Anasayfa / Şirket Haberleri / Hindistanlı Aditya Birla Groupta Türkiyeye Yatırım Yapacak

Hindistanlı Aditya Birla Groupta Türkiyeye Yatırım YapacakHindistanlı Aditya Birla Group, 510 milyon dolar yatırımla, Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde bir viskon elyaf üretim tesisi kuracak.

Hindistanlı Aditya Birla Group, değeri 5 yıl içinde 510 milyon dolara ulaşacak yeni yatırımla, Adana Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 100 hektarlık arazi üzerinde bir viskon elyaf üretim tesisi kuracak.

Aditya Birla’nın yatırım kararı, Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı tarafından Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisinde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, yaklaşık bir yıldır takip ettikleri sürecin sonunda hayata geçirilen bir yatırım kararını açıkladıklarını belirterek, 5 yıl içinde 510 milyon dolar olan yatırım rakamının, işletme sermayesi de eklendiğinde 600 milyon dolara ulaşacağını ve 550 kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti.

Aditya Birla Group‘un, yatırım için Türkiye’de karar kılmasının, küresel yatırımcılar nezdinde Türkiye’nin ne derece önemli ve anlamlı yer tuttuğunu gösterdiğini belirten Aycı, bunun hem Aditya Birla şirketlerinin, hem Hindistan’ın diğer önemli şirketlerinin uluslararası yatırım için Türkiye’yi daha fazla gündemlerine alacakları ve tercih edecekleri inançlarını kuvvetlendirdiğini söyledi.
Aycı, mevcut durumda viskon elyafın Türkiye’de üretilmediğini, tamamıyla ithal edildiğini ifade ederek, yatırımın cari açığın kapatılması, ithalatın önünün kesilmesi ve teknoloji transferi açısından öneminin altını çizdi.

İhracat pazarları gibi yatırım çekme pazarlarını da çeşitlendirme faaliyetleri kapsamında Körfez ve Asya ülkelerine daha fazla önem vermeye başladıklarını aktaran Aycı, bu stratejiye devam edeceklerini söyledi.

Yatırım yaptığımız 36. ülke Türkiye

Aditya Birla Group Yönetim Kurulu Üyesi, Selüloz ve Elyaf Grup Direktörü K.K. Maheshwari, tekstil, metal, perakende, çimento, telekomünikasyon ve finansal hizmetler gibi çeşitli sektörlerde 50 şirketle toplam 35 milyar dolar yıllık gelire, 133 bin çalışana sahip Aditya Birla’nın, yatırım yaptığı 36. ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

  Migros Yatırımcısına 2013 Yılında da Kazandıracak

Gelirlerinin yüzde 60’ını Hindistan dışı operasyonlardan elde ettiklerini, viskon elyaf üretiminde dünyanın en büyük şirketi olduklarını söyleyen Maheshwari, halihazırda Hindistan, Tayland, Endonezya ve Çin’de faaliyet gösteren 6 üretim tesisleri bulunduğunu aktardı.

Entegre bir iş modelini tercih ettiklerini ve temel hammaddelerin çoğunu kendilerinin ürettiklerini kaydeden Maheshwari, “Şirketimizin vizyonu, küresel ağırlığını artırmak ve kapasitesini 2015 itibariyle 1 milyon tonun üzerine çıkarmaktır. Bunun için iddialı bir büyüme stratejisi benimsedik. Sıfırdan yatırımlara imza attığımız gibi mevcut yatırımları da devralıyoruz” diye konuştu.

Viskon elyafın en önemli alıcılarından olması, yatırım çekme konusundaki sağlam stratejisi ve hızla büyüyen ihracatı nedeniyle Türkiye’nin yatırımda ön plana çıkan ülkelerden olduğunu söyleyen Maheshwari, şu bilgileri verdi:

“Viskon elyafın Türkiye’de üretilmesi, ülkenin tekstil sektöründeki yerini ve önemini bir kez daha perçinleyecek. Adana Organize Sanayi Bölgesinde tam entegre bir viskon elyaf üretim tesisi kuracağız. Bu tesisten gerçekleşecek üretim, 2014 sonunda ilk fazını gerçekleştirecek. Öncelikli olarak iç talebin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışacağız. Ancak yüzde 20’yi de öncelikle komşu ülkeler olmak üzere, ihraç etmeyi planlıyoruz. 2014 sonu itibariyle 120 bin ton kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Sonrasında 60 bin ton kapasite daha eklenerek 180 bin tona ulaşılacak.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir yorum

  1. abdurrahman damar

    böyle bir büyük yatırım adana için çok güzel birşey iş sahası açılmış olur bende şu anda çalışmıyorum sasa da 13 yıllık polimer elyaf üretiminde tercübeliyim fabrika kurulunca bende çalışmak istiyorum mümkünse saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir