Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Güneş Enerjisiyle Çalışan Klima

Güneş Enerjisiyle Çalışan KlimaGüneş Enerjili Klima

Güneş Enerjisiyle Çalışan Klima
Turistik otellerin en büyük giderleri arasında yer alan elektrik enerjisi, artık sorun olmaktan çıkıyor.

 
Dünyanın önde gelen güneş enerjisi uzmanı Dr. Ahmet Lokurlu ile turizmci Vural Öger, otellerdeki enerji giderini azaltmak için güç birliği yaptı. Dünyada hızla yaygınlaşan güneş soğutma sistemleri artık Antalya’daki otellere de kurulacak. Böylece turistik tesislerin elektrik faturaları yüzde 70’e varan oranda düşecek. Dünyanın ilk güneş enerjisini kullanan, soğurmalı soğutma ünitesi ile çalışan enerji tedarik sistemleri mucidi ve geliştiricisi Lokurlu tarafından kurulacak sistem, otellerde yılda 900 bin kilovatsaat enerji tasarrufu sağlayacak. Yaklaşık 1 milyon Euro’ya mal olan sistem, 5-6 yıl içinde kendini amorti ediyor.

Sistem ilk önce Öger Grubu’na bağlı Manavgat’taki Majesty Palm Beach Hotel’de hayata geçirilecek. Daha sonra diğer turistik tesislere yayılacak. Solitem Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Lokurlu, dünyanın birçok ülkesinde anahtar teslim güneşle soğutma sistemleri kurduklarını, sistemi kuran otelin 20 yıl boyunca elektriğe para harcamayacağını, ayrıca sıfır emisyonla çevreye verilen zararın da ortadan kaldırıldığını söyledi.

  Kilo Verdiren Akıllı Kumaş ÜretildiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir