Kariyer ve İş

Hediyelik Eşya Dükkanından 4 Yıldızlı Otel’e

Ali Tekavut, fen öğretmeniyken açtığı hediyelik eşya dükkanıyla turizme girdi. Emekli olduktan sonra 250 odalı apart otel açtı. Ardından onu 4 yıldızlı May Garden Club Hotel’e dönüştürdü. Son olarak da Yapı Kredi’den aldığı kredilerle baştan aşağı yeniledi…

ALANYA Lisesi’nde fen öğretmenliği yaparken gönlünü turizme kaptırmış Ali Tekavut. Bir yandan öğretmenlik yaparken, bir yandan turizmde neler yapabileceğini araştırmış, imkanları dahilinde bir hediyelik eşya dükkanı açmaya karar vermiş ve 1984 yılında bu hayalini gerçeğe dönüştürmüş.

O dönemde Alanya’nın üçüncü hediyelik eşya dükkanıymış bu. Küçük gibi görünen bu iş, bazı dönemlerde Ali Tekavut’a öğretmenlikten bir ayda aldığı maaşı iki günde kazandırıyormuş. Ancak iş her zaman bu kadar tatlı değilmiş. Örneğin, 1990 yılında patlak veren Körfez savaşı sırasında cebindeki parayı da dükkanına aktarmak zorunda kalmış. Ama yine de yılmamış…Ali Tekavut’un turizm sektöründeki asıl hamlesi ise 1999 yılında emekli olduktan sonra başlamış. Artık tek işi haline gelen turizme odaklanıp işini büyütmeye başlamış.

Aynı yıl Alanya’ya bağlı Mahmutlar beldesinde May Garden Club Hotel’i hizmete açmış. 250 yatak kapasiteli apart otel her yıl biraz daha büyümüş. “Turizmde değişen koşullara göre her yıl yeni yatırımlar yaparak yolumuza devam ettik” diyen Tekavut, tesisin bugün geldiği noktayı şöyle anlatıyor:

“Arz ve talebe bağlı olarak her yıl yatırım yaptık. Bugün tesisimiz 4 yıldızlı ve her şey dahil bir otel haline geldi. Yatak kapasitemizi 600’e yükselttik. Tesisimizde şu anda 100 kişiyi istihdam ediyoruz. Bölge standartlarına göre orta ölçekli bir otel haline geldik.”
May Garden Club Hotel, halen hem yerli hem de yabancı turistlere hizmet veriyor. Art arda yapılan yatırımlar sonrasında Mahmutlar beldesinin en büyük üç otelinden biri haline gelmiş.

ÖDEMESİ KOLAY KREDİ

Türkiye, turizmde geçen yılı turizm açısından oldukça parlak geçirdi. Hatta bazı turizmciler 2011’i “altın yıl” olarak ilan etti, tşte May Garden Club Hotel de bu dönemi hayli parlak bir performansla geçirmiş. Öyle ki 2011 yılına yönelik kurumlar vergisi sıralamasında Alanya’nın önde gelen şirketleri arasına girmiş. Ali Tekavut, “May Garden Club Hotel, bu yıl 220 bin TL kurumlar vergisi ödeyerek Alanya’da 45’inci sıraya yerleşti” diyor.

Ali Tekavut, oteline yaptığı yatırımlarda banka kredilerinden yararlanıyor. May Garden Club Hotel’de ağırlıklı olarak yenileme yatırımları için önce 250 bin, ardından da 90 bin TL’lik kredi kullanılmış. Her iki krediyi de Yapı Kredi’den aldıklarını söyleyen AJi Tekavut, bu krediler sayesinde otelde ciddi yenileme yatırımları yaptıklarını, yeni sezona eksiksiz hazırlandıklarını vurguluyor. Tekavut, Yapı Kredi’nin “Ödemesi Kolay Turizm Kredisi”nden yararlanarak May Garden Club Hotel’i adeta baştan ayağa yenilemiş.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu