Anasayfa / Şirket Haberleri / Hiç sigorta ürünü satın almamış kitlelere ulaşılmalı

Hiç sigorta ürünü satın almamış kitlelere ulaşılmalı

Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri:
Hiç sigorta ürünü satın almamış kitlelere ulaşılmalı

Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, “Şu anda Türkiye’de sigortalanmamış o kadar büyük bir kitle var ki, tüm kanalların, hayatında hiç sigorta ürünü satın almamış bu kitlelere ulaşması gerekli” diyor.

TÜRK sigorta sektöründe tüm dağıtım kanallarının önümüzdeki dönemde de iş yapabileceğini belirten Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, “Şu anda Türkiye’de sigortalanmamış o kadar büyük bir kitle var ki, tüm kanalların hayatında hiç sigorta ürünü satın almamış bu kitlelere ulaşması gerekli” diyor. Utkueri, acentelerin ise portföy yapılarını değiştirmeleri ve büyütmeleri konusunda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini vurguluyor. Kasko sigortasına bakıldığında her üç araçtan ancak bir tanesinin sigortalı olduğunun altını çizen Utkueri, şunları söylüyor: “Keza, her 10 konuttan 8 tanesinin konut sigortası yok. Zorunlu Deprem Sigortası kapsamındaki 16 milyon konuttan sadece 4.3 milyon konut sigortalı. Sağlık sigortasında penetrasyon oranı ise yüzde 2. Sigorta ürünleri satışının tabana yayılarak artması gerekli.”

Tamamlayıcı sağlık sigortası önemli

Türk sigorta sektöründe sağlık branşında penetrasyon oranının yüzde 2 olduğunu hatırlatan Utkueri, söz konusu branşın büyümesi için tamamlayıcı sağlık sigortasının önemine dikkat çekiyor. Bu konuda mevzuat ve prensiplerin netleşmesi gerektiğini ifade eden Utkueri şunları söylüyor: “Türkiye’de bireyler sağlık sigortasını çok pahalı olduğu için almıyor. Primlerin daha makul seviyeye inmesi gerekli. Bu konuda özel hastane ve sağlık kuruluşlarına da büyük görevler düşüyor. Özel hastaneler daha fazla kitleye ulaşmak istiyorlarsa, sağlıklı ve sürdürülebilir iş modelleri kurmaları, maliyetlerini de makul seviyeye indirmeleri gerekli. Kamunun tespit ettiği fark ücreti sınırları, belki A sınıfı özel hastanelerin kaliteli hizmet sunması için düşük kalabiliyor. Ancak, fiyatların ucunun açık olmasını kabul etmek mümkün değil.”Eureko Sigorta aynı zamanda Doğal

Afet Sigortaları Kurumu (DASK) İdarecisi. 18 Ağustos’ta Kanun’un çıkmasıyla Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) poliçesi adetlerinde artış yaşandığını vurgulayan Utkueri, ZDS poliçe adedinin 4 milyon 350 bine yaklaştığını ve yıl sonunda 4.5 milyon adedin geçileceğini söylüyor.

Utkueri, 2012 sonunda ise ZDS’de penetrasyon oranının yüzde 28’lere yeleceği, 2013 sonunda ise yüzde 30’u aşacağı gö rüşünde.

Utkueri’ye göre, hayat dışı sektörde kârsızlık sorunu kolay çözülmeyecek ve gele cek yıl da devam edecek. Geçtiğimiz ay yapılan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) seçimlerinde Hayat Dışı Yönetim Komi tesi’ne de seçilen Utkueri’nin sektöre de önemli bir ikazı var: “Yangın branşında da tehlike çanları çalıyor. Büyük hasarların frekans ve tutarındaki artış, bu yılki sonuçlara olumsuz yansıyacak.”

Hasarların frekansı artıyor

2012 yılında çok sayıda büyük hasarların oluşmaya başladığına dikkat çeken Utkueri, “Hasarların boyutu ve frekansı artmaya başladı. 10 milyon TL’nin üzerinde oluşan ve sektöre maliyet getiren bir çok hasar söz konusu” diyor. Belirli bir iyileşme olmakla birlikte, büyük hasarlara rağmen sektördeki ciddi fiyat rekabetinden dolayı “underwriting” fiyatlama prensiplerinin uygulamasında istenilen düzeye henüz yarılamadığını vurgulayan Utkueri, Hazine Müsteşarlığının rezerv uygulamalarının da tam olarak stabil hale henüz gelmediğini ve 2013’te de sektörde kârlılık konusundaki olumsuz tablonun devam edeceğini dile getiriyor. Utkueri’ye göre, sektördeki kârsızlık sorununda sektörde-l^lci rekabet, bugüne kadar baş suçlu olarak görül-İS    meşine karşın, aslında sorunun temelinde şirketlerin iş modellerinin birbirine yakın olması yatıyor.

Temel ihtiyaçları karşılıyoruz

Eureko Sigorta’nın Garanti ile başarılı iş ortaklığının önümüzdeki dönemde de aynen devam edeceğini belirten Okan Utkueri, sadece krediye bağlı satılan ürünler değil, bunun yanında banka müşterilerinin temel sigorta ihtiyaçlarını karşılayan daha basit ürünler de sunduklarını söylüyor. Son iki yılda, Garanti Bankası ile birlikte yürütülen bankasürans projesi çerçevesinde birçok ürünü yeniden tasarlayıp piyasaya sunduklarını ifade eden Utkueri, “Sektördeki gelişmelere paralel olarak tamamlayıcı sağlık sigortası ve birleşik oto sigortasını da piyasaya sunmayı planlıyoruz. Ayrıca internet ve mobil kanallara uygun yeni ürünler üzerinde çalışabiliriz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir