Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Hafif ticari araçta en ‘hafif satış dönemi

Hafif ticari araçta en ‘hafif satış dönemiHafif ticari araçta en ‘hafif satış dönemi

Hafif ticari araç satışları son 10 yılın en düşük seviyesinde. ÖTY zammı ve ticari amaçla yurt içi eşya taşunacıhğı yapabilmek için araç sahiplerinden istenen K belgesi, hafif ticari araçlara olan ilgiyi azalttı. 2010’da toplam satışların yüzde 33’ü hafif ticari iken bu oran nisan ayında yüzde 24’e geriledi.

ticari hafif arac

Faizlerin düşmesiyle birlikte otomobil satışlarında bir hareketlilik gözleniyor. Yılın ilk dört ayında toplam pazar yüzde 14 artarak 226 bin 179 olarak gerçekleşti. Faizlerdeki düşüşe ek olarak, şirketlerin teşvik edici kampanyaları pazarı canlı tutuyor. Kısacası otomobil tarafında keyifler yerinde…

Fakat aynı şeyi hafif ticari araç pa-zan için söylemek zor. Neredeyse iki yıldır hafif ticari araç satışlarında düzenli olarak gerileme yaşanıyor. Bu gerileme hafif ticari araç satışının toplam satış içindeki payını da sürekli düşürüyor. Zaten rakamlar da düşüşü net olarak ortaya koyuyor.

2006’da hafif ticari araçların toplam payı yüzde 40 seviyesindeydi. 2010’da bu pay yüzde 33’e geriledi. Bu oran 2011’de yüzde 31’e, 2012’de yüzde 28’e düştü. Bu yılın ilk dört ayında ise hafif ticari araç satışlarının payı, tarihin en dip noktalarından biri olan yüzde 24’e kadar geriledi.

DÜŞÜŞ YENİ DEĞİL

Aslında hafif ticari araç pazan otomobil kadar hızlı büyümese de, son iki yıla kadar yine de büyüme yaşıyordu. Fakat son iki yıldır net olarak gözüken bir küçülme var. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde daralmaya başlayan pazar, 2011 yılının son çeyreğinde yüzde 12 gerilemişti. Söz konusu gerileme 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 25, ikinci çeyreğinde ise yüzde 15 oldu. Üçüncü çeyrekte yüzde 4,6’lık artış gözlense de, son çeyrekte pazar tekrar yüzde 5,3 daraldı. Böylelikle 2012’de hafif ticari araç pazarı 201 l’e göre yüzde 18 oranında düşerek 221 bin 481 adet düştü.

Bu yılın ilk çeyreğinde de düşüş devam etti. Hafif ticari araç pazarı 2013 yılı ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 oranında azalarak 38 bin 170 adet seviyesinde gerçekleşti.
Nisan ayında ise yüzde 4,2’lik bir daralmayla 16 bin 576 adet satış gerçekleşti. Henüz mayıs rakamları açıklanmadı ama ilk dört aylık sonuçlara bakarsak, hafif ticari araç pazan 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 1,4 daraldı.

NİÇİN DÜŞÜYOR?

Peki, niçin böylesi bir gerileme yaşanıyor? Bu düşüşün aslında tek bir nedeni yok. Kuşkusuz iki yıl önce ÖTV oranlarının hafif ticari araçlarda yüzde 10’dan 15’e çıkarılması büyük etki yaptı. Araç fiyatlarında yaşanan artış, ticari araç satışlarının hızının kesilmesine neden oldu. Bundan da en çok pazarın hakimi olan yerli üretim kanadı rahatsız oldu.

  Sağlıklı Hücrelerde de Mutasyon Var

Fakat en az bunun kadar etkili olan bir uygulama da K belgesi oldu. Hafif ticari aracın en büyük segmenti olan minivan, son ki yıldır, en çok pazar kaybeden segmentlerden biri. Bunun en büyük sebebi ise, K belgesi alınmasını gerekli kılan mevzuat sonucunda bu seg-ment müşterisinin daha çok binek ve ikinci ele yönelmiş olması.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkan-lan Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde, 2010’dan bu yana yurt içi eşya taşımacılığı yapacak şirketler için K türü yetki belgesi aranıyor.

Ticari amaçla yurt içi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilerde K belgesinin mutlaka olması gerekiyor.

Maliye Bakanlığı, K belgesi için özellikle son bir yıldır denetimlerini oldukça arttırdı. K belgesi olmayanlara ciddi cezalar kesildi. Yaklaşık bin 500 lira masrafı bulunan bu belgeyi almak istemeyen tüketiciler ise binek otomobillere yöneldiler.

BEKLENTİ 200-220 BİN

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ticari araç pazarının aıtık daha iş amaçlı kullanıldığını söylerken, markaların da yeni dönemde ürün yelpazelerini buna göre oluşturması gerektiğini dile getiriyor. Aynca mevzuatın daha net anlaşılır olmasının ve pazann ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden düzenlenmesinin gerektiğini de vurguluyor.

Geçtiğimiz yıl hafif ticari araç toplam pazarının 220 bin adet olduğunu söyleyen Aybar, pazarın bu yıl 200-220 bin aralığında kapanmasını bekliyor.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, hafif ticari araç pazarındaki düşüş ile ilgili olarak, “Daha önce bu araçlar hem ticaret hem de hafta sonları aileler tarafından kullanılıyordu. Ancak ÖTV ve K belgesi nedeniyle bazı avantajları kaybettiler. Bizim müşterilerimiz daha çok 301 binek modelimize yoğunlaştı. Bu yoğunlaşmayla satışlarımızda binek-ha-fif ticari araç dengesi pazar ile ayni seviyeye ulaştı” yorumunda bulunuyor.

Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven, yaşanan gerilemenin yaz aylarının sonlarına doğru duracağını ve yıl sonunda pazarın 2012 seviyesinde gerçekleşeceğini belirtirken, “Kredilerde sağlanan kolaylıklar, ekonomideki istikrar, düşük faiz imkânlan ve tüketici güven endeksindeki istikrar, pazan yılsonuna kadar toparlayacaktır” yorumunda bulunuyor.

EMRAH GURKAN / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir