Anasayfa / Kariyer ve İş / Her Büyük Şirketin Çevre Yönetim Uzmanına İhtiyacı Var

Her Büyük Şirketin Çevre Yönetim Uzmanına İhtiyacı VarHakan Karan’ın “yeşil kariyer” serüveni, çocukluğunda eve taşıdığı canlılarla başlayarak büyük bir aşka dönüşmüş. Üniversite sınavında doğanın iki baskın rengi olan mavi ve yeşili içeren iki tercih yapmış: Kaptanlık ve ormancılık. Çevre örgütlerinde aktif çalışan Karan, 2010 başında Zorlu Enerji Grubu’a Çevre Yönetim Uzmanı olarak katılmış. Görevi, çalıştığı kurum için çevresel ve sosyal sorumluluk politikaları ve projeleri oluşturmak.

Kısaca özgeçmişinizi anlatır mısınız?

1978 İstanbul doğumluyum. 1999’da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği bölümünü bitirdim. Sivil toplum kuruluşlarında süren kariyerim boyunca; doğa koruma, ağaçlandırma, kırsal kalkınma, ekoturizm ve sosyal sorumluluk yönetimi konularında çok yönlü deneyimler edindim. 2010 başından bu yana Zorlu Enerji Grubu’nda “Çevre Yönetim Uzmanı” olarak çalışıyorum.

“Önceki hayatımda Kanada ormanlarında boz ayıları koruyordum”

“Yeşil bir iş”te çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Küçük yaşlarda doğaya olan ilgimin, evde pamuk içindeki fasulye yetiştirmekten çok öteye geçtiğini gördüm. Annemin eve taşıdığım canlılara verdiği olumsuz tepkilere rağmen, büyüdükçe bu ilgi giderek arttı. Üniversite sınavından sonra yalnızca “kaptanlık” ve “ormancılık” bölümlerinden oluşan iki tercih yaptım. Ya uçsuz bucaksız mavilerde ya da ormanların yeşilinde olmak istiyordum. Kısmet yeşildeymiş. Reenkarnasyon diye bir şey varsa, önceki hayatımda Kanada ormanlarında boz ayıları koruyan bir korucu olduğumu düşünmüşümdür hep… Çevre konularında içgüdüsel diyebileceğim duyarlılığımı, öğrenciliğimde sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalarla uygulamaya döktüm, kısa sürede de profesyonel doğa korumacılığına dönüştürdüm. Şuna inanıyorum ki bu işi yapanların, koşullar ne olursa olsun, doğadan kopuk başka bir işte çalışması mümkün değil. Zorlu Enerji Grubu gibi çevresel ve sosyal duyarlılığı güçlü, yatırımlarında doğaya, kültüre, eğitime, sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi ve toplumsal faydaya büyük önem veren bir organizasyonda yer almak benim için büyük mutluluk ve motivasyon kaynağı.

Çevre yönetim uzmanı ne iş yapar?

Çevre Yönetim Uzmanının iş tanımını yapar mısınız? Görev kapsamınızda neler yer alıyor? Kariyer basamaklarınız nasıl ilerliyor?

Çevre yönetim uzmanının; şirket için çevresel ve sosyal sorumluluk politikaları oluşturarak bu yönde çeşitli projeler geliştirmek, yeni yatırımların çevresel açıdan duyarlı ve sorumlu stratejilerle hayata geçirilmesini sağlamak, işletmelerin çevre yükümlülükleri ve sosyal sorumlulukları doğrultusunda faaliyet göstermelerine yönelik çalışmaları yapmak, kurumun toplumsal sorumluluklarını en üst düzeyde uygulayabilmesine destek olmak gibi farklı boyutlarda geniş bir iş tanımı var. Zorlu Enerji Grubu’nda Çevre Yönetimi konusu İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Bölümü bünyesinde yer alıyor. Bu, çevre yönetiminin önemini ve iş yükünü biraz daha artırıyor. Yatırımların çevresel etkileri, doğa-kültür-eğitim projeleri, paydaşlarla olan çevresel ilişkiler yürütmek, “çevre yönetim uzmanı”nın sorumlulukları arasında… Zorlu Enerji Grubu, diğer iş alanlarında olduğu gibi, çevre yönetim uzmanı için de güzel bir kariyer şansı sunuyor.

“Türkiye’de toplam 100 kişiyiz”

Türkiye’de sizin unvanınıza sahip kaç kişi bulunuyor? Bu görevde çalışmak isteyenlerin ve onları istihdam etmek isteyen şirketlerin sayısı artıyor mu?

Kamu kurumlarını hariç tutarsak, sanırım 100 kişi civarında bir sayıdan söz edebiliriz. Çevreyle ilgili çalışan kişilerin büyük bölümünün gönüllü kuruluşlarda olduğunu görüyoruz. Çevre sorunlarının geçmişe oranla daha geniş gündem oluşturması, özel sektörün çevreyle olan “zorunlu ya da gönüllü ilişkisi”, gençlerin de bu konuya olan ilgisinin artmasını sağlıyor. Son yıllarda özellikle enerji şirketleri, perakendeciler ve holding yapısına sahip büyük kuruluşlar, çevreyle uyumlu projeler üretebilmek ve çevrenin sürdürülebilirliğine katkıda bulunabilmek için bu alanda yetişmiş kişileri istihdam etmek istiyorlar.

Gençler hangi şirketlerde “çevre yönetim uzmanı” olarak çalışabilir?

Aslında sektörü ya da faaliyet alanı ne olursa olsun, belli büyüklüğe ulaşmış her kuruluşun bir “çevre yönetim uzmanı”na ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ancak, doğal kaynakları yerinde kullanan özellikle maden ve enerji şirketlerinin, hammadde yoğun üretim yapan kuruluşların, yüksek sera gazı emisyonuna neden olan işletmelerin daha sorumlu hareket etmek için kadrolarında mutlaka çevre uzmanlarına yer vermeleri gerekiyor.
“Tüm yatırımlarımızda önceliğimiz sürdürülebilirlik”

Ne tür çevre projeleri geliştiriyorsunuz?

Zorlu Enerji Grubu olarak, doğal kaynakların kullanımında sorumlu ve duyarlı davranışı ön planda tutuyor, tüm yatırımlarımızda doğayı ve çevre bütünlüğünü korumayı, sürdürülebilirliğin sağlanmasını öncelik kabul ediyoruz. Bu nedenle, kırsal peyzaj onarımı, ağaçlandırma, kırsal kalkınma, biyolojik çeşitliliği koruma ve çevre eğitimi gibi üst başlıklarda, çok sayıda proje geliştiriyoruz. Her işletmemizde ve her yeni yatırım planımızda çevre projelerini tüm faaliyetlerden önce tasarlıyoruz. Bu süreç, çoğu zaman projelerin inşaat çalışmalarına da yön veriyor. Grubun temiz enerji kaynaklarına verdiği önem ve uzun dönemli stratejileriyle yenilenebilir enerjiye odaklanmış olması, her yeni projenin önce çevresel ve sosyal yönüyle ele alınmasını da beraberinde getiriyor. Bu sorumlu bakış açısı ve hareket biçimi, Zorlu Enerji Grubu yatırımlarının dünya ölçeğinde kabul gören, ödüllerle taçlandırılan projeler olmasını sağlıyor. Zorlu Enerji Grubu iştiraki Rotor Elektrik A.Ş.’nin sahibi olduğu, halen Türkiye’nin kurulu gücü en yüksek rüzgar santrali olan Osmaniye Gökçedağ Rüzgar Santrali, aynı zamanda “dünyada Gold Standart ile tescillenmiş en büyük rüzgar enerjisi projesi” unvanını da taşıyor. Ayrıca Zorlu Enerji bu yıl Londra merkezli Karbon Saydamlık Projesi’ne de katılarak bir ilki gerçekleştirdi ve iklim değişikliği stratejileri geliştirmeye başladı. Karbon ayak izi yönetimi ve emisyon azaltımı konularında da çevre uzmanlarımızla birlikte temel çalışmaları yürütüyoruz.

  Teknoloji Alananında Cazip Meslekler

“Ekosistem koruma konusunda çalışacak uzmanlara ihtiyaç olacak”

Sizce gelecekte en popüler olacak “yeşil işler” hangileri?

Canlı türlerinin doğal yaşam alanlarının giderek bozulması, “ekosistem koruma” konusunda yerel uzmanlar ya da tür uzmanlarına olan gereksinimi artıracaktır. Bunun yanı sıra yine “karbon ayak izi yöneticileri”, “biyolojik gen uzmanları” ve “tarımsal üretim uzmanları”nın aranan kişiler olacağını düşünüyorum. Bunların dışında sayılabilecek daha pek çok yeşil iş var. Elbette sivil toplum kuruluşlarında da “yeşil yakalılar”a her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

Gençler yalnızca şirketlerde değil, sivil toplum kuruluşlarında da “yeşil kariyer” yapabilir mi? Türkiye’de STK’larda “yeşil kariyer” yaparak geçinebilmek mümkün mü?

Ülkemizde “doğa koruma” alanında sivil toplum kuruluşlarının yoğun ve etkin çalıştığını görüyoruz. Yeşil kariyer denince belki de akla ilk gelen yerler bu konuda önde gelen bazı gönüllü kuruluşlar. Fakat gönüllü örgütlerin büyük bölümünde, ne yazık ki yeşil kariyer yapmak isteyen gençleri ya da yetişmiş kişileri “düşük maaşlar” bekliyor. Sivil kuruluşlarda dikey kariyer şansının da çok fazla olmadığı düşünüldüğünde, bu pozisyonlarda yeni mezun gençlerin kısa süreli görev alıp başka alanlara yönelmesi kaçınılmaz oluyor. Sivil toplum kuruluşlarının gençlerin dinamik yapısından daha fazla yararlanmak için sunacağı koşulları iyileştirmesi şart.

“Yeşil bir işte çalışmak isteyene pek çok fırsat var”

Yeşil bir işte çalışmak isteyen gençler için alternatif kariyer yolları nedir?

Çevre ve Orman Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile onlara bağlı kuruluşlar, kamudaki başlıca tercihler olabilir. Çevre konusunda çalışan sivil toplum kuruluşları, gönüllülüğün ağırlıklı olduğu bir alternatif. Daha geniş kariyer imkanı içinse özel sektörde şanslarını deneyebilirler. Holdingler, gayrimenkul şirketleri, enerji firmaları, proje ve danışmanlık ofisleri gibi yeşil kariyer fırsatı sunabilecek çok fazla seçenek var. Yeter ki kendilerini donanımlı yetiştirip uzmanlaşsınlar; dünyadan örnekleri takip ederek, yenilikçi, dinamik ve çevre konularına karşı duyarlı olsunlar. Önümüzdeki yıllarda yeşil yakalıları parlak kariyer fırsatları bekliyor.

Zorlu Enerji’deki “yeşil yakalılar”

Şirketinizdeki “yeşil unvanlar” hakkında bilgi verir misiniz?

Zorlu Enerji Grubu bünyesinde şu anda yeşil yakalı olarak 2 “çevre yönetim uzmanı” ve 1 “çevre uzmanı” çalışıyor. Ben İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Departmanı bünyesinde çevre ve toplumla ilgili projelerin planlamasını, koordinasyonunu ve iletişimle bağlantılı faaliyetlerini yürütüyorum. Diğer iki arkadaşımız Bursa ve Denizli’deki santrallerimizde çalışıyorlar ve tüm santrallerimizdeki üretim faaliyetlerinin çevreye olan etkilerini yönetiyorlar. Benim, pozisyonum gereği çevre mühendisi arkadaşlarımızın teknik süreçlere ilişkin sorumluluklarından farklı bir iş tanımım var. Kurumsal İletişim Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirdiğimiz biyolojik çeşitliliği koruma, ağaçlandırma, kırsal kalkınma, eğitim ve iletişim projelerinin yürütücülüğünü yapıyorum. Proje ve çalışmalarımızla ilgili yayınlar, yazılı-görsel eğitim materyalleri, basın bültenleri hazırlanması gibi çalışmalara da Kurumsal İletişim ekibinin bir parçası olarak destek veriyorum. Diğer çevre yönetimi ve çevre uzmanı arkadaşlarımız, santrallerimizin çevre mevzuatı açısından denetlenmesi, ulusal ve uluslararası boyutta çevre yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve üretim süreçlerinin Zorlu Enerji Grubu Çevre Politikası ilkeleri doğrultusunda yürütülmesi gibi daha çok teknik yönü ağırlıklı projeleri hayata geçiriyorlar.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir