Anasayfa / Şirket Haberleri / Hesaplı ve ekolojik ısınma

Hesaplı ve ekolojik ısınmaHesaplı ve ekolojik ısınmak isteyenlere
Ankaralı bir şirketin geliştirdiği ve ”Doğa Ateşi” adını verdiği yeni nesil odun sobasıyla doğalgazın üçte 1’ine, kömürün ise yarı fiyatına ısınmak mümkün. 
 
Oscar Grup şirketinin 4 yıldır üzerinde çalıştığı yeni odun sobası, odundaki yanıcı gazdan tam verim elde edilmesini sağlayarak, ekonomik ve aynı zamanda daha az tüketim nedeniyle ekolojik bir seçenek sunuyor.

Kurulduğu 1974 yılından bu yana makine imalatı yapan ve 54 ülkeye ihracat yapan tamamen yerli sermayeli Oscar Grup’un 2011 hedefi ise Doğa Ateşi’ni ihraç ederek Avrupa’yı ısıtmak.

Oscar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ufacık, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik ve ekolojik ısınma sistemi olan Doğa Ateşi ile Türkiye’nin ithal ettiği ısınma amaçlı enerjiyi düşük seviyelere indirilmesine katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Doğa Ateşi’ni 4 yıl süren araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda geliştirdikleri ve 2009 Eylül ayından itibaren pazara sunduklarını bildiren Ufacık, gelecek yıl ihracata başlayacaklarını açıkladı.

Ufacık, patenti kendilerine ait yeni nesil ısınma sistemi Doğa Ateşi’nin soba ve şöminelerden 8 kat daha verimli ve doğa dostu olduğunu ifade etti.

Yeni nesil odun sobaların avantajlarına dikkati çeken Ufacık, bir kilo odunun 1 saat civarında yandığını ve tam yanma sonucunda yüzde 80 daha az kül bıraktığını kaydetti.

-SANAYİ BİNALARI VE FABRİKALAR ODUN SOBASIYLA ISINACAK-
Ufacık, Doğa Ateşi’nin ısınma ihtiyacına göre bir çok farklı modelinin olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

”Doğal Ateşi ile doğal gazın üçte birine, kömürün yarı fiyatına ısınma sağlıyoruz. Yaptığımız bir araştırmada orman köylülerinin 1 yılda 14 tona yakın odun yaktığını tespit ettik. Üstelik eski nesil sobalar yüzde 15-34 arası ısınma sağlıyordu. Geliştirdiğimiz yeni nesil odun sobası ile ısınma verimini 74-82 seviyesine çıkardık. Bu verimi yaparken diğer katı yakıt sistemlerinin neredeyse yüzde 70 daha az odun yakıyorsunuz. 1 kilo odunun enerjisinin ortalama yüzde 40’ı karbondan, geri kalan kısmı odunun içindeki yanıcı gazlardan oluştuğundan, eski nesil sobalarda gaz yanmadan bacadan duman olarak çıkarken, tam yanma yapılmadığından düşük ısı verimi sağlıyor. Doğa Ateşi ise tam yanma sistemi ile gazları da yaktığından yüksek verim ve issiz dumansız renksiz bir duman çıkararak, karbon dönüşümü ile tam ve çevreci bir ısınma sistemi sunuyor. Mesela yeni yapılan inşaatlarda tüm odalara doğa ateşinden sıcak hava üfleyerek ısıtabiliyoruz. Üç farklı kurulumu olan Doğa Ateşi’nin inşaat tadilat gerektirmeden 100 bin metrekareye kadar hacmi olan ev, ofis, restorant, cafe, sanayi tipi binalar ve fabrikaları ısıtabiliyor”

  KOBI'ler bu yazılımla daha verimli yönetilecek

Oscar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ufacık, ekonomik ve ekolojik ısınmanın dünya genelinde yaygınlaştığını, büyük orman varlığına sahip olan Kanada’nın enerji ihtiyacının yüzde 26’sını enerji ormanlarından sağladığına dikkati çekti.

Türkiye ormanlarında odun depolarının dolu olduğunu, yeni nesil ısınma sistemi olan doğa ateşi ile mekanların ısıtılmasının hem ekonomik hem de ekolojik olduğunu ifade eden Ufacık, yanlış enerji politikaları yüzünden önemli orman varlığına sahip bölgelere doğalgaz götürülmesinin ise ekonomik ve ekolojik olmadığını kaydetti.

Ufacık, ”Doğa Ateşi ekonomik açıdan bakıldığında doğal gazın üçte birine kömürün yarı fiyatına ısınma sağlıyor” dedi.

AA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir