayabilirim. Aynca, üretim ve hizmet kalitesinden asla taviz verilmemiştir. Mutlak müşteri memnuniyetini hedef alan Ser-Gün lalı kırk yararak çalışmalarını pür dikkat ve yılmadan devam etmektedir. Bu standartmı her daim kılmak için Ser-gün, TüvCert’ ten ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemini kurmuş ve belgelendirmiştir. Fabrikadan aracısız satış yapan Ser-Gün’ ün en büyük özelliği kendi personeli ve kendi şubeleriyle tüketicinin karşısına çıkmasıdır.

Rakiplerimizden bizi ayıran en önemli noktalardan biri de kaliteli ve nitelikli sistemler üretip montajım da nitelikli personele yaptırmış olmamızdır. Örnek verirsek; güneş enerjisi var 50 derece ısıtır güneş enerjisi var 80 derece ısıtır. Yani önemli olan kış aylannda da güneş enerjisinden yüksek verim elde etmektir. Nitelikli ürün ve nitelikli işçilik laş aylannda da ısıtır.

En başta kullanıcılarımızın ‘bedava ve sınırsız sıcak su’ elde etmeleri ve sonrasında hayır dualan almamız bize güç verdi. Kullanıcı ailelerin sağladıkları tasarruf yıllık 1000 TL civarında. Aile bütçesine sağladığı katkı sonrasında da sadece kendi müşterilerimizin kullandığı güneş enerjileri sayesinde ülke ekonomisine sağladığı katkı 1 yılda ortalama 200 milyon TL civarındadır. Yıllan toplarsak milyar dolarlan bulmaktadır.
Ürün kalitesi konusunda neler yapıyorsunuz ?

Ser-Gün üretime başladığı günden bugüne kaliteye yatınm yaptı. Kendi sektöründeki üretim teknolojisini belirleyen Ser-Gün ürünlerinde kalite çıtasmı her zaman yüksekte tuttu. Bu amaçla Araştırma Geliştirme faaliyetlerine büyük önem verildi.
Ser-Gün, bu çalışmalanmn karşılığını da hem yurt içinde hem yurt dışmda kazandığı ödüller ile taçlandırdı. 2006 yılından itibaren üst üste tam 6 yıl sektöründe ‘Kalitesine En Çok Güvenilen Marka’ seçildi. Aynca 2009-2010 ve 2011 yıllannda Avrupa Birliği Kalite Ödülünü kazandı. Ser-Gün, kalitesi ile dünyamn en büyük örgütü olan Birleşmiş Milletler’in de dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Ser-Gün, güneş enerji sistemleri konusunda Birleşmiş Milletler’in dünyadaki tek resmi tedarikçisi konumundadır. Ürünlerimiz Avrupa Birliği standartlarına uygun olup CE belgelidir. Sektöründeki en önemli belge olan Solar Keymark belgesine sahiptir. Aynca Tüv Cert’ten ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 yönetim sistemleri belgelerini de alan Ser-Gün temmuz 2011 itibariyle ISO 10002 ve ISO 50000 kalite yönetim sistemlerini fabrikalarında uygulamaya başladı.

Yeni yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

Hedefimiz yurt içindeki şu an 25 olan şube sayısını 2011 yılı sonuna kadar 30 şubeye çıkarmaktır. Şu an çalışan 3 fabrikaya ek 2012 yılı başlannda Adana’dald fabrika da faaliyete geçecek. Bunun yanında Antalya Organize Sanayi Bölgesindeki 26.000 m2’lik fabrikanın projelendirme aşaması da şu an bitmiş durumda. Bu fabrika da 2013 yılı sonunda faaliyete geçecek. Bu fabrikanın da faaliyete geçmesi ile hedefimiz 20 ülkeye yapılan ihracatı ilk 5 yıllık planda 100 ülkeye çıkarmak 10 yıllık planda da tüm dünya ülkelerine yüzde 100 Türk teknolojisiyle güneş enerjisi ihraç etmek istiyoruz.

Kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz ? Yurtdışmdaki fuarları takip ediyor musunuz?

Üretimimizin yoğunluğu iç pazara gitmektedir, ihracat kanadımızı yeni oluşturduk. Şubat 2009’ da Cumhurbaşkanlığı resmi gezisinde Cumhurbaşkanımızdan direk talimat alarak Antalya OSB’delö yeni fabrikalan kurduk ve ihracat kanadımızı olüşturduk. Aldığımız talimat sonrasmda 2 yılda 35 yurtdışı fuarına katıldık. Bunlardan 20 ülkeye distribütörlük kurduk ve diğer ülkeler için çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Ser-Gün un hedefleri, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün Kenya- Tanzanya ziyareti sırasında çok daha büyüdü. Bu ziyarete ben de katıldım. Uçak seyahati sırasında Cumhurbaşkanımız ile uzun bir sohbet imkanı buldum. Ser-Gün un faaliyet alam ve ürünleri ile yakından ilgilenen Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, ihracat hedefini gösterdi. Bu talimattan sonra gerek yurt içi gerekse yurt dışı fuarlara katılarak ihracat seferberliğine giriştik. Ser-Gün, bugün 20 ülkede onbinlerce aileye bedava bol sıcak su sağlayan cihazlar kazandırmanın gururunu yaşıyor. Ser-Gün Kuzey Afrika, Ortadoğu, Balkanlarda yüzde 100 Türk Malı kaliteli Güneş Enerji Sistemleri ihraç etmektedir.

Sektörünüzdeki sorunlar nelerdir?

Sektörümüz maalesef çok denetimsiz. Herkes bu işi yapmaya çalışıyor. Tabi piyasaya niteliksiz ürün ve servis girince kullanıcıların kafasında çok faydalı olan güneş enerjisi imajı zedeleniyor. Mesela sektörümüz şu an hareketli değil. Yatınm teşvikleri ve kullanım teşvikleri konusunda sılantılanmız var. Ancak firmalar kendi gayretleriyle sektörde tutunmaya ve yaşamaya çalışıyorlar. Sektörün geleceği çok parlak Özellikle Avrupa ülkeleri sektörün lokomotifi durumunda. İster istemez gün gelecek ve Türkiye’de de sektör standartlarım oluşturacak ve tabiî ki canlanacak. Türkiye bu konuda çok bakir.

Türkiye güneş ve güneş enerjisinden yeterince faydalanabiliyor mu?

Türkiye geneline baktığımızda güneşle su ısıtma konusunda oldukça ülke olarak yetersiz kalıyoruz. Güneş ülkesi olan coğrafyamızda sektöre yeterli destek verilirse hem ekonomi hem çevreye katkısı anlamında büyük faydalar sağlanacaktır. Güneşten yeterince yararlanmak için mutlaka kullanıcılara teşvikler sağlanmalı. Yatırımcılar da aynı şekilde sektöre teşvik edilmeli. TV kanalları güneş enerjisinin faydalarım ve rahatlığını anlatan programlar yapmak. Okullarda eğitim ve seminerler verilmeli. Yani toplumumuz güneş enerjisi kullanmaya özendirilmeli ve bu konuda bilinçlendirilmen.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu