Anasayfa / Kariyer ve İş / Hırdavatçının yanında ticareti öğrenip kendi işini kurdu

Hırdavatçının yanında ticareti öğrenip kendi işini kurduHırdavatçı Abdurrahman duşta 75 milyon TL buldu!

Giresunlu Abdurrahman Sürücü, 12 yaşında geldiği İstanbul’da Perşembe Pazarı’nda bir hırdavatçının yanında ticareti öğrendi. İlk etapta küvet ithalatı ile sektöre adını atan Sürücü, 2006’da kurduğu SRC Yapı ile sektörünün önde gelen markalarından biri oldu. Duş kabinine televizyon kuran, insan kurutma modülünü geliştirerek dünyada bir ilke imza atan SRC, bugün 75 milyon TL ciro gerçekleştiriyor.

Yokluklardan doğan başarılar, en sağlam ve en köklü başarılar oluyor. Fakir aile çocuğu çalıştığı hırdavatçının yanında ticareti öğrenip gün geliyor kendi işini kurabiliyor. Türkiye’de bu ve bunun benzeri birçok başarı öyküsü bulmak mümkün. SRC Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü’nün öyküsü de bunlardan sadece biri.

Sekiz çocuklu Sürücü Ailesi’nin en büyük çocuğu olan Abdurrahman Sürücü, 1984 yılında Giresun’dan İstanbul’a geldiğinde 12 yaşındaydı. Çaycılık, simitçilik, boyacılık yapan Sürücü, aynı yıl Perşembe Pazarı’nda toptan hırdavatçılık yapan bir tanıdığın yanında çalışmaya başlamış. Uzun süre çalıştıktan ve piyasayı öğrendikten sonra, girişimcilik genleri harekete geçti ve 1991’de 19 yaşındayken kendi işini kurmaya karar verdi.

O’nun anlatımına göre dönüm noktası 2003’te katıldığı bir fuar oldu. O tarihte Pratiker’e başlayan satışlar ve Çin’den ithalat, şirket için dönüm noktası oldu. Bu arada 2006 yılında da bugünkü şirketi SRC Yapı’yı kurarak jakuzi, kabin ve masajlı kompakt sistemlerin üretimine başladı.

Bugün SRC bünyesinde uluslararası nakliyat, mobilya ve banyo aksesuarı üreten gaip şirketleri de bulunuyor ve 700 kişiye istihdam sağlanıyor. 2011 yılında 50 milyon TL ciro yapan şirket, bu yılı 75 milyon TL ciro ile kapatmaya hazırlanırken 2013’te de 75 milyon doları aşmayı planlıyor. Bu yıl 23 ülkeye 2.5 milyon dolarlık ihracat yapacak olan SRC, 2013’te 5 milyon dolar ihracat hedefliyor.

ilginç kabin sistemleri ve tasarımları ile öne çıkan şirketin ürettiği kabinlerde, televizyon, DVD, radyo, telefon, diafon, buhar banyosu, ayak ve sırt masajı, ozon terapisi, havadaki oksijeni elektrik akımıyla ozona çeviren sistemler yer alıyor.

Yerli müşteriden gelen talep üzerine kompakt sistemlerde abdest musluğunu da ekleyen şirket, ilgi görünce bu detayı üretime dahil etti. Artık tüm kompakt sistemlerde abdest musluğu da bulunuyor.
DÜNYADA BİR İLK

SRC Yapı’nın 2013’te piyasaya sunmayı planladığı yeni modül ise insan kurutma özelliğine sahip. Duştan sonra havluyla kurulanmak yerine iki dakika kabinde oturmak suretiyle ıslaklık yok olacak. Henüz ülkemizde ve dünyada uygulanmayan bu sistemin ilk uygulayıcısı SRC Yapı olacak.

SRC’nin Ar-Ge departmanında geliştirilen bu ürünün patent ön araştırması yapılmış, Türkiye’de ve dünyada benzerine rastlanmamış.

  2014’te uygulanacak maaş ve yan haklar

Çin’i ilk keşfeden işadamlarından biri olan Sürücü, “Çin’e gittiğimizde restoranda yemek yerken Çinliler bize uzaylı görmüş gibi bakar, birbirlerine gösterirdi. Bugün Çin ile ticaret yapan firma sayısı binleri aştı. 90’lı yıllarda, ne Türkiye ne de dünya henüz Çin’i keşfetmemişken açığı gördük ve aç-kapa muslukları ithal ettik. Türkiye’de satılan fiyatın beşte birine piyasaya sunduk” diyor.

DİL BİLMEDEN İTHALAT

O zamanlar ithalat yapmanın kendisi gibi dil bilmeyen ve sermayesi olmayan biri için çok zor olduğuna işaret eden Sürücü, ithalat sürecini şöyle anlatıyor:

“Haftada bir gün Ticaret Odası’na gider; o zamanki adı Dokümantasyon Odası olan odada koca bir günü geçirirdim. Türkiye’de ne yok, neye ihtiyaç var, ne getirsem satarım diye düşünüyor, bulduğum evrakların fotokopisini çekip tercümana götürüyordum. Transmisyon zinciri getiren 5-6 firma vardı. Açığı fark ettim ve tercümana hazırlattığım yazıyı Almanya’daki bir firmaya teleks çektirdim. 1993’te transmisyon zinciri getirerek ilk ithalatımı yaptım. 1994’te Tayvan’dan tarım makineleri zinciri ile Hindistan’dan bisiklet zinciri ithalatı yaptım.”

DÜNYA MARKASI OLACAK

Davutpaşa’da küçük bir imalathanede başlayan sınırlı üretimini sonradan ilave alanlar ekleyerek günde 50-60 tane akrilik tekne, küvet, kabin üretebilir hale getiren Sürücü, bugün Hadımköy’de, Akpınar Sanayi Sitesi’nde 40 bin metrekare kapalı, 50 bin metrekare açık alanı olan fabrikasında kapasiteyi günde bin 500’e çıkardı.

Hayatının dönüm noktasının 2003’te katıldığı Almanya Bau Fuarı olduğunu belirten Sürücü, “Fuarda Polonya Praktiker’in yetkilileriyle tanıştık ve onlara ürünlerimizi gösterdik. Çok beğenerek satın aldılar. Daha sonra da onların referansıyla Türkiye’deki Praktiker marketleriyle anlaştık. Böylece zincir mağazalara ürün verme dönemimiz başladı” diyor.

KALİTE BELGELERİ

Nepal, Madagaskar, Gürcistan-Osetya’nın da aralarında yer aldığı 23 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, yurtdışında 150 noktada tüketicilerle buluşuyor. Yurt içinde Koçtaş ve Tekzen’in de dahil olduğu 700 noktada satış gerçekleştirirken Mardin Kızıltepe yaylada Teke Köyü’ne kadar ürün satıyor. En ucuz ürünlerinin 199 TL’ye satılan duş teknesi ve kabini olduğuna dikkat çeken Abdurrahman Sürücü, “6 bin TL’ye kadar kompakt sistem satıyoruz. TV’li, masajlı bu kabinler en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da satılıyor. Tunceli, Mardin, Hakkari, Bingöl’deki kadınlar, eltim aldı, ben de istiyorum’ diye talep ediyorlar” diyor.

Kullandığı akrilik plakaların üretimini kendi bünyesinde toplayarak, en önemli ara mamul üründe dışa bağımlılığa son veren şirket, aynı zamanda diğer küvet üretici firmalara da ara mamul tedarikçisi konumuna geldi.

Levent Gökmen / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mutsuzluk, İş Dünyasındaki En Önemli Sorunlardan Biri

ŞEHİR hayatının negatif enerjiyle trafiği, kent insanında dalga dalga yayılan mutsuzluk hastalığını artırıyor. Madde ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir