Anasayfa / Şirket Haberleri / Hasta Bezi Üreten SCA Hijyen,Türkiye Pazarına Girdi

Hasta Bezi Üreten SCA Hijyen,Türkiye Pazarına Girdi

Hasta bezi için İsveç’ten geldi

Kişisel bakım ürünleri pazarında dünya devi, hasta bezi kategorisinde ise Avrupa’da pazar birincisi olan TENA markasını Türkiye’de satışa sunan İsveçli dünya devi SCA Hijyen, Türkiye pazarına iddialı girdi, önümüzdeki iki yıl içinde üretim kapasitesini üç misline çıkarmayı planlayan şirket, Türkiye üzerinden Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri’ne de ulaşmayı hedefliyor.

Yaşlı nüfus potansiyelini gören şirketlerden biri olan İsveçli SCA, inkontinans (mesane zayıflığı) ürünlerinde ‘TENA’ markası ile dünyada yüzde 24, Avrupa’da yüzde 41 pazar payı ile lider bir global şirket… SCA Hijyen, 2011 yılının Ağustos ayında SAN Sağlık’ın yüzde 95 hissesini satın alıp firmaya kendi adını vererek Türkiye pazarına girdi. Hasta bezi kategorisinde üretim yapan marka, lider konumunda. Dışarıdan ihracat yerine girdiği ülkede üretim yapan firma, dünyanın birçok yerinde farklı markalarla faaliyet gösteriyor.

SCA Hijyen, Ülker Grubu’nun bebek bezi, hijyenik ped, ıslak mendil ve şampuan grubunu üreten Komili firmasına yüzde 50 ortak olup faaliyetlerine SCA Yıldız olarak devam edi-yor. Dünyada farklı branşlarda 281 fabrikası olan, 102 ülkede faaliyet gösteren SCA Hijyen, ürün gamını bayi ağına sundu.

İki yılda üç katı üretim

Hijyenik sağlık ürünleri kategorisinde hayatı kolaylaştıracak yüksek kaliteli çözümler üreten SCA Hijyen, Türkiye pazarına sunduğu TENA markası ile sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan yetişkin hasta bezine sektördeki son teknolojiyi kullanacak. TENA ürünleri, idrar tutamama sorunu yaşayanlar için çözümler öneriyor.SCA Hijyen Türkiye’de, TENA dünya markası ile klasik hasta bezinin yanı sıra üç çeşit tek kullanımlık iç çamaşırı şeklinde hasta bezi, kadın mesane pedi, erkek mesane pedi ve yatak koruyucu gibi ürünleri piyasaya sundu. Önümüzdeki iki yıl içinde ilave edilecek iki hat ile üretim kapasitesini üç misline çıkarmayı planlayan şirket, yapılacak bu yatırımla gelecekte Türkiye üzerinden Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetlerine de ulaşmayı ve Türkiye pazarında da lider konuma ulaşmayı amaçlıyor.

“Türkiye gelecek vaat ediyor”

Genç nüfusa sahip Türkiye’deki hasta bezi pazarının, Avrupa’ya oranla daha küçük olmakla beraber önümüzdeki dönemde potansiyel vaat ettiğini belirten SCA Hijyen Türkiye Genel Müdürü Cem Türker, pazarı büyütmek için önemli adımlar attıklarını ifade ediyor.

Türker, bu konuda en önemli gündemin SGK ile yapılacak görüşmeler sonrasında, geri ödeme sisteminin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar olduğunu belirtirken, hasta bezinin şu anda yüzde 18 olan KDV’sinin yüzde 8’e düşürülmesinin de son tüketiciye fiyat açısından olumlu yansıyacağını vurguluyor.

Geri ödemeye SGK ayarı

Bu amaçla Nisan ayında Kopenhag’da yapılacak, 55 ülkedeki tüm geri ödeme sistemlerinde yer alan yöneticilerin katılacağı Inkontinans konulu Global Forumu düzenleyen şirket, tüm dünyada uygulanan modelleri Türk kamuoyunun faydalanması için bilgisine sunacak. Türker, bu organizasyonla, kamu kurumlarını tüketiciye daha iyi hizmet vermesi için dünyada kabul görmüş fikirleri sunmak ve Türkiye’deki hasta bezi pazarını büyütme konusunda çalışmada bulunmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

En önemli gündemin SGK ile yapılacak görüşmeler sonrasında, geri ödeme sisteminin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar olduğunu belirten Türker, “SGK hasta bezi kullanan tüketicilere bez başına 60 kuruş geri ödenıe yapıyor. Yılda 120 adetle sınırlı olan bu ödemeler, KDV’siz 72 TL oluyor” diyor.

45 bin çalışanı var

1 929 yılında İsveç’te kurulan SCA, 12,2 milyar Euro ciro ve 45 bin çalışanı ile kişisel bakım ürünleri pazarında dünyanın lider firmalarından biri. Kişisel bakım ürünlerinde hasta bezi, çocuk bezi, hijyenik ped, temizlik kağıtları kategorilerinde faaliyet gösteren SCA, ayrıca dünyanın en büyük ev dışı kağıt ürünleri, orman ürünleri ve ambalaj firmaları arasında yer alıyor. Hasta bezi kategorisinde TENA markası ile dünya ve açık ara Avrupa’da pazar lideri konumunda olan SCA, çocuk bezi ve hijyenik ped’de Avrupa 3’üncüsü, tüketici ve ev dışı kağıt ürünlerinde ise Avrupa lideri durumunda. SCA’nın 102 ülkede, toplam 281 fabrikası bulunuyor.

Özlem Bay Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir