Anasayfa / Şirket Haberleri / Herry Trabzona Otel ve Fabrika Kuruyor

Herry Trabzona Otel ve Fabrika KuruyorKadın Giyim Markası Herry Trabzona Otel ve Fabrika Kuruyor, Herry Trabzona Otel Kuruyor, Herry Trabzona Fabrika Kuruyor

Kadın giyim markası Herry’nin Yönetim Kurulu Başkanı Selami Sarı, 22 yıllığına kiraladığı Akçaabat’taki eski Tekel tütün fabrikası binasını ön yarısı otel, arka yarısı tekstil fabrikası olacak biçimde yeniden inşa ediyor. 320 kişinin istihdam edildiği fabrikada kadın çalışanların oranı yüzde 75.

Türkiye’de 29 ilde toplam 75, yurtdışında 12 mağazası bulunan Herry, 850 kişiye istihdam sağlıyor. Daha önce üretimini Türkiye’deki farklı üretim merkezlerinde gerçekleştiren Herry, Trabzon Akçaabat’taki Eski Tütün Fabrikası’nı 22 yıllığına kiralayarak binanın ön yarısını otel, arka yarısını tekstil fabrikası olacak şekilde yeniden inşa ediyor.

Trabzon’a 5 milyon dolarlık yatırım yapan Herry Yönetim Kurulu Başkanı Selami Sarı, “Memleketim Trabzon’un, bendeki yeri ve önemi daima başkadır. Bir dönem Trabzonspor yönetim kurulu üyeliği de yaptım. Trabzon ne yazık ki, yıllar içinde işsizliğin pençesine düşmüş. Bu yüzden Karadeniz’in en önemli merkezi olduğu halde, verdiği göçle kent sürekli küçülüyor. Bir Trabzonlu olarak kente başka işadamlarına örnek olması ve onları da bölgeye yatırım için harekete geçirebilecek bir tekstil yatırımı yapmayı istiyordum. Akçaabat’taki eski tütün fabrikasının binası, bu yatırım için uygun görünüyordu. Eski tütün fabrikasının 22 yıllığına kiralanması için kentin valisi ve belediye başkanı ile yaptığım görüşmelerde, iki yerel yetkiliden biri bölgede turizmin canlandırılması için bir otele ihtiyaç duyulduğunu savundu. Diğeri işsizlik yüzünden bir fabrikayı daha öncelikli gördü. Ben de her iki doğru beklentiyi birlikte karşılayabilmek için binanın önden otel, arkadan fabrika olarak kullanımı fikrini ortaya attım. Beğeni ile desteklenen bu fikir, hummalı bir çalışma sonucu hayata geçti” diyor.
Makinede çalışan kadın oranı yüzde 90
Akçaabat’taki eski tütün fabrikasının ön kısmı beş yıldızlı 70 odalı bir otel olacak. Otelde minimum 45-50 kişi çalışacak. Fabrikada ise ceket, pantolon, gömlek ve abiye kıyafetlerinin üretileceği 4 bin metrekarelik fabrikada, yıllık 450 bin adet üretimi yıllık 2 milyon adede yükseltme hedefi var. Fabrikada çalışan herkes İTKİB ile üç aylık eğitime tabi tutuldu. Çalışan sayısı 150 ile başladı, 250’ye çıktı, şu anda 320 kişi çalışıyor, yılın sonunda da çalışan sayısı 450’ye ulaşacak. Çalışanların yüzde 75’i kadın. Makine bölümünde çalışan kadın oranı yüzde 90. Sarı, “Bölgede, geçimini daha önce çay ve fındık toplayarak sağlayan ve sürekli bir işe sahip olmak isteyen ya da ev hanımı olan kadınların oranı çok yüksek. İşsizliğin ciddi boyutlarda yaşandığı bölgede iş bulamadığı için çalışamayan, lise ve meslek yüksekokulu mezunu gençler de üretimde yer alıyor” diyor.

  Başarsoft, Akıllı Harita Pazarında Yatırımlarını Yurt Dışına Çevirdi

Biz bir ateş yaktık
Trabzon’da bir yıl önce sadece İŞKUR’a başvuruda bulunan işsizlerin sayısının 15 bine ulaştığını, bunların yaklaşık 5 binini kadınların oluşturduğunu söyleyen Sarı, “Bölgede işsiz sayısı tabii ki bunun çok üzerinde. Bu nedenle işsizlik ile mücadele için bölgeye birçok fabrika ve turizm tesisi kurulması gerekiyor. Biz bir ateş yaktık, bölge için girişimcilik ruhunu aydınlattık. Gelecek yıl, sadece tekstil fabrikası bölümümüz aileleriyle birlikte yaklaşık 2.000 bölge insanının geçimini sağladığı bir tesis haline gelecek. Otel çalışanlarıyla bu sayı daha da artacak. Becerikli ve çalışkan Karadeniz insanına fırsat sunulduğunda neler başarabildiklerinin en güzel örneğini ortaya koyuyoruz” diyor.

Bir ürün fazla satarak çalışanlar da projeye destek oldu
Otel-fabrikanın kurulmasında, Herry’nin mağaza çalışanların da katkısı olmuş. Sarı, proje fikrini, önce mağaza müdürleri ile paylaşıp, bölgede istihdam sağlayacak bu yatırıma katkıda bulunmak için, tüm mağaza çalışanlarından her gün bir ürün fazla satış sözü almış: “Mağaza yöneticilerimizin ve satıştaki arkadaşlarımızın çabaları sayesinde gerçek anlamda bir satış artışı sağladık. Ciromuzdaki artış, bu dönemde böyle bir yatırımın altından kalkmamızda önemli bir katkıya sağladı.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir yorum

  1. herry bizlre iş ikanı sağlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir