Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Hisselerinizin dörtte biri banka olsun!

Hisselerinizin dörtte biri banka olsun!

Bankalann 2011 ilk yansına göre bu dönemde daha yüksek kâr açıklayacağı beklentisi, ilk yanda endeksi yukan taşıdı. Sanayi şirketlerindeki yüksek kârlarla da yükselişüıe devanı eden endekste, ikinci yanda yine banka hisselerinin ağırlığı hissedilecek.

Uzmanlar, “Kısa vadede defansif kalmmalı” dese de yılın ikinci yansuıda ‘alımlann’ artırılmasını öneriyor.

Geçen yıl diişüş trendinde olan İMKB-100 Endeksi’nde, Euro Bölgesi’ndeki olumsuz haberlere rağmen yılbaşından bu yana görülen yükseliş, özellikle mayıs sonundan bu yana sürüyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin devlet tahvili notunu ‘BA 2’den ‘BAl’e yükselterek, görünümü de ‘pozitif’ olarak teyit etmesinin ardından uçuşa geçen endeks, yılbaşında bugüne yüzde 23’ün üzerinde bir değer kazandı. 2012’nin ilk yansında bankacılığın yanı sıra yatırım ortaklıkları, enerji, gübre, bilişim teknolojileri ve beyaz et sektörünün de ilk yarıyı olumlu kapatmasını bekleyen uzmanlar, ikinci yarı içinse yine bankalar başta olmak üzere gübre, emtia, enerji ve otomotiv şirketlerinin olumlu kâr açıklayacağını tahmin ediyor.

AMİRAL GEMİ BANKACILIK

lMKB-100 Endeksi’nin yüzde -lO’ından fazlasını bankacılık sektörü oluşturuyor ve piyasaların yönünü de ağırlıklı olarak bu hisselerin belirliyor olması nedeniyle bankacılık sektörünün seyri, endeks için de çok önemli. “Buna göre 2011’in ikinci yarısında bankacılık sektörü kötü bir dönem geçirmişti. Ancak 2012’nin ilk yarısında ise TCMB’nin cari açık ile enflasyona ilişkin almış olduğu önlemlerin yanında baz etkisiyle birlikte bankacılık sektörünün 2012’nin ilk çeyreğinde yüzde 12’ye yakın net kâr artışı sağlaması, yabancı alanlarını beraberinde getirdi” diyen Metro Yatırım Araştınna Uzmanı İsmail Mercankaya, buna bağlı olarak da endekste ilk yarıda güçlü bir performans gözlendiğini söylüyor.

Mercankaya’ya göre, yılın ikinci yarısında endeksin nasıl bir seyir izleyeceğini, yine TCMB’nin alacağı kararlar ile yurt dışı piyasalardaki gelişmeler belirliyor olacak. Yatırımcıların yüzde 50 hisse senedi ve yüzde 50 nakit şeklinde portföy oluşturabileceğini belirten Mercankaya, THY, Gübretaş, Türk Telekom ve TAV’ın takibe alınabileceğini kaydediyor.KÂRLILIK ARTACAK

Garanti Yatırım araştırma uzmanlarının analizine göre 2012 yılında araştırma kapsamlarındaki ÎMKB şirketlerinin kârları, sanayi şirketlerinin elde edeceği bir defaya mahsus kambiyo kârlarının etkisiyle yıllık yüzde 15 artacak. Banka dışı şirketlerin net kârlarında 2011 yılındaki yüzde l’lik daralmadan sonra, 2012 yılında yüzde 23’lük artış bekleniyor.

Ekonomik aktivitenin yavaşlamasıyla birlikte 2011 yılında yüzde 31 olarak gerçekleşen ciro büyümesinin 2012 yılında yüzde 10’da kalacağını öngören Garanti Yatırım, operasyonel performansın zayıflayacağını öngördüğü sanayi şirketlerinde FVAÖK kaleminin yalnızca yüzde 3 oranında büyümesini bekliyor.

BEKLENTİLER ALINMALI

Piramit Menkul Değerler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, ilk çeyrekte ortalama minimum yüzde 15 ve üzeri kâr artışı yakalayan sanayi şirketlerinin hem ikinci çeyrekte, hem de yılın ikinci yarısında yine takip edilmesi gerektiğini söylüyor. “Bankacılık hisselerinin ilk yarıda endeksi yukarı taşıdığına şahit olduk. Bunun dışında özellikle otomotivde Tofaş’m ve enerjide de İpek Enerji ve yatırımlarını nakde çevirdiği takdirde Zorlu Enerji’nin ikinci yarıda ön plana çıkmasını bekliyoruz” diyen Maviş, altındaki düşüşe rağmen Koza Altın’ın ve sigortacılıktaki düzenlemeler sonrası bilhassa ‘hayat’ segmentinin öne çıkmasıyla Anadolu Hayat’ın yine takip edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Borsada beklentileri satın alındığına vurgu yapan Maviş, alınacak hisselerinin en az yüzde 25’ini banka hisselerinin oluşturması gerektiğini söylüyor ve ekliyor:

“Altının güvenli liman özelliğini kaybettiği bu konjonktürde, yatınmanın ağırlıklı olarak hisse senedine yönelmesi daha iyi olacaktır. Bizim yıl sonu endeks beklentimiz 65.000-70.000 arasında bulunuyor.”

KÂR SATIŞLARI GÖRÜLEBİLİR

ABD Merkez Bankası’nın yeni bir parasal genişleme operasyonuna girişmemesi ve bozulmaya devam eden makro datalara karşılık AB liderler zirvesinin piyasanın tansiyonunu bir süreliğine düşürmüş olması piyasaları rahatlatmıştı.

Eti Yatırım Araştırma Müdürü Adem Özen, Avrupa istikrar Me-kanizması’nın (ESM) temmuz ayında devreye girecek oluşu ve Avrupa Merkez Bankası’ndan beklenen faiz indiriminin yarattığı pozitif havanın kısa bir zaman diliminde daha sürmesi mümkün göründüğünü belirtirken, kâr satışlarına da dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

“Moody’s’in de katkısıyla İMKB’de haziranda yaşanan yüzde 13.5’lik yükselişin temmuz ayında da devam ediyor olmasına karşılık, Avrupa’nın yapısal sorunlarının henüz halledilememiş olması ve bu sorunların kısa vadede sorunsuz atlatılması olası değil” diyen Özen, yılbaşından bu yana İMKB’de yaşanan değer kazancının yüzde 23’ü aşmış olması dolayısıyla kâr realizasyonlan beklediklerini söylüyor ve ekliyor: “Bu yüzden kısa vadeli hisse senedi oranını yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşünüyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir