Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hazır Giyim İhracatı ve Ekonomi

Hazır Giyim İhracatı ve Ekonomihazir giyimcilerİhracatın lokomotifliğini otomotivcilere kaptıran hazır giyimciler Avrupa’da da “mevzi”yitirdi. Çin’in ardından Avrupa Birliği’ne en fazla ihracat yapan ülke Bangladeş oldu. Türkiye’nin Hindistan önündeki üçüncülüğü ise bir süre daha garanti görünüyor…

TÜRKİYE, dünyanın sayılı hazır giyim üretici ve ihracatçılarından. Ancak 2012 yılında önemli bir “mevzi” kaybettik. Yıllardır Avrupa’ya en fazla ihracat yapan ikinci ülke konumundaydık. Geçen yıl unvanı Bangladeş’e kaptırdık. Avrupa pazarında Çin ise açık ara önde. Halen 9 milyar dolarlık ihracatıyla arkamızdan gelen Hindistan’ın en azından kısa sürede bizi geçme ihtimalinin olmaması yüreğimize su serpiyor.

Türkiye, geçen yıl tam rakamıyla 16 milyar 88 milyon dolarlık hazır giyim ihracatı yaptı. Bunun yüzde 80’i klasik pazarımız Avrupa Birliği’ne yönelik gerçekleşti. Avrupa pazarında ikinciliğe yükselen Bangladeş ise 2012’de 19 milyar dolarlık hazır giyim ihracatı yaptı. Bu ülke de dış satımın yüzde 80’ini Avrupa’ya gerçekleştiriyor.

EURO KRİZİNİN ETKİSİ

Türkiye’nin Avrupa pazarında bir basamak gerilemesinde krizle boğuşan İtalya ve İspanya etkili oldu. Bu ülkelere yönelik ihracatımız 2011’e göre yüzde 15 civarında azaldı. Fransa pazarında yüzde 20, Almanya’da ise yüzde 13 gerileme var. Türk ihracatçısı Avrupa pazarlarında kan kaybederken, Bangladeş bölgedeki tüm ülkelere ihracatını artırdı. Bu noktada, Bangladeş imalat sanayisinin yaklaşık yüzde 70’inin hazır giyim ve konfeksiyon üretiminden oluştuğunu belirtelim…

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Neg-rin, Avrupa pazarındaki kan kaybını artan maliyetlere ve euro kurunun düşüklüğüne bağlıyor: “Uzakdoğu’dan ithal edilen kumaş ve iplikten alınan ek vergiler maliyetlerimizi artırdı. Elektrik, işçilik gibi giderlerimizde de ciddi artışlar var. Ekonomiyi soğutalım derken olan bizim sektöre oldu. Euro kuru birkaç yıldır kıpırdamıyor. Ekonomide yeterince büyüme olmadığı için üretim de artmıyor. Hazır giyim duraklama devrine girdi.”

Türkiye’nin Bangladeş’in gerisinde kalmasında, bu ülkenin basic ürünlerden katma değeri yüksek ürünlere geçmeye başlaması da etkili oluyor. Yıllardır ucuz ürün seg-mentinde üretim yapan Bangladeş bu pazarını korurken, bir yandan da Türkiye’nin iddialı olduğu orta ve üst gelir grubuna yönelik, katma değeri yüksek moda ürünlere geçmeye çalışıyor.

ÇARE ALTINCI BÖLGE

Cem Negrin, Bangladeş’in özellikle pantolon ve şortta Türkiye’yi zorladığını vurguluyor. Ardından da çözüm önerisini şöyle ekliyor: “Bangladeş’te 15 bin kişinin çalıştığı konfeksiyon fabrikaları var. Milyonlarca adetlik siparişleri üretebiliyorlar. Bizimse en büyük tesisimizde bin kişi çalışıyor. Bu yüzden yüksek adetli siparişleri alamıyoruz. Rakiplerle rekabet edebilmemiz için yeni teşvik yasası önemli bir fırsat. Yatırımları 6’ncı bölgeye kaydırmamız lazım. Ancak firmalarımız terör olaylarından ötürü kaygılı. Bu yıl Avrupa pazarının canlanmasını bekliyorum. Bunun da etkisiyle ihracatımızın 2013’te yüzde 6 civarında artacağını tahmin ediyorum.”
Talu Tekstil yönetim Kurulu Başkanı ve İHKİB (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gültepe de Türkiye ile Bangladeş arasındaki maliyet farkına dikkat çekiyor. Gültepe, fiyat tuttura-madıkları için birçok siparişi alamadıklarını, hatta bazı markaların son dönemlerde koleksiyonlarının tümünü Bangladeşli firmalara verdiklerini söylüyor:

  Doğalgazda zam dalgası kumaş ve ipliği vurdu

“Bunda Avrupa’daki krizin etkisi çok fazla. Müşterilerimiz ‘Şu fiyata üretirseniz siparişi size verelim’ diyor. Çünkü bizden aldıkları fiyata satmakta zorlandıklarını söylüyorlar. Ancak o fiyata üretmemiz mümkün değil. Bu yüzden kaçırdığımız işin haddi hesabı yok. Hızlı teslimat gerektirenler dışındaki siparişler Bangladeş ve diğer Uzakdoğu ülkelerine gidiyor.”

AVRUPA VE ÇİN DESTEKLİYOR

Avrupalı markalara başta pantolon olmak üzere kadın dış giyimi ihraç eden APS Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı Osman Benzeş’in tespitleri de farklı değil. Benzeş, Türkiye’de 700 dolar civarında olan işçilik maliyetinin Bangladeş’te 40 dolar olduğunu, AvrupalI firmaların da bu avantajı kullandığını söylüyor. Benzeş’e göre iki ülke arasındaki maliyet uçurumu hazır giyim yatırımlarının 6’ncı bölgeye kayması halinde bir miktar kapanabilir:

“Önce Avrupalılar, ardından Çinliler Bangladeş’e ciddi destek verdi. Avrupalı birçok perakende grubunun orada ofisleri, üretim merkezleri var. Hatta bazı Türk firmaların da orada işletmeleri var. Müşterilerimiz büyük voltimlii ana siparişleri Bangladeş’e veriyor. Bu süreç yaklaşık 10 yıl önce başladı. Bugün ciddi rakibimiz haline geldiler. Yapılacak fazla bir şey yok. Türkiye’de hazır giyim üreticilerinin yarısı elendi. Kalanlar mücadele etmeye devam edecek.”

Bugüne kadar daha çok basic ürünleriyle ön planda olan Bangladeş’in son dönemde tasarım gerektiren ürünlerde de etkili olmaya başladığını belirtmiştik. Aycem Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Cem Altan, özellikle Fransa’nın polo tişört gibi katma değeri yüksek Bangladeş menşeli ürünlerle dolu olduğuna dikkat çekiyor. Altan’a göre Avrupa’daki krizin aşılması halinde Türkiye’nin bu bölgeye olan hazır giyim ihracatı daha da gerileyecek: “Avrupalılar stok maliyetinden kurtulmak için son dönemlerde siparişleri azaltmıştı. Bu siparişler hızlı teslimat gerektirdiğinden Türkiye’ye geliyordu. 4-5 ay önce mal diktirecek atölye bulamıyorduk. Şu anda adetler tekrar artmaya başladı. Bunlar Bangladeş’e gidiyor. Bizi günde 10-15 atölye arayıp iş istiyor. Artık maliyetine ihracat yapacak halimiz kalmadı.”

Hedef Afrika ve Japonya

İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Hedef Pazarlar ve Pazarlama Stratejileri Komitesi Başkanı Mustafa Gültepe, Avrupa pazarındaki sıkıntı nedeniyle bu yıl Afrika ve Japonya’ya ağırlık vereceklerini belirtiyor.

İHKİB bu kapsamda nisan ayında Nijerya’ya 20 civarında firmanın katılımıyla iş heyeti götürecek.

155 milyon nüfuslu Nijerya’nın petrol ihracatçısı olduğunu ve dış ticaret fazlası verdiğini hatırlatalım. İHKİB’in Afrika’da tek hedefi Nijerya değil elbette. Türkiye’nin Sahraaltı ülkelerle siyasi ve ekonomik ilişkilerinin hızla geliştiğini ifade eden Gültepe, başta Güney Afrika olmak üzere kıtadaki diğer ülkeleri de incelediklerini, bu pazarlara öncelikle kendi markasıyla üretim yapan hazır giyimcileri götürmeyi planladıklarını anlatıyor.

İHKİB’in planları arasında yılın ikinci yarısında Japonya ve İskandinav ülkelerine de iş heyeti götürmek var.

Özbeymen / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir