Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hisseler cazip, bir de Brexit olmasa…

Hisseler cazip, bir de Brexit olmasa…Bu dönemde yumurtalar tek sepette toplanmamak. Yatırımcılar Brexit öncesinde riski azaltmak için hisse senetlerine ayrılan tutarın üçte biri ile alım yapmalılar. Böylece Brexit gerçekleşirse maliyet iyileştirmek için imkan kalır…

PİYASALAR 2016’nm geri kalanı için en keskin virajlardan birine bu hafta İngiltere’deki Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılması) oylaması ile giriyor. Eğer bu viraj alınamazsa, piyasalar son yılların büyük belirsizliklerinden birine yelken açmış olabilir. Aslında AB’den ayrılmanın referanduma sokulmuş olması dahi Avrupa Birliği’nin gelecekte bu tür yeni sorunlarla karşılaşmasına kapıyı aralamış durumda. Bunun üzerine bir de Avrupa Birliği’nden çıkış kararı alınırsa, AB içinde yer alan diğer ülkelerdeki AB karşıtları da bu süreçten çok daha güçlü bir şekilde çıkar. Bu durum ilerleyen aylar ya da yıllarda AB’den yeni çıkışların gündeme gelmesine ve hatta sadece AB’den değil euro’dan çıkışların da sorgulanmasına neden olur. Bu nedenle İngiltere’nin AB’den çıkış kararını sadece İngiltere özelinde değil, daha geniş çerçevede dünyanın en büyük ekonomik bölgelerinden biri olan euro bölgesinin geleceği şeklinde değerlendiriyoruz.

brexit

FED PAS GEÇTİ AMA TCMB GEÇMEZ

Geçen hafta FED, Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Üyelerin beklentilerinde ise daha yavaş faiz artış sürecine yönelik bir döngü vardı. Daha önce 2016 yılında bir üye tek faiz artışı beklerken, haziran toplantısında bu beklentideki üye sayısı altıya çıktı. FED, basın toplantısında da Brexit sürecinin alınan kararlarda etkili olduğu belirtilerek, Brexit konusunda temkinli duruş sergilediğini gösterdi.

Perşembe günü gerçekleşecek Brexit öncesinde salı günü içeride TCMB’nin Para Politikası Kurulu kararını takip edeceğiz. Açıklanan son enflasyon ve büyüme rakamı da TCMB’nin faiz indirimine devam etme olasılığını artırdı. Bunun yanında geçen hafta yurtdışında ve içeride hisse senetlerindeki negatif atmosfere karşın volatilitesi oldukça düşük seyreden ve güçlü kalan TL de TCMB’nin üst bantta başladığı faiz indirimi serisine devam etmesi için olanak sağlıyor. Buna karşın Brexit gerçekleşirse TCMB faiz indirimi yapsa da yapmasa da bizim, küresel ekonominin ve piyasaların üzerini kaplayacak kara bulutlardan kaçma şansımız bulunmuyor. Bu nedenle TCMB’nin üst bantta 50 baz puan indirim yapmak için Brexit’i beklemeyeceğini düşünüyoruz.

Brexit gerçekleşmeyecek olursa TCMB sonraki ay bir kez daha 50 baz puan indirim yaparak sadeleşme sürecini büyük oranda tamamlamış olur. Brexit gerçekleşirse küresel ölçüde ekonomilerin yeniden rayına dönmesi için merkez bankalarının da hükümetlerin de muhtemelen birkaç kademe faiz değiştirmekten çok daha fazlasını yapması gerekecek.

BREXİT KABUSA DÖNDÜ
İngiltere’de bir seçim şovenizmi olarak başlayan AB’den ayrılma söylemi, son haftalarda ortaya çıkan anketlerle tam bir karabasana dönüşmüş durumda. Piyasalar geçen hafta açıklanan anketler sonrası Brexit gerçeğini sert bir şekilde fiyatlamaya başladı.

Perşembe öğleden sonra İngiltere’de Brexit karşıtı bir milletvekilinin, Brexit yanlısı bir eylemci tarafından öldürülmesi ile AB karşıtı propagandaya ara verilmesi, oluşacak tepkiyle AB’de kalma yanlılarının güçleneceği beklentisini artırdı. Piyasaların bu vahşi düşüncesi fiyatlara da yansıdı ve cuma günü stresin önceki günlere göre biraz daha düştüğü bir gün oldu. Bu hafta oylama perşembe günü yapılacak ve muhtemelen gece saatlerinde ilk sonuçlar duyurulmuş olacak. Biz de de cuma günü buradan çıkacak karara göre oldukça sert bir açılış göreceğiz.

  Ekonomi Politikaları ve Yorumları

BIST CAZİP, AMA…

BIST-lOO’de geçen hafta en düşük 74.671 seviyesi görüldükten sonra, cuma günü gelen tepki ile kapanış 75.430’dan gerçekleşti. Ekonomideki ve şirket karlarındaki büyüme trendi ve mevcut fiyatlar göz önüne alındığında gelinen bu seviyelerin normal şartlar altında orta ve uzun vadeli düşünen yatırımcıların iştahını kabartması beklenirdi.

Çok kısa süre sonra Brexit gibi yılın geri kalanının kaderini belirleyecek bir oylama öncesi bu iştahın, alıma dönüşmediğini görüyoruz. Muhtemelen bu hafta da Brexit öncesi riskini azaltmak isteyenlerle, oylamadan AB’de kalma yönünde karar çıkma ihtimaline karşın pozisyonsuz kalmak istemeyenlerin alımlarm dengelediği bir piyasa izleyeceğiz. Bu tür zamanlarda yumurtaları tek sepette toplamak yapılabilecek en büyük hata olur. Bizim önerimiz bu süreçte en azından hisse senetlerine ayrılan tutarın üçte biri ile Brexit öncesinde alım yapmak gerektiği yönünde. Böylece Brexit gerçekleşirse maliyet iyileştirmek için imkanın kalacak olması, gerçekleşmeyecek olursa da ilk günden oyunun dışında kalmanın engellenmesi sağlanacak.

Brexit gerçekleşecek olur ise ucuz ve pahalı kavramları kısa vadede göreceli kalacak. Ancak Borsa İstanbul’daki şirketler mevcut karlılıklarını korusalar dahi uzun vadede gelinen seviyeler ciddi fırsatlar sunacak.

BIST-1004de seviye vermek anlamsız…

Bu hafta Brexit’ten çıkacak karara göre, haftayı 70 binden de 80 binden de kapatmamız olası. Bu nedenle kısa vadede endeksteki destek ve direnç seviyelerinden bahsetmek çok anlamlı değil. Buna karşın BIST’in mayıs başında önden yüklemeli olarak gördüğü satışlar, düşüşlerde dip arayışlarının daha yüksek seviyelerde gerçekleşmesini sağlayabilir.

Bizim beklentimiz Brexit kararı çıkması durumunda dahi sene içinde 68 bin civarında görülen diplerin altına sarkılmayacağı yönünde. Brexitten “hayır” kararı çıkarsa da son günlerde gördüğümüz diplerin uzun süre tekrar görülmeyeceği yönünde. Bu nedenle bizler bu seviyelerin Brexit riskine rağmen kademeli bir şekilde hisse alımı için değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

TL her şeye rağmen güçlü

Bu hafta önce muhtemelen TCMB’nin faiz indirimini göreceğiz, ardından da Brexit stresini yaşamaya devam edeceğiz. Bu atmosferin normal şartlarda dolar/TL kurunda yukarı yönlü hareketi tetiklemesini beklerdik. Ancak geçen hafta istisnaları çıkarsak oldukça dar bir banda sıkışan bir kur izledik. Buna karşın geçen dönemlerde kurda özellikle yukarı yönlü hareketlerin çok kısa bir sürede gerçekleştiği göz ardı edilmemeli. Yani bu hafta TCMB faizi indirir Brexit endişesi tekrar alevlenirse, kurda sert yükselişler görebiliriz.

Cuma gününe Brexit’e hayır kararıyla uyanmış olursak, yeniden 2.85’in altının test edilebileceği bir dönem başlamış olur. Bizim kur tarafında yılın ikinci yarısı için beklentimiz Brexit kararından bağımsız bir şekilde hafif yukarı yönlü bir eğilim oluşacağı yönünde. Bu nedenle böyle istisnai dönemlerde kur 2.80’e yakın seviyelerden alım fırsatı verecek olursa bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

ÜZEYİR DOĞAN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir