Anasayfa / Ekonomi-Finans / Hırvatistan Türk Yatırımcı Bekliyor

Hırvatistan Türk Yatırımcı Bekliyor
Akdeniz çanağında turizmin potansiyeli açısından hızla yükselen bir destinasyon olan Hırvatistan, Avrupa ekonomisine hızlı entegrasyonuyla son yıllarda yabancı yatırımcıların da dikkatini çeken ülkeler arasına girmeyi başardı. Yugostavya’nın parçalanma süreciyle başlayan siyasi çekişmeleri ve çalkantıları geride bırakmış görünen ülke, bugün Türk yatırımcılarına da cazip fırsatlar sunuyor.

2004′te Türkiye ile birlikte AB üyeliği için müzakereleri başladığı halde bu yılın sonunda büyük ihtimalle üyeliği kabul edilecek. Hırvatistan’daki Türk yatırımları hali hazırda otoyol inşaatları, marina ve iki  Türk firmasının Hırvatistan’a otelcilik alanında yaptığı yatırımla sınırlı kalmış durumda. Uzel Grubu, Dubrovnik’te eski şehir içinde yer alan Dubravka otelini 2001 yılında satın alarak onarımını yaptıktan sonra 2002 yılında Pucic Palace adıyla işletmeye açtı.

 

Rixos Hotels, Sembol A.Ş. ve Lydion A.Ş.’den oluşan Fine Group, Dubrovnik’teki Libertas Hotel’i Bulgar firmasından 2004 yılında devralarak, 2009 yılında faaliyete geçirdi. Aynı bunun grup, Split’e yakın 250 oda, 150 villa, wellness ve kongre merkezinden oluşan bir otel ve ticaret merkezi yatırımını da tamamladı.

Mega Yat Limanı Yaptı

Marinacılıkta Turgut Reis ve Didim’den Hırvatista’ın dalmaçya kıyılarına geçen Doğuş Grubu ise yurt dışına ilk açılımını Sibenik’te yaptı. Doğuş Grubu, Sibenik’teki mevcut marinaya hem geliştirici hem de işletmeci ortak oldu, bu marinadaki yeni yatırımlar için ABD ve Hırvat ortaklarıyla 75 milyon Euru’luk bir projeye  imza attı. Grup, Sibenik’te bulunan Mandalina Marina’ya otel ve alışveriş merkezleri inşaatı ile mevcut marinaya 30 metrenin üzerindeki yatların demirleyebilmesi için mega yat limanı inşa ediyor.

Özellikle ülkede turizmin yanı sıra inşaat, gemi sanayi, mobilya, ev ve otel tekstili alanında önemli bir yatırım potansiyeli bulunuyor. Zira iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması için gerek Hırvat, gerekse Türk tarafı harekete geçmiş durumda. Bu kapsamda ikili görüşmelerin arttırılması, en kısa zamanda Türk-Hırvat-Boşnak İş Forumu’nun düzenlenmesi planlanıyor.

Kalitede Sorun Yaşanıyor

Hırvatistan’da son yıllarda artan kişi başına  milli gelire paralel olarak tüketim ve tüketim malları ithalatı da hızla artıyor. Tüketicinin ürün tercihinde fiyat ve kalite değerlendirmesi önem kazanıyor. Birçok ürün grubunda İtalyan, Alman, Sloven ve Avusturyalı firmaların hakimiyeti dikkat çekiyor.

Ülkeye giren ithal malların kalite ve sağlık standartlarına uygunluğu ciddi şekilde denetleniyor. İhraç edilecek ürünlerin kalite ve sağlık standartlarına uygunluğu üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu söyleyen DEİK Türk-Hırvat İş Konseyi Başkanı Çağatay Özdoğru, ” Ülkemizden ihraç edilen mallar da zaman zaman kalite standartları konusunda yaşanan sorunlar, Türkiye’den ihraç edilen ürünlerin Hırvat gümrüklerinde daha sıkı denetimlere tabi tutulmasına neden oluyor” diyor.Potansiyel Olan Alanlar

2009 yılında yaşanan ekonomik krizin etkisiyle ithalatın bir miktar azaldığını ancak ülkenin hala bir çok ürün grubunda net ithalatçı durumunda olduğunu belirten Özdoğru, yatırım ve ihracat potansiyeli olan alanlar konusunda şu bilgileri veriyor:

“Hırvatistan pazarına girmeyi düşünen firmalarımız açısından inşaat malzemeleri, otomotiv ve yan sanayii, tekstil ve giyim ev tekstili-otel mefruşatı, mobilya, endüstriyel mutfak ürünleri önemli sektörler olarak öne çıkıyor. Özellikle turizm bölgelerindeki otellerin yenileme ve yeniden inşasına ilişkin projelerin müteahhitlik firmalarımız için potansiyel bir yerel ortakla çalışmalarını tavsiye ediyoruz”

Gemi İnşaat ve Seramik

Türkiye – Zagreb Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Ali Fikri Bakır ise bu yılın sonunda Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin tamamlanması beklenen Hırvatistan için Türk iş dünyasının ivedilikle hareket etmesi gerektiğini söylüyor. Üyelik sürecinin tamamlanmasının ardından ülkede iş yapma mevzuatının daha da zorlaşacağını belirten Bakır, Hırvatistan’da hem ihracat hem de ithalat açısından büyük bir potansiyel olduğunu kaydediyor. Bakır, şöyle devam ediyor:

“Hırvatistan’dan ihraç potansiyeli olan ürünler arasında kestane, ıhlamu, çiçek ve Çin balı, değişik çeşitte mantarlar,  kara orman meyveleri, Dalmaçya üzümleri, peynir, zeytin ve zeytinyağını sayabiliriz. Ayrıca seramik, madencilik ve taş ocağı sektöründe de büyük bir potansiyeli var. Örneğin, Çimsa İtalya üzerinden Hırvatistan’a seramik  ihraç ediyor. Gemi inşası Hırvatistan ekonomisinde büyük bir yer tutuyor. Bu alanda bazı makine ekipmanlarının ihracatı yapılabilir. Hırvatistan’da bin 200 adet ada var. Bunların 600′ünde yerleşim söz konusu. Altyapıdan turizme kadar bu adaların hepsinde girişim fırsatı olduğunu söyleyebiliriz.

Otoyollar Yatırımcı Bekliyor

Çağatay Özdoğru, özellikle otoyol ve müteahhitlik projelerinde Türk işadamlarının yer alabileceğini belirterek, şöyle devam ediyor:

“Hırvat firmaları otoyolu projelerinde finansman konusunda yetersiz kalıyor. İnşaat firmalarımızın Adriyatik kıyılarında otel ve tatil köyü yapımlari yakından ilgilenebilirler. Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nin Avrupa’ya entegrasyonu için Hırvatistan’ı kapsayan alt yapı ve yeniden imar çalışmaları sürüyor. Bu özelliğiyle Hırvatistan her müteahhitlik firmalarımız bakımından öncelikle pazarlardan birisi olmaya aday. ”

İşadamları Atağa Geçti

Bugün ülkelerarası ticaret hacminin arttırılması için iki tarafın da girişimleri söz konusu. Örneğin, geçtiğimiz aylarda Türkiyr-Hırvatistan Karma Ekonomik Komisyonu’nun beşinci toplantısının da gerçekleştiğini ifade ediyor.

Türk-Hırvat İşadamları Derneği’nin daha aktif bir şekilde çalışmalar yapacağını belirten Bakır, “İki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için çeşitli girişimler başlatıldı. Bunlardan biri de Türk-Hırvat-Boşnak İş Forumu’nun düzenlenmesi. Bu anlamda bütün taraflar siyasi girişimlerini başlattı. Ayrıca geçtiğimiz ay İzmir Torba Ticaret Odası’ndan 24 kişilik bir heyet Zegreb’de temaslarda bulundu” diyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir