Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hisse seçiminde yeni halka arzları da gözetin

Hisse seçiminde yeni halka arzları da gözetinHisse seçiminde yeni halka arzları da gözetin

Nisan ayındaki dalgalı piyasa hareketinin mayıs ayında da devamı bekleniyor. Bu süreçte hisse seçimi önem kazanırken, yeni halka arzlar da ciddi bir alternatif olmaya başladı. Bu yıl sekiz şirketin halka arzı gerçekleşti. IMKB’de halen 19 şirket de halka arz olmayı bekliyor. Teknosa ve Orge’nin halka arzı ise bu hafta yapılacak.

Yılın ilk üç ayında yüzde 22 getiri sağlayan IMKB, Nisan ayını dalgalı satış eğiliminde geçirdi ve aylık bazda yüzde 4 düşüş yaşandı. Ayın son üç haftasında düşüşü hızlanan bankalarda ise ortalama kayıp 7.3 oldu. Yönü belirsiz borsada uzmanlar hisse seçiminin gittikçe daha ciddi bir önem arz ettiğini ifade ediyor. Çünkü özellikle Ispanya’nın borcu ve Çin’in büyümesi ile ilgili haberler, piyasada oynaklığa yol açıyor. Türkiye’de de geçen hafta S&P’den gelen aşağı yönlü görünüm değişikliği, piyasalarda ses getiren konulardan biri oldu.

Tarihsel olarak bir iki istisna haricinde düşüşün hakim olduğu mayıs ayında yurt dışı piyasaların yanında bilinci çeyrek sonuçlan izlenecek. Mayıs ayı ortasına kadar ilk çeyrek sonuçlar tamamlanacak. Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Onur Mutlu, “bankalarda yüzde 10’a yakın kâr gerilemesine karşın, finans dışı sektörlerde ortalama yüzde 30-40 arasında kâr artışı beklendiğini kaydediyor. Bu artışta ise satış ve faaliyet kârlarındaki artıştan daha çok kur farkı giderlerindeki azalışın sonucu olarak gerçekleşeceği belirtiliyor.

GÖRÜNÜM OLUMSUZ

Bu anlamda Gedik Yatırım’ın Mayıs ayı endeks beklentisi, satıcılı geçeceği yönünde. Aynı görüşte olan bir diğer kurum olan Oyak Yatırım, “Portföy yatırımları ve MB rezervlerinin büyümeyi finanse etmesi de uzun vadede endişe yaratabilir” diyor.

Teknik olarak ise 61.100 önemli bir direnç konumuna gelirken, 60.000 seviyesinin altında kalınması ve satışların devamı halinde 58.000 desteğinin gündeme gelmesi beklenebilir. 58.000 seviyesine gelinmesi halinde Onur Mutlu, pozisyonların artırılmasını tavsiye ediyor.

Sonuç itibariyle Mayıs ayında hisse seçiminin önem kazandığı bir süreç yaşanıyor. Bu seçimde belirleyici olacak önemli bir faktör de son dönemde artış eğilimi gösteren halka arzlar.
19 ŞİRKET SIRADA

iMKB’nin 2012 yılının ilk dört aylık performansına bakıldığında dördü GİP (Gelişen işletmeler Piyasası) olmak üzere toplamda sekiz şirketin halka arzı gerçekleşti. 98.1 milyon TL’si Özak GYO’dan olmak üzere 168.7 milyon TL’lik halka arz büyüklüğü oldu. 2007 yılından bu yana halka arz performansına bakıldığında ise 2011 yılı 27 şirketle adet bazında öne çıkarken, 2010’de 3-1 milyar TL’lik büyüklük dikkat çekiyor. İMKB verilerine göre dördü GlP’e olmak üzere 19 şirket ise halita arz sırası için bekliyor. Bu şirketlerin listesini haberimizde görebilirsiniz. Bu şirketler arasında Teknosa ve Orge Enerji’nin halka arzı için çalışmalar başladı.

  4. Sanayi Devrimi Fırsata Çevrilecek

TEKNOSA START VERİYOR

2011 sonu itibariyle ise 72 ilde 269 mağaza da 130 bin metrekarelik satış alanına ulaşan Teknosa, bu hafta halka açılacak. Halka arz 7-8.25 TL fiyat aralığından Sabancı Holding’ten ortak satışı şeklinde yapılacak. Sabancı Holding, sahip olcluğıı hisselerden 11 milyon TL nominal değerli kısmını halka arz edecek. Talebin fazla olması halinde 1 milyon 650 bin lira nominal değerli hisse daha satılacak. Böylece halka arz oranı yüzde 11,5 olacak.

Teknosa’nın piyasa değeri halka arz değerine göre 770-907.5 milyon TL arasında olacak. Sabancı Holding halka arzdan ek satış hakkı da kullanılırsa 88.5-104.3 milyon TL gelir elde edecek. Teknosa, 2011 yılında satış gelirini, 2010’a göre yaklaşık yüzde 30 oranında artırarak 1 milyar 669 milyon TL’ye çıkardı. Şirketin cirosunda son iki yıldaki büyüme ise yüzde 45. ORGE’NIN ARZI HAFTAYA

Elektrik taahhüt sektöründe 14 yıldır faaliyet gösteren Orge Enerji, semıayesinin yüzde 30’unu 3-56 TL’den halka arz ediyor.

Halka arz, İMKB birincil piyasada sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle 8-9-10 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Şirketin halka arzından elde edileceği 10.7 milyon TL gelir şirket kasasına girecek ve büyüme finansmanı, yeni projeler ve yurtdışına açılmak için kullanacak.

Orge Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gündüz, Rusya ve Ortadoğu pazarını hedeflediklerini kaydediyor. Şirketin, bu yılın ilk dört ayında aldığı iş 14.7 milyon TL. Orge Enerji, 2012 yılı sonunda 27 milyon TL’lik 2016 yılı sonun da ise 68 milyon TL ciroya ulaşmayı; kâr oranını ise yüzde 10’dan yüzde 15 seviyesine çıkarmayı öngörüyor.

ENDEKS OLUŞUYOR

Halka arzlara son dönemde artan ilgi ile birlikte İMKB, halka arzlar sonrası şirketlerin fiyat ve getiri performanslarını incelemek için endeks oluşturuyor, işlem görmeye başladıkları ilk gün endekse alınacak şirketler iki yıl süreyle endeks kapsamında kalacak. Böylece halka arz sonrası performans endeks bazında hesaplanacak. Çünkü halka arz sonrasında gelen satışlarla, arz değerinin altında işlem gören şirketler mevcut ve bu durum, yeni arzlarda sıkıntı yaratabiliyor. Yatırımcılara halka arzdan hisse alırken kısa vadeli değil, uzun vadeli bakmaları ve halka arz edilecek şirketleri iyi analiz etmeleri tavsiye ediliyor. altın düşermi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir