Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Hitler’li reklam Biomen’i nasıl etkiler?

Hitler’li reklam Biomen’i nasıl etkiler?

Hitler’li reklam Biomen’i nasıl etkiler?Geçen hafta en çok konuşulan reklam hiç şüphesiz Biomen’in Hitler’li reklamı oldu. Yayına girdiği anda sosyal medyada başlayan tepkiler çığ gibi büyüdü. Daha önce Yeni Zelanda, Almanya ve Güney Afrika gibi pek çok ülkede pizzadan şapkaya, stres çayından prezervatif tanıtımına kadar pek çok farklı reklamda kullanılmıştı Hitler. Ancak alman tepkiler üzerinde çoğu reklam kısa sürede yayından kaldınlmıştı. Türkiye’de de dunım farklı olmadı. Reklamı hazırlayan M.A.R.K.A Ajans’ın başkanı Hulusi Derici, reklama gelen ‘bunun bir Hitler propagandası olduğuna’ dair tepkilere başta “Eğer bir markanın hakkında ileri geri konuşuluyorsa bu, o markayı var eder. Aksi taktirde kayıtsız kalınması o markayı öldürür. İnsanlar reklamdaki espriyi anlamadıysasa kendileri bilir. İsteyen istediği gibi çekiştirsin” şeklinde cevap verdi. Ancak tepkiler artınca Derici Musevi toplumunun hassasiyetini göz önüne alarak reklamın yayınını durdurma kararı aldı. Bu tartışmalar Biomen markasını duymamış pek çok kişinin markayı öğrenmesine neden oldu. Ancak bu bilinirlilik ve tartışmalar satışlara nasıl yansır bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Zira, bazen bu tür sansasyonlar şirketleri batışa kadar götürürken kimi zaman ise satışlan artıran bir itici güç haline de gelebiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir