Anasayfa / Ekonomi-Finans / Hangi banka ne kadar ceza aldı, işte ayrıntılar

Hangi banka ne kadar ceza aldı, işte ayrıntılar
72.3 milyon lira ‘centilmen cezası’ yazıldı,
Rekabet Kurulu, 8 banka hakkında yürüttüğü maaş promosyonları ile ilgili soruşturmasında ‘centilmenlik anlaşması’yla rekabeti ihlal ettikleri gerekçesi ile 7 bankaya toplam 72 milyon 337 bin Lira para cezası verdi. Karar ‘oy çokluğu’yla alındı. Bankalar karara itiraz için 60 gün içinde Danıştay’a gidebilecek.

REKABET Kurulu, 8 bankanın maaş promosyonları konusunda aralarında centilmenlik anlaşması yaptıkları iddiası ile yürüttüğü soruşturmada, 7 bankaya rekabeti ihlal ettikleri gerekçesi ile para cezası verdi. Kurul, soruşturmaya tabi olan 8 bankadan Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi’ye toplam toplam 72 milyon 337 bin lira idari para cezası verirken, Pamukbank nedeniyle soruşturma kapsamına giren Halk Bankasına 5 yıllık zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle para cezası vermedi.

Cironun binde 4’ü

Karar, Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Erkan Yardımcı tarafından banka temsilcilerine okundu. Buna göre, 2010 mali yılı sonunda oluşan ve Kurum tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerin takdiren binde 4’ü oranında olmak üzere Akbank’a 14 milyon 525 bin 268 lira, Garanti Bankasına 11 milyon 641 bin 860 lira, İş Bankası’na 12 milyon 987 bin 340 lira, Vakıfbank’a 8 milyon 226 bin 296 lira, Yapı Kredi Bankasına 14 milyon 211 bin 48 lira idari para cezası verilmesine oy çokluğu ile karar verildi.

Binde 3 de var

5 bankaya yıllık gayri safi gelirlerinin binde 4’ü oranında para cezası verilirken, 2 bankaya da gelirlerinin binde 3’ü kadar ceza verildi. 2010 mali yılı sonunda oluşan ve kurum tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren binde 3’ü oranında olmak üzere, Kurul yine oy çokluğu ile Denizbank’a 2 milyon 881 bin 302 lira, Finansbank’a da 7 milyon 863 bin 921 lira idari para cezası verdi.
Erdemir dosyası
Kararda şu ifadeler yer aldı: “2001 yılından itibaren Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Koçbank, Pamukbank, Yapı Kredi ile Vakıfbank’ın, 2004 yılından itibaren Finansbank’ın, 2005 yılından itibaren Denizbank’ın ‘centilmenlik anlaşması’ adı altında, özel firmalara promosyon verilmemesi, protokolü devam eden kurum/firmalara diğer bankalar tarafından teklif verilmemesi konularında anlaşma yaparak. 4054 sayılı Kanunun 4.’üncü maddesi kapsamında rekabeti ihlal ettiklerine, Erdemir’e ilişkin iddiaların ayrı bir fiil olarak değerlendirilemeyeceğine Başkan Nurettin Kaldırımcı’nın farklı gerekçesi ile oybirliği ile karar verildi.”
Danıştay yolu açık
Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Erkan Yardımcı, bankaların kararın kendilerine tebliğ edilmesinden sonraki 60 gün içinde Danıştay’a başvurabileceklerini söyledi.

Hangi banka ne kadar ceza aldı (milyon TL)

Akbank: 14.5
Yapı Kredi Bankası: 14.2
İş Bankası: 12.9
Garanti Bankası: 11.6
Vakıfbank: 8.2
Finansbank: 7.8
Denizbank: 2.8

Cezalar fazla ürkütmedi banka hisseleri yükseldiREKABET Kurulu’nun (RK), rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle 7 bankaya kestiği toplam 72.3 milyon lira idari para cezası kararının açıklanmasının ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören banka hisseleri prim yaptı. Banka hisselerinin desteği ile İMKB Ulusal 100 endeksi de günü yüzde 1.7 primle 61.269 puandan tamamladı. Analistler, verilen cezaların bankaları etkileyecek düzeyde olmadığını bu nedenle banka hisselerinde alımların geldiğini ve bu yüzden yükselidiğini belirtiyorlar. Kararın açıklanmasının ardından İMKB’de yükselişe geçen bankacılık endeksi günü yüzde 1.8 artıda tamamladı. Akbank yüzde 2.01 primle, Garanti Bankası yüzde 4.05 primle, İş Bankası (C) yüzde 1.69 artışla, Yapı Kredi Bankası yüzde 2.82 artışla, Denizbank yüzde 1.84 primle, Finansbank 0.39 primle, Vakıfbank ise yüzde 2.47 primle günü tamamladı. Bankalara gelen cezayı değerlendiren Tera Menkul Değerler analisti Hasan Demir, “Verilen cezalar çok düşük rakamlar, bankalar için ihmal edilebilir miktarlar. İlk açıklama başlayınca, ceza verileceği yönünde algı oldu ve hafif satış geldi ancak verilen cezalar çok küçük olduğu için endekste bir etkisi olmadı” dedi.

Halkbank’ı zaman aşımı kurtardı

KOÇBANK ve Pamukbank’ın 2001 ve 2002 yıllarında anlaşmaya dahil olduğunun tespit edilmesine rağmen, ihlalin gerçekleştiği tarihte yürürlükte olan 4054 sayılı Kanunun 19. maddesinde öngörülen 5 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu vurgulandı. Söz konusu bankaların eylemlerinden dolayı Halk Bankası ve Yapı Kredi Bankası’na idari para cezası verilmesine gerek olmadığına oybirliği ile Danıştay yolu açık olmak üzere karar verildi.

Soruşturma neden açıldı

REKABET Kurulu’nun kararını banka temsilcilerine okuyan Erkan Yardımcı soruşturmanın gerekçesini şöyle hatırlattı: “Bankacılık pazarında faaliyet gösteren Akbank, Denizbank, Finans Bank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nin, ‘centilmenlik anlaşması’ adı altında özel firmalara promosyon verilmemesi, protokolü devam eden kurum/firmalara diğer bankalar tarafından teklif verilmemesi konularında anlaşma yapmak suretiyle ve bu bankalardan 6’sının, Erdemir’in 2005 yılı maaş ödemesi ihalesi öncesinde ihalede teklif edecekleri promosyon miktarını anlaşarak belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti için, aynı Kanunun 41’inci maddesi uyarınca soruşturma açıldı.”

Banka kârlarında yüzde 24 azalma var

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kesinleşmemiş geçici verilerine göre, ocak ayında Türk bankacılık sektörünün net kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24.2 azalarak 1.56 milyar lira oldu. Sektörün net kârı Ocak 2010’da 2.06 milyar lira, 2010 sonunda ise 22.13 milyar lira olmuştu. BDDK’nın kesinleşmemis geçici verilerine göre, sektörün aktif büyüklüğü Ocak 2011 itibarıyla, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24.8 artarak 1.02 trilyon liraya ulaşırken, krediler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36.2, 2010 sonuna göre ise yüzde 2 artışla 536.6 milyar liraya çıktı. Bankacılık sektörünün brüt takipteki alacakları ise ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.4 azalarak 19.96 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektörün mevduatları ise aynı dönemde yüzde 20.1 artarak 615.08 milyar lira olurken, bu rakam 2010 sonuna göre de yüzde 0.3’lük bir azalışa işaret ediyor. Sektörün Ocak 2010 döneminde yüzde 20.4 seviyesinde olan sermaye yeterliliği standart oranı ise Ocak 2011 itibarıyla yüzde 18.4 seviyesinde gerçekleşti.

Anayasa Mahkemesi DDY’nin mallarının satışını iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Devlet Demir Yolları (DDY) Genel Müdürlüğü’nün taşınmaz mallarının satışında kuruma yetki veren yönetmeliği iptal etti. . Danıştay’ın iptal talebini esastan inceleyen Anayasa Mahkemesi, özelleştirme uygulamalarında esas ve usullerin yasayla düzenlenmesi gerektiğinin açık olduğuna dikkat çekti. Kararda, yönetmeliğin Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Hürriyet


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir