Anasayfa / Kariyer ve İş / Güzel İş Kapısı 185 Kişiyi İş Sahibi Yapacak

Güzel İş Kapısı 185 Kişiyi İş Sahibi YapacakGüzel İş Kapısı 185 Kişiyi İş Sahibi Yapacak

Türkiye dahil 13 ülkede Toyota’nın distribütörlüğünü yapan dünyanın en büyük bağımsız Toyota distribütörü ALJ Group, adından daha çok sosyal sorumluluk projeleri ile söz ettiriyor.

Ortadoğu’daki işsizlik sorununa çare olmak için 2003 yılında Arapça’da Güzel İş Kapısı anlamına gelen Bab Rizq Jameel’i (BRJ) kuran grup, şu ana kadar 200 bin kişiye iş buldu. İstanbul’da ilk şubesini Sancaktepe’de açan ve 6 ay gibi kısa bir sürede 1.000 kişiye iş bulan BRJ, 2015 yılına gelindiğinde toplamda 185 bin kişiye istihdam hizmeti vermiş olmayı planlıyor. Grubun 2020 dünya hedefi ise 1 milyon kişiyi işe yerleştirmek. BRJ sadece işe yerleştirme yapmıyor kendi işini kurmak isteyen ev kadınlarına da mikrokredi veriyor.

1945 yılında Suudi Arabistan’da kurulan Abdul Latif Jameel Group (ALJ Group), Toyota’nın dünyadaki en büyük bağımsız distribütörü.

Japonya, İngiltere, Almanya, Çin, Mısır, Monako, Fas, Cezayir, Sudan, Suudi Arabistan, Suriye, Malezya ve Türkiye olmak üzere 13 ülkede faaliyette.

2009’da Sabancı’dan Toyota Türkiye’nin distribütörlüğünü alarak Türkiye pazarına giren ALJ, 2010 yılında Türkiye’de 41 bin araç sattı.

Fakat ALJ, Toyota distribitörlüğü ile değil sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiriyor. Grubun sosyal sorumluluk projelerine olan merakı şuradan geliyor; şirketin Suudi Arabistan’daki kurucu ailesi düşünülenin aksine çok zengin bir aile değil, o nedenle içinden çıktığı topluluğu hiç bir zaman unutmuyor. Şirketi kurduktan sonra sağlık, eğitim başta olmak üzere pek çok alanda projeler geliştiriyorlar. 2003 yılında da tüm bu projeleri kurumsal bir yapıya dönüştürme kararı alıyorlar.

Toplumsal ihtiyaçlara yönelik çözümler geliştirmeyi amaçlayan ALJ Sosyal Sorumluluk böylece 2003 yılında kuruluyor. ALJ Sosyal Sorumluluk, Ortadoğu’daki işsizlik probleminden dolayı özellikle işsizlikle mücadele konularına odaklanıyor ve 2003 yılında Arapça’da Güzel İş Kapısı anlamına gelen Bab Rizq Jameel’i (BRJ) kuruyor. İşsizlere iş bulmak amacıyla kurulan BRJ şubelerinde görev alan iş danışmanları, hem iş bulma hem de iş kurma hizmeti veriyor. Son 7 yılda bu şubelerde 200 binden daha fazla kişinin istihdamına destek verilmiş.

Kadınlar gelebilsin diye banka şubesi gibi tasarlanmış

BRJ’nin Suudi Arabistan, Suriye, Mısır, Fas ve Türkiye’de şubeleri bulunuyor. Türkiye’deki tek şubesini 6 ay önce Sancaktepe’de açtı. BRJ’nin şubeleri bir banka şubesini andırıyor. Şubelerde bankolar var, bu bankoların içinde iş danışmanları oturuyor. Kapıdan geçen herkes randevusuz bir şekilde gelip bir iş danışmanının önüne oturabiliyor. BRJ Türkiye Genel Müdürü Dr. Fatih Mehmet Gül, özellikle kadınlara hizmet vermek istediklerini, şubelerini de bu nedenle bir banka şubesi gibi tasarladıklarını söylüyor: “Çünkü kadınlar en az elinden tutulan kesim. Her ülkede kadınlara yönelik iş imkanlarını ortaya çıkarmak istiyoruz. Kadınlara yönelik hizmet ürettiğimiz için şubelerimizi dışarıdan içi görünecek şekilde bir banka şubesi gibi tasarlıyoruz. Çünkü kadınlar dışarıdan içerisi görünmeyen yere girmiyorlar, çekiniyorlar, örneğin birinci kata çıkmıyorlar.”
Çalışmak mı istersiniz, kendi işinizi kurma mı?

Şubedeki iş danışmanları karşılarına gelenlere ilk olarak şunu soruyor: Herhangi bir şirkette mi çalışmak istersiniz, yoksa evde kendi işinizi yapmak mı? Eğer kişi vasıfsızsa çoğunlukla İŞKUR anlaşmalı bir meslek kursuna yönlendiriliyor. Ardından kişi BRJ’nin anlaşmalı olduğu şirketlerdeki açık pozisyonlara yönlendiriliyor.

  110 Bin kişiye iş müjdesi

Kişi kendi işini evde ya da dışarıda yapmak istiyorsa onun için de önce bir girişimcilik kursu dizayn ediliyor. Sadece kadınlara verilen mikrokredi için 1-2 günlük girişimcilik kursları dizayn ediliyor. Şu ana kadar 15 kadına mikrokredi verilmiş. Türkiye’deki yasal durumlardan dolayı mikrokrediyi Türkiye Grameen Mikrokredi Programı (TGMP) ile beraber veren BRJ, krediyi 5 kişilik kadın gruplara veriyor. Böylece o 5 kişi birbirinden sorumlu tutulmuş oluyor.

BRJ’nin diğer ülkelerdeki operasyonlarının yüzde 30-40’ını iş bulma, yüzde 60-70’ini kadınlara evlerinde birşeyler yapabilmeleri için verilen mikrokredi ve girişimcilik eğitimleri kapsıyor. Gül, “Marifet 3 çocuklu kadına evde bir istihdam yaratabilmek. Asıl istihdamı da bu getiriyor. Sonuçta siz o sosyalleştirdiğiniz kadınla beraber o evi sosyalleştiriyorsunuz. Standarları iyileştiriyorsunuz, okula gitmeyen çocuğu okula gider hale getiriyorsunuz. Çocukların daha girişimci olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Suudi Arabistan’da 2011’de ilk 6 ayda 15 bin kadına mikrokredi verilmiş. Birçok kadın birşey yapmak istiyor ama finansal desteği yok. Bu kadınları bir yönde sosyalleştiriyor. Kredi alacak kişi 5 arkadaş birlikte gelmek zorunda ve bu 5 arkadaşının 5’i de farklı şekilde gelir elde edecek projelerle meşgul olmak zorunda. Bu projeler bizim tarafımızdan uygun bulunduğunda 1 haftalık bir eğitim veriyoruz. Bu eğitimler evde yapılıyor, günlük yarım saat civarında sürüyor. 1 haftanın sonunda yine bu programa devam etmek istiyorsa kadın kredisini alıyor, kefalet, mahkeme, teminat vs yok. Her hafta bize geri ödemesini yapıyorlar. Krediyi şubeden alıyorlar ama ödemeyi evde yapıyorlar. Biz her hafta onları evde ziyaret ederiz, işi de konuşuruz. Kredi 46 haftada geri ödeniyor. Düzgün şekilde öderse ikinci krediyi alıyor.”

Hedef mavi yaka kadınlar

BRJ’nin Türkiye’deki ilk ve tek şubesi Sancaktepe’de. Bu şubede 6 ayda 5.000 kişi ile görüşülmüş, yüz yüze istihdam danışmanlığı verilmiş. Bu kişilerde 104’ü bir mesleki eğitime yönlendirilerek işe yerleştirilmiş, 685 vasıflı işsiz direkt işe yerleştirilmiş ve 262 kişiye de girişimcilik desteği verilmiş. Yani 6 ayda toplam 1.055 kişiye istihdam yaratılmış.
BRJ’ye başvuranlar çoğunlukla mavi yakalar, zaten BRJ’nin de hedefi mavi yaka kadınlar. Gelenlerin büyük çoğunluğu lise mezunu ve ilkokul mezunu. Yaşları ağırlıklı olarak 20-30 arasında olan ve bir meslek sahibi olmayanlar. Başvuranlar arasında bayanların oranı erkeklere nazaran biraz daha fazla.

Her sektöre istidam sağlıyorlar, son dönemde çağrı merkezi, temizlik, güvenlik ve bilişimde yoğunluk olmuş. Şube haricinde bir de portal kuran BRJ’ye üye 170 şirket var.

Dr. Gül, aynı zamanda bir işveren oldukları için işverenin nasıl bir gözlükle baktığını bildiklerini ve bu nedenle işverenlerin kendileri ile çalışmaktan memnun olduklarını söylüyor.
BRJ bu yılı Türkiye’de 3 bin kişiyle kapatmayı planlıyor. 2012’deki hedefleri 15 bin, sonrasında 30 bin 2015’te 80 bin kişiyi işe yerleştirmek. 5 yıllık sürede toplam 185 bin kişiyi istihdam etmeyi ve en az 7 şehirde 9 şube ile operasyonel olmayı planlıyorlar.
5 ülkede 200 bin kişiyi işe yerleştiren BRJ’nin 2020’de 1 milyon kişiye istihdam desteği sağlamayı hedefliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 İK Trendleri ve Öne Çıkacak Sektörler

DİJİTALLEŞME, yapay zeka, veri analizi ve otomasyon gibi kavramlar şirketlerin insan kaynakları (İK) departmanlarını da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir