Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hisse alım satımında seviye belirlemek

Hisse alım satımında seviye belirlemekYaşar Erdinç

Borsada hisse senedi alıp-satarken yatırımcıların önce bir alım-satım seviyesi belirlemeleri gerekiyor. Ve tabii ki buna uymaları… Bu arada borsadaki düşüş nedeniyle paniğe neden yok. Hatta 57.500-58.500 aralığından alım yapılabilir…

BORSADAKİ birçok yatırımcıdan aynı şikayetleri işitiyorum: “Alım yerini çok iyi ayarlıyorum ama satış seviyesini bir türlü bilemiyorum. Ben sattıktan sonra hızla yükselip, ben aldıktan sonra düşmeye başlıyorlar…” Bu tür şikayetlerin önüne geçebilmek için borsanın dinamiklerini, hareket tarzını ve insan davranışlarıyla ilişkisini bilmek gerekiyor. Borsadaki yatırımcı, alım yaptığı zaman buna ilişkin net bir strateji belirleyemiyor. Aldığı an kazanmaya başlayacağını düşünüyor. Aksi halde zaten almazdı. Alım yapmışsa demek ki yükselecek! Bu birinci nokta.

Genel olarak duyumlar, yorumlar ve okunan bilgiler üzerine alım kararı verilebiliyor. Alım kararı verildiği andan itibaren de eğer bir hedef belirlenmişse hissenin o hedefe bir an önce ulaşması için sabırsız bekleyiş başlıyor. Eğer bu hedef bir başkası tarafından tüyo olarak verilmişse durum daha da vahim. Yatırımcı ne kadar sabırsızsa hisse senedinin hedeften uzaklaşması, yani düşüşe başlaması veya yükselmemesi o derece rahatsızlık veriyor. Hedef belirlenirken makul ve mantıklı bir hedef yerine örneğin “Bu hisse 3 TL’den 8’e gidecek” şeklinde hiçbir tutar tarafı olmayan ve hiçbir analiz tekniğiyle ulaşamayacağınız hedefler ortaya çıkabiliyor.

Yatırımcı böyle bir duyum ya da bilgi aldığında önce hisseyi izlemeye başlıyor. Örnekten hareket edersek, 3 TL’den itibaren izlemeye başladığı hissenin ilerleyen birkaç günde yükseldiğini görürse alım yapmadığı için pişmanlık duyuyor. Eğer izlediği hisse 3 TL’den itibaren düşüşe başlamışsa “Zaten inanmamıştım, iyi ki almamışım” diyor ve ilgisini kesebiliyor. Fakat aksi durumda, yani hisse yükselmeye başlamışsa her kademelik artış yatırımcıyı ciddi anlamda rahatsız ediyor. Çünkü bilinçaltına yaptığı kayıt hissenin 8 TL’ye gideceğini söylüyor.
EN TEPEYİ BEKLEMEYİN

Varsayalım ki hisse 3.90 TL’ye çıkmış ve yüzde 30 prim yapmış olsun. O sırada yatırımcının kafasında kısa süredeki yüzde 30’luk getiri değil ulaşacağı söylenen 8 TL vardır. Makul bir hedef yerine “Nasıl olsa bu seviyeye kadar geldi bundan sonra da 8’e kadar gider” mantığı hakimdir. Yine varsayalım ki hisse yükselmeye devam etsin ve 4.20 TL’ye çıksın. Yatırımcı memnundur ve 8 TL hedefini iyice perçinler. Bu da sonun başlangıcı olur.

  Dolar/TL'de hedef vermek zor

Hisse örneğin 4.50 seviyesini gördükten sonra düşmeye başlayıp yeniden 3.90’a geldiğinde “Zaten bu fiyattan almıştım, satmaya ne gerek var. Yine yükselir” diye düşünerek, satmaz. Fiyatlar en son öyle yerlere düşer ki yatırımcı artık 8 TL hedefinin uçuk bir hayal olduğunu anlar. Ama artık çok geçtir.

Bu nedenle de kafasında hep satamadığı 4.50 TL seviyesi vardır. “Almayı biliyorum ama satamıyorum” şikayetinin ortaya çıkış sebebinin en önemlisi, beynin çıpalama yapmasıdır. Beynin diğer önemli bir zaafı ise en tepeyi arıyor olması. Varsayalım yatırımcı kağıdı 3.90’dan alıp 4.20’den satmış ve kağıt 4.50 TL’yi görmüş olsun. Yatırımcı bunu yanlış karar olarak niteler. Çünkü 4.40’da sattıktan sonra pişmanlık duyar ve “Keşke satmasaydım” der. Bilinçaltına yanlış bir karar olarak kaydedilir. Aslında bir yanlışlık yoktur. Sadece yatırımcının algılaması yanlıştır. İllüzyon yaratan şey en tepe noktayı kaçırınca yanlış karar aldığını zannetmesidir.

Aslında alırken şöyle bir mesajı vermelisiniz: “3.90’dan alıyorum. Eğer 3.80’e düşerse 10 kuruşluk zarara katlanmaya razıyım. Ama yukarı giderse yüzde 3 kâr ettiğimde (takriben 15 kuruş kazandığımda) kârımı realize edeceğim.” Satacağımız yeri önceden nasıl belirleyeceğiz derseniz, biraz oturup teknik analiz çalışın veya hiç bir şey bilmeseniz bile bir alım yaptığınızda “10 gün içinde (2 hafta) yüzde 3-5 arası kâr elde ettiğimde satacağım” deyin. Çünkü yüzde 3 kar, tam 3 aylık banka faizinden daha fazladır.

Geçen hafta piyasalar Yunanistan kriziyle sarsıldı. Ama bu hafta ortasına doğru her şey yeniden rayına girer. 59.500-61.500 aralığında nakde geçiş önermiştik. Nakde geçenler 57.500-58.500 aralığından alım yapabilir. Beyniniz “Eyvah yine 50 bine doğru gidiş mi başladı” diyor ama merak etmeyin bu kadar para yatıran fonlar bir haftada çıkamaz.

YAŞAR ERDİNÇ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir