Emlak HaberleriTurizm ve Tatil

Haliç, İstanbul’un yeni otel üssü oluyor

Haliç, İstanbul’un yeni otel üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Kongre, kültür ve eğlence merkezlerinin bölgeye getirdiği hareketlilik turizm yatırımlarını da tetikledi. Yakın zamanda faaliyete geçen Hilton, Mövenpick gibi uluslararası zincirlerin yanı sıra proje aşamasında olan çok sayıda tesis var. Bölgedeki otel yatınmı tutanımı yaklaşık 500 milyon TL’yi bulduğu tahmin ediliyor.

halic

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Haliç, doğal güzelliklerinin yanı sıra 3 bin yıllık geçmişiyle büyük bir tarih ve kültür coğrafyasına sahip. Uzun yıllar kötü kokusu, bölgedeki çarpık yapılaşma ve ulaşım yetersizliği gibi nedenlerle yatırım çekmekten uzak kalan bölge, son yıllarda deyim yerindeyse küllerinden doğdu. Haliç Kongre Merkezi, Santral İstanbul, Rahmi Koç Müzesi, MiniaTürk, Pierre Loti ve yakın coğrafyadaki Vialand gibi kongre, kültür ve eğlence merkezlerinin bölgeye getirdiği hareketlilik otel yatırımlarını da tetikledi.


Bir turizm destinasyonu olmaya başlayan bölgede özellikle 5 yıldızlı otel yatırımlarında ciddi artış yaşanmaya başladı. Uluslararası turizm devlerinden Hilton ve Movenpick’in yanı sıra Lazzoni, Manesol Grup, Açıkel Grup gibi yerli yatırımcılar da Eyüp ve Sütlüce’deki otel yatırımlarıyla boy gösteriyor. Sektör temsilcileri, bölgedeki otel yatırımı tutarının yaklaşık 500 milyon TL’yi bulduğunu söylüyor.

TÜNELLER CAZİBEYİ ARTIRDI

Dolmabahçe-Bomonti ve Kağıthane-Piyalepaşa tünel projeleri ile bu yıl sonuna kadar açılması planlanan Sütlüce-Kasımpaşa tüneli de Haliç aksına artı değer kattı. Haliç temizleme projesi ve devamında her iki kıyı bandında yapılan rekreasyon düzenlemeleri, sosyal donatı alanları, kongre merkezi ve müzeler turistleri Sütlüce ve Eyüp bölgesine çekmeye başladı. Tarihsel geçmişlerinin yanı sıra merkezi bir konumda bulunmaları, turistler için cazip olan Taksim, Eminönü gibi semtlere yakınlıkları ve kıyı bandında yer almalarından dolayı manzaraya sahip olmaları gibi özellikler, özellikle Sütlüce ve Eyüp bölgelerini otel yatırımları için cazip kılıyor.

Haliç bölgesinde yerleşik bir alan olduğu için arsa bulmanın zorluğuna değinen TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Bu nedenle boş kalan arsalar için istenen rakamlar epey yüksek. Diğer taraftan arsa kısıtı ve yerleşik alan olması nedeniyle Sütlüce ve Eyüp’te 6306 sayılı Ka-nun’dan yararlanılarak kentsel dönüşüm kapsamında gelişmeler yaşanacak” diyor.

YABANCI YATIRIMCI İLGİSİ

Bölgede Haliç’e sıfır arsaların yoğun talep gördüğünü belirten Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Aslı Gökşen ise son günlerde Kuveytli yatırımcıların özellikle otel projeleri geliştirebilecekleri arsa arayışında olduklarını söylüyor. Bölgedeki fiyat artışının son yıllarda katlandığını vurgulayan Gökşen, “Yabancı yatırımcıların bölgeye yoğun ilgi göstermesiyle birlikte arsa fiyatlarının arttığı görülüyor. Arsaların birim metrekare fiyatları zaman içinde 3 bin 500 liradan 10 bin liralara çıktı” diye ekliyor.Bölgeyi ilk keşfeden grup, Amplio Emlak Yatırım oldu. Uluslararası otel zinciri Hilton’u bölgeye yatırıma ikna eden grup, 2008 yılında inşaatına başladığı Hilton Garden Inn İstanbul Golden Hom’u 2011 yılında faaliyete geçirdi. 50 milyon dolara mal olan otel, 210 odalı ve 440 yatak kapasitesine sahip.

Kimler yatırım yapacak?

Rixos Grubu: Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi kapsamında 5 yıldızlı iki otel açacak.

Green Park Grubu: Pierre Loti’de de bir otel açmayı planlıyor. Bürokratik nedenlerle yatırım bir süredir beklemede.

Mar Oto Grup: Eyüp 5ultan’a yakın bir yerdeki boş arsasında 120 odalı, 4 yıldızlı otel yapacak, inşaatına önümüzdeki yıl başlanacak, işletmesi için birçok grupla görüşülüyor.

Maksem Yapı: 60 milyon dolarlık otel yatırımı yapıyor. 186 odalı ve 380 yatak kapasiteli olması planlanan otelin 2016 Mart ayında açılması hedefleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu