Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Güney İllerinde Yatırım Hareketliliği Yaşanıyor

Güney İllerinde Yatırım Hareketliliği Yaşanıyor

GÜNEY’DE YATIRIM HAREKETİ HIZLANDI!

Türkiye’nin tarım, sanayi ve ticaret alanlarında en bereketli coğrafyasında yer alan Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Hatay’ı içeren güney illeri son dönemde yatırım anlamında önemli bir hareketlilik yaşıyor. Bu hareketliliğin nedeni bölgede birbiri ardına hayata geçirilen kritik projeler. Örneğin, Çukurova Uluslararası Hava Limanı Haziran 2014’de hizmet vermeye başlayacak. Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı olma özelliğini taşıyacak olan Çukurova Uluslararası Havalimam’mn kargo taşımasına da imkan vererek bölge ihracatında ciddi bir hareketlilik sağlaması bekleniyor. Adana’da kurulması planlanan rafineri tesisiyle beraber petrokimya yan sanayi de bölge için yadsınamayacak önem kazanacak.

Son dönemde Güney illerinde önemli bir canlanma dikkatleri çekiyor. Başta Adana olmak üzere, Mersin, Hatay ve Kahramanmaraş’ta bölgenin geleceğinde kritik rol oynayacak çok sayıda proje hayata geçmek üzere. Örneğin, Çukurova Uluslararası Hava Limanı Haziran 20l4’te hizmet vermeye başlayacak. Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı özelliğini taşıyacak olan Çukurova Uluslararası Hava Limanı’nın kargo taşımasına da imkan vererek bölge ihracatında ciddi bir hareketlilik sağlaması bekleniyor. Mersin Ekonomi Platformu Genel Sekreteri Ferudun Gündüz, “Bu hava limanı başta narenciye olmak üzere yaş meyve-sebze, süs bitkileri gibi ihracatının artmasını tetikleyecek” diyor.

Adana ekonomisi de yükselişte. Adana, 2012 yılı Ağustos ayı rakamlarına göre ihracatını yüzde 3 oranında artırarak, Türkiye genelinde ihracatım en fazla artıran il oldu. İlde kurulması planlanan rafineri tesisiyle beraber petrokimya yan sanayi de bölge için yadsmamayacak önem kazanacak. ADStAD Başkanı Süleyman Sönmez, “Gelecek 5 ila 10 yıl arasında Adana’ya bu alanda yapılacak yatırımların 25 milyar dolar olması bekleniyor. Örnekleyecek olursak otomobil yan sanayi, beyaz eşya, ayrıca Yumurtalık’ta yatırımı devam eden ve önümüzdeki dönemde yapılması planlanan tersaneler, yassı demir üretimiyle paralel ilerleyecek” diye konuşuyor.

TURİZMDEKİ CANLANMA

Bölge turizmde de önemli bir canlanma dönemine girdi. Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Projesi olarak da bilinen golf turizmine imkan verecek çok sayıda 5 yıldızlı otel yatırımı için Tarsus-Kazanlı sahili arasındaki tali yolun yapımı hızlandırılmış durumda. Bakir bir sahile sahip olan bu bölge, yabancı ve yerli turistler için orta vadede ilginç bir destinasyon olacak gibi görünüyor.

ADSTAD Başkanı Süleyman Sönmez de Adana’nın turizm alanında geııiş potansiyele sahip bir kent olduğunu belirtiyor. Turizm alanında bakir bölgelere sahip Adana’ya yeni yatırımların gelmesinin yurtiçi ve yurtdışından gelecek misafirler sayesinde bölge turizmini hareketlendireceğini ifade eden Sönmez, “Böylelikle işsizlik sayısında biraz olsun azalma yaşanacak” diyor.

YABANCI SERMAYE İLGİSİ

Bölge yabancı yatırımcıların da her geçen gün daha fazla ilgi alanına giriyor. Bölge illerinin bu kapsamda yaptığı çalışmalar bu duruma önemli bir katkı sağlıyor. Örneğin Mersinli yatırımcılar başta Irak olmak üzere Ortadoğu ve Körfez sermayesinin Mersin’e yatırım yapması için Türkiye-Irak Uluslararası Yatırımcılar Derneği’ni kurdu. Dernek kapsamında yatırımcı çekme yönünde çalışmalar yapılıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, “Mersin bölgeyi çok iyi bilen girişimcilere sahip. Bu anlamda, birçok yabancı şirket çevremizdeki pazara girmek için Mersin şirketlerini kullanmak istiyor” diyor. Adana Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, Hindistanlı bir şirketin arazi aldığını ifade ediyor. “Bu şirket yatırım için gün sayıyor. Ayrıca Ispanya’dan başka bir şirket de geri dönüşüm üzerine yatırıma başladı” diye konuşuyor.Sönmez de Adana’nın yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli bir cazibe merkezi olduğunun altını çiziyor. Toplam yatırımların 5,5 milyar dolara ulamasını bekleyen Sönmez, “Yerli ve yabancı yatırımcıların bölgeye olan ilgisi her geçen gün artıyor. Yeni teşvik sistemine göre Adana’nın Genel Teşvik Sistemi yatırımları kapsamında madencilik, imalat ve enerji sektöründen toplam 10 adet olmak üzere 580 milyon 105 bin TL tutarında sabit yatırımlı yatırım teşviki açıldı” diyor.

YATIRIMLAR HAREKETE GEÇTİ

Son dönemde bölgede yatırımlar da harekete geçti. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi genişleme alanlarında yeni yatırımcılara kucak açıyor. Bölgede çok sayıda yeni yatırımcı fabrika inşaatlarına devam ediyor. Bunlardan en önemli görülen 3 adedi ise, Yıldız Entegre, Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre. Mersin Ekonomi Platformu Genel Sekreteri Ferudun Gündüz, “Bunlar il dışından gelerek Mersin’i tercih etmiş güçlü sermaye grupları. Yatırımcılar burada, kentin sahip olduğu lojistik avantajların getirdiği maliyet düşüklüğünü de dikkate alıyor” diyor.

Yatırımlardaki canlanmayı Mersin Serbest Bölgesi’ndeki hareketlenmeden de görmek mümkün. 2011 yılında doğrudan 6 bin 479 kişi istihdam eden bölge, bu yıl yüzde 21 artışla 7 bin 809 kişiyi istihdam ediyor. Bölgedeki ticaret hacmi de 201 l’de yüzde 34 artarak 3,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. MESBAŞ-Mersin Serbest Bölge İşleticisi A.Ş Genel Müdürü Edvar Mum, “2012 yılının sonunda ticaret hacminin 4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz” diyor.

Türkiye’deki metal mutfak eşyaların yüzde 60’ını üreten Kahramanmaraş’ta bugünlerde hizmet sektöründe bir hareket var. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, özellikle çok sayıda kafe ve zincir restoranların doğduğunu belirtiyor. Kahramanmaraş’ta enerji yatırımları da artmış durumda. Karaküçük, “Şehrimizin enerji havzası olma yolunda ciddi adımlar attı. Elbistan-Havşin Termik Santrali ve inşaatı devam eden 33 hidroelektrik santralinin 19’u faaliyete geçti. Kahramanmaraş, Türkiye’nin toplam enerjisinin yüzde 10’unu üretiyor. Yatırımlar bittiğinde şehrimiz bu payını yüzde 20’ye çıkaracak” diye konuşuyor.

HEDEF DAHA ÇOK BÜYÜMEK

Bölgenin gündeminde daha fazla büyümek var. Yıllık 750 milyon dolar ihracat yapan Adana Organize Sanayi Bölgesi’nin (AOSB) 2023 hedefi 4 milyar dolar. AOSB Yönetim Kurulu Balkanı Bekir Sütçü, “Bugün Adana’nm toplam ihracatının yüzde 50’si AOSB’den gerçekleştiriliyor. 2023 yılında 8,5 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz. AOSB’de 4 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” diyor. ADSİAD Başkanı Sönmez de Adana ve bölgeyi geleceğe taşıyacak en önemli projelerden birinin Ceyhan Enerji İhtisas Sanayi Bölgesi olduğunu ifade ediyor. Bu bölgeye yapılacak yeni yatırımların Adana’yı dünya kenti haline getireceğini söylüyor. Kahramanmaraş da gelecekte Türkiye ekonomisinde daha fazla söz sahibi olmak istiyor. İlin hedefi 2023 yılında 5 milyar dolarlık ihracat gerekleştirmek. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, “Bu hedeflere ulaşabilmemiz için daha çok yatırım yapmamız gerekiyor. Kahramanmaraş Türkiye’nin en büyük 15 ekonomisi içerisinde yer alıyor. Türkiye’nin 2023 yılı hedefi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmek. Biz de şehir olarak Türkiye’nin en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi planlıyoruz” diye konuşuyor.

Mersin de önümüzde 4-5 yılda gerçekleşmesi planlanan çeşitli sektörlerdeki yatırımlarla ikinci altın çağını yaşamaya hazırlanıyor. Mersin Ekonomi Platformu Genel Sekreteri Ferudun Gündüz, “Mersin Adana ile birlikte hareket ederek Çukurova metropolünü yaratacak ve bölge Ortadoğu’nun yeni yıldızı olacak” diyor.

Nilüfer Gözütok Ünal / Capital
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir