Anasayfa / Kültür Sanat / Hitchcock’un sessiz filmleri Türkiye’de

Hitchcock’un sessiz filmleri Türkiye’de
sessiz filmÎSTANBUL Modern Sinema, British Council işbirliğiyle beyazperdede “Gerilimin Efendisi” olarak tanınan Alfred Hitchcock’un ilk dönem yaptığı dokuz sessiz filmi Türkiye’de ilk kez gösterime sunuluyor. DCP formatmda gösterilecek filmlere, İngiltere’den John Swee-ney, Türkiye’den ise Replikas, Hakan Ali Toker ve Erdem Helvacıoğlu gibi müzisyenler de canlı performanslarıyla eşlik ediyor.

Bu özel gösterimlerin ilkinde Ingiliz sinema yazarı ve gazeteci lan Haydn Smith, Alfred Hitchcock’un 50 yıllık sinema kariyerini değerlendirdiği bir söyleşi gerçekleştirdi.

“Hitchcock 9” başlıklı program, “sessiz filmler sinemanın en saf halidir” diyen Hitchcock’un sonraki filmografisine ışık tutan, günümüz film gramerini oluşturan bir okul niteliğindeki sinemasının ipuçlarını taşıyor. Yönetmenin 1920’lerdeki sessiz sinema döneminden hayatta kalmayı başarabilmiş bu filmler, British Film Institute tarafından geçtiğimiz yıl temizlendi ve onarıldı.SİNEMASAL BİR YOLCULUK

Alfred Hitchcock’un kendine has stilinin evrimini sergileyen bu dokuz film arasında yönetmenin 25 yaşında yaptığı kara komedi tarzındaki ilk filmi aldatma, kara mizah ve cinayet gibi birçok takıntısını yansıtan, güvensizliklere ve sadakatin sınırlarına dair 1925 yapımı bir melodram Zevk Bahçesi (The Pleasure Garden); 1929 yapımı sessiz filmlere geçiş döneminde Ingiltere’de çekilen en iyi filmler arasında sayılan gerilim-polisiye Şantaj (Blackmail); yönetmenin gözde teması toplum tarafından suçlu bulunan ve dışlanan “lekeli insan”! konu alan ve çarpıcı anlatım yeteneğini gözler önüne seren 1928 yapımı Hafif Meşrep (Easy Virtue); suçluluğa duyduğu ilginin ve aile yaşamına dair gitgellerinin erken tarihli örneklerinden 1927 yapımı Yokuş Aşağı (Down-hill); kadınlar konusundaki tutukluğunu yansıtan, uzun plan kullanımları ve parti sahnelerinin özenli koreografisiyle dikkat çeken 1928 yapımı Çiftçinin Karısı (The Farmer’s Wife) yer alıyor.

Programda ayrıca romantik komedi ve melodram öğeleri içeren Şampanya (Champagne), Hitchcock’un tek özgün senaryosu olan Ring, Hitchcock tarafından “ilk gerçek Hitchcock filmi” olarak nitelendirilen daha dışavurumcu gerilim örneği Kiracı: Sisli Bir Londra Hikayesi (The Lodger: A story of the London Fog) ve yönetmenin ilk döneminin en iyi ve en yetkin eserlerinden biri olarak görülen, bir aşk üçgenini anlatan son sessiz filmi 1929 yapımı Aşk Üçgeni de gösterilecek.

Özlem Özdemir


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir