Anasayfa / Sağlık Haberleri / Hızlı Kilo Verdiren Şok Diyetlerle Zayıflamayın

Hızlı Kilo Verdiren Şok Diyetlerle ZayıflamayınYaz yaklaşırken herkesi diyet telaşı sardı. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler; kısa zamanda hızlı kilo verdiren şok diyetlerle zayıflamaya çalışıyor ama diyete sezonluk bir olay gibi bakmak çok yanlış!

Diyet yapmak sanıldığı gibi yasaklar listesi anlamına gelmiyor. Günlük yediğimiz ve içtiğimiz bütün besinler bizim diyetimizi oluşturuyor. Hızlı bir şekilde kilo vermeyi vaat eden diyetler ise, insan sağlığını tehlikeye sokuyor. Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Müge Özyurt Şafak, diyet yapanların dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
KALBİ YORUYOR
Hızlı kilo verebilmek için kişiye özel olmayan, tek tip besin grubunu içeren yanlış diyet uygulamaları yapılabiliyor. Hızlı kilo verdiren diyetlerde; yağ kütlesinden az, kas ve su miktarından ise çok kayıplar olduğu görülüyor. Bunun yanında hızlı kilo kaybı sağlayan diyetler uzun süre uygulandığında, vücutta su ile birlikte sodyum, potasyum gibi elektrolit kayıpları yaşanıyor. Bu durum ani kalp krizlerine neden olabiliyor.

ÖĞÜN ATLAMAYIN
Öğün atlamak veya aç kalarak kilo vermeye çalışmak, metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Metabolizma; dışarıdan ne kadar enerji gelirse, o kadarla çalışmaya ayarlanmış bir sistem. Yani siz, tüm gün bir şey yemediğinizde veya öğün atladığınızda, metabolizmanız da hiç enerji harcamıyor ve kendini en düşük seviyede dinlenmeye alıyor. Uzun süre aç kalmak kan şekerinde dalgalanmalara neden olacağı için bir sonraki öğüne çok acıkmış olarak oturmak da kaçınılmaz hale geliyor. O nedenle aç kalmadan, 3 saat aralıklarla öğünlerinizi planlayın.

KİŞİYE ÖZEL OLMALI
Her ne kadar diyet yaparken temel prensipler ortak olsa da; ideal kiloya ulaşmak için alınması gereken günlük enerji miktarı kişinin cinsiyet, yaş, kilo, sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyine göre planlanıyor. Diyetin enerjisi ve içeriği tamamen kişiye özeldir. Bir başkasının diyetini uygulamak sağlık problemlerinin yanı sıra beklenenden fazla kilo kaybına veya kilo verememeye neden olabiliyor. Bir başka siz daha olmadığını unutmayın!

  Özel Hastaneler Doktor BulamıyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir