Anasayfa / Kariyer ve İş / Hayatımı Değiştirmek İstiyorum Ama Nasıl Yapacağım?

Hayatımı Değiştirmek İstiyorum Ama Nasıl Yapacağım?

Hayatımı Değiştirmek İstiyorum Ama Nasıl Yapacağım?

İşinden, iş yerinden, çalışma arkadaşlarından, kurum kültüründen memnun olmayan öyle çok insan var ki. Belki siz de sabahları işe gitmekten memnun olmayan ve hayatında bir değişiklik yapmanın zamanı geldiğini düşünenlerdensiniz. Belki yeni anne oldunuz, işe ara verdiniz, tekrar kurumsal hayatlara dönmek istiyorsunuz ama bir türlü aradığınızı bulamıyorsunuz. Ya da hayatınızda isteyip de alabileceğiniz herşey var ama hayatınızın anlamını kaybettiniz. Bir boşluk içerisindesiniz… Her arayışınız ümidinizin biraz daha kırılmasına ve “aradığımı bulabilecekmiyim acaba” sorularının tekrarlanmasına neden oluyor olabilir.

Dünya enteresan bir mekan ve bizler o mekanı kalıplara ve kurallara bağlamakta ustalaşıyoruz. Sonra da kendi kurduğumuz düzenin içinde boğulup kalıyoruz. Kalıpları kırmak, gelenekleri saymak ama geleneklerin dışında yeni bir yol çizebilmek sabır, zaman ve azim istiyor. Herşeyden öte kararlılık gerektiriyor. Yarı yolda pes etmemeyi, hayatı deneyimlemekten çekinmemeyi öneriyor. Zamanı geldiğinde elimizdekileri bırakabilecek gücü kendimizde bulabilmeyi, bu süreci atlatırken muazzam bir özgüveni, hayata inancı ve hayatta hiç birşeyin mükemmel olmadığını hatırlamayı gerektiriyor. Kurallar arasına sıkışmış, dış etkenlere karşı aklımızı, ruhumuzu ve bedenimizi dimdik ayakta tutabilecek gücü kendimizde bulabilmemizi gerektiriyor. Kolay değil elbet, zaman zaman hepimiz içimizde ki bu gücü, hayata olan inancımızı, kendimize olan güveni kaybedebiliyoruz.Hayatınızda birşeyler istediğiniz gibi gitmiyorsa, onu değiştirmek için arayış halinde olmak birinci başlangıcımız. Arayış doğumdan ölüme kadar bitmeyen bir süreç. Arayış halinde olmak, istediğimizi bulmak, sonra başka arayışlara girmek ve yeni şeyler keşfetmek hayata renk katan bir süreç. Bu süreç bazen keyifli bazen yorucudur ama aslında yorucu olduğu içinde aradığımızı bulduğumuzda müthiş haz vericidir.

Peki ne aradığınızı bilemiyorsanız ya da içinde bulunduğunuz durumu değiştirmek istiyor ama ne yönde değiştirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ne yapabilirsiniz?

Tutkularınızın nerede olduğunu bularak işe başlamalısınız.

Fazla çaba harcamadan, doğal olarak hangi aktiviteleri yapabiliyor ve bu aktiviteleri yaparken de bir nevi “zamanı unutuyorsunuz?”

Bu soruyu iyi düşünün. Çok önemli bir soru. Cevabını bulduğunuzda, bir yere yazın. Bir ya da bir kaç tane aktivite aklınıza gelebilir. Örneğin, insanlara yardım ettiğim zaman, tenis oynarken, şirketlerin stratejilerini belirlemelerine yardım ederken, fayda sağladığım yerlerde olurken….cevaplarınızdan biri ya da birkaçı olabilir.

Tutkularınızın nerede olduğunu bulmanız, hayatınıza yeni bir yön veririken, içine hangi elementleri mutlaka katmanız gerektiği konusunda size ipucu verir. Tutkularınız her ne ise, onları her gün kullanabileceğiniz bir iş ya da bir hayat tarzı kurmaya bakmanız, hayatınızı istediğiniz yönde geliştirebilmeniz için size imkanlar sunacaktır. Tutkulu olduğumuz şeyleri yaparken daha tatminkar bir hayat yaşar, hayatımıza anlam katabiliriz. Tutkularımız, heyecanımızı körükler ve sabah uyanmak için bize güzel bir sebep verir. Yaşamı güzel, yaşamayı sevinçli kılar.

Yazan : Fatmanur Erdogan : http://kariyeryolculugu.com/blog/2011/08/15/hayatimi-degistirmek-istiyorum-ama-nasil-yapacagim/
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir